Filipíny a USA spustili dvojtýždňové námorné cvičenie KAMANDAG
Cvičenie KAMANDAG na Filipínach potrvá do 14. októbra a zapojí sa doň 1 900 príslušníkov americkej námornej pechoty a 600 filipínskych vojakov, uviedli predstavitelia americkej a filipínskej armády. Manévre budú zahŕňať aj ostrú streľbu a humanitárnu pomoc a pri manévroch budú použité americké salvové raketomety HIMARS a nadzvukové stíhačky.
Každoročné vojenské cvičenie Filipín s USA patrí doteraz k najväčším, čo súvisí s nástupom nového filipínskeho prezidenta Ferdinanda Marcosa. Jeho predchodca Rodrigo Duterte otvorene kritizoval bezpečnostnú politiku Spojených štátov.
Filipíny a USA sú viazané 70-ročnou zmluvou o vzájomnej obrane a podobné manévre organizujú už desaťročia. Japonsko a Južná Kórea budú na cvičení pozorovateľmi, píše Reuters.
(tasr)