Ukrajinskej rozviedke spôsobuje vrásky na čele tuviansky fenomén, tvrdí ruský rezort obrany

O tom, prečo Rusi zverejnili túto informáciu, môžeme len špekulovať. Každopádne sa ich ministerstvo obrany pochválilo, že ukrajinská vojenská rozviedka narazila pri rádiových odposluchoch ruských síl na takzvaný „tuviansky fenomén“.

Tuvianec

Ruský rezort obrany na svojom telegramovom kanáli konštatoval, že ukrajinskí rozviedčici nie sú schopní rozlúštiť zachytené rádiové správy. Dôvod je ten, že pri odpočúvaní nerozumejú ani slovo, pretože spojári ruskej armády sú Tuvianci a hovoria svojou rodnou rečou – tuviančinou.

Tuvianska republika leží na Sibíri na juhu Ruska.

Ruský rezort zverejnil k správe aj krátke video. Vojak, predstavený ako inštruktor Nikolaj Čamian, v ňom hovorí: „Používame náš národný jazyk, menovite tuviančinu, aby v prípade rádiového odpočúvania nepriateľ nerozumel tomu, o čom sa hovorí. Tak to robili aj naši pradedovia počas Veľkej vlasteneckej vojny.“

Čamian ďalej povedal, že Ukrajinci im často robia problémy „pri organizovaní stabilného spojenia, ale my máme svoje vlastné triky“.

„Musíme obnoviť komunikáciu pod mínometnou a delostreleckou paľbou, vyliezť na rúru a spojiť prerušené drôty. Toto sa musí urobiť, pretože bez komunikácie neexistuje velenie a kontrola,“ dodal Tuvianec Čamian.

Správu ruského ministerstva prevzali viaceré ruské médiá. Portál Vesti.ru zalovil v dejinách a pripomenul, že počas druhej svetovej vojny sa na všetkých veľkých operáciách americkej námornej pechoty v Tichom oceáne – v rokoch 1942 až 1945 – podieľali spojári z indiánskeho kmeňa Navaho. Všetky správy prenášali telefonicky a vysielačkou výlučne vo svojom rodnom jazyku.

Myšlienku použiť jazyk kmeňa Navaho ako prvý navrhol veterán prvej svetovej vojny Philip Johnston. Tento nápad bol však testovaný už v prvej svetovej vojne, keď osem členov kmeňa Čokto slúžilo na európskom bojisku ako spojári.


Elektrická energia patrí medzi tie energie, ktoré budú nielenže čoraz vzácnejšie, ale zrejme aj ich cena porastie. Na Slovensku sa elektrická energia vyrába najmä v jadrových elektrárňach, ale aj vo vodných či pomocou slnečných kolektorov.…
Prejsť na článok
Niektorí hendikepovaní sa mi ozvú priamo s myšlienkou, že už nevládzu a chcú si vziať život, opisuje psychologička Erika Mezzeyová. Volať vtedy políciu nemá zmysel, oveľa dôležitejšia je komunikácia s daným človekom a úprimný záujem…
Prejsť na článok
Dosah konsolidačného balíčka najviac zaujíma rodiny. K celkovému poklesu v disponibilných príjmoch pre priemernú rodinu ročne najviac prispejú zmeny, ktoré nesporne patrili v poslednom období k tým najdiskutovanejším – úprava rodičovského dôchodku, zmeny v DPH…
Prejsť na článok