Matovičovi sa postavilo 9 liberálnych poslancov OĽaNO. Agresivitu stupňuje aj naša strana, tvrdia

Deväť poslancov z koaličnej strany OľaNO sa v pondelok emancipovalo od Igora Matoviča. V otvorenom liste kritizujú jeho vyjadrenia k udalostiam posledných dní, a preto sa nezúčastnia hlasovania o nedôvere a Matoviča nepodporia.

Na snímke podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO). Foto: TASR/Jaroslav Novák Na snímke podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO). Foto: TASR/Jaroslav Novák

Minister financií Igor Matovič sa vo svojej strane OĽaNO teší takmer neohrozenému postaveniu. Prejavy nespokojnosti z jeho vystupovaní sú v poslednom čase raritné a ak aj prídu, ide skôr o individuálnu ako o skupinovú vzburu. Tí, ktorí mali problém, už odišli. Ako Ján Krúpa. (Poslanci ako Hatráková, Tabák či Čepček už rovnako v strane nie sú).

Nedávna kríza, keď Hegerova vláda prišla po konflikte Matoviča so Sulíkom o väčšinu, ešte viac emancipovala liberálnych poslancov a ministrov v OĽaNO. Aktívni boli najmä ministri Jaroslav Naď a Ján Budaj. Medzi poslancami, na ktorých má vplyv minister Budaj, vznikla takzvaná Občianska a demokratická platforma.

Skupina poslancov združených v tejto platforme, menovite Kristián Čekovský, Róbert Halák, Monika Kozelová, Anna Mierna, Anna Remiášová, Jaromír Šíbl, Tomáš Šudík, Jarmila Vaňová a Vladimír Zajačik, sa rozhodla verejne ozvať a kritizovať Igora Matoviča.

Poslanci reagujú najmä na dve témy. Prvou je jeho odvolávanie a druhou nemiestny slovník na adresu novinárov, ktorý sa počas posledných dní vystupňoval. Deväť poslancov sa rozhodlo, že sa hlasovania nezúčastní. Výsledok hlasovania to zvrátiť nemôže, na odvolanie je potrebných 76 hlasov, ale po dnešku je zjavné, že viac hlasov bude zajtra proti ako za odvolanie Matoviča.

Ak by sa ale napokon Juraj Šeliga s dvomi poslankyňami Za ľudí rozhodli hlasovať proti Matovičovi, ten by mohol aj padnúť. Šeliga cez víkend odkázal, že ešte nevie, ako bude hlasovať. Od opozičných poslancov Tomáša Tarabu a otca a syna Kuffovcov sa očakáva, že hlasovať nebudú.

Pripomeňme, že plénum Národnej rady SR bude o vyslovení nedôvery Matovičovi rozhodovať v utorok predpoludním. Štvrtkové rokovanie sa prerušilo po tom, ako v pléne Národnej rady skolaboval poslanec za OĽaNO Ján Kerekréti.

Pokiaľ ide o Matovičov konflikt s novinármi, ten sa znova zintenzívnil po tom, ako ich minulý týždeň prirovnal k žurnalistom z čias nacistického Nemecka a hovoril o tom, že sa dajú kúpiť za 500 eur. Voči jeho slovám sa neskôr ohradili šéfredaktori viacerých slovenských médií. V pondelok sa Matovič ospravedlnil a novinárov pozval k okrúhlemu stolu.

Aj OĽaNO vraj stupňuje agresivitu

Vo vyjadrení, ktoré spomínaní deviati poslanci OĽaNO nazvali Stop stupňovaniu agresivity medzi demokratmi, píšu, že cítia povinnosť postaviť sa proti rozvratu medzi politikmi z demokratického tábora.      

„Tento rozvrat, vyvolaný osobným sporom dvoch politikov, ohrozuje naplnenie Programového vyhlásenia vlády a aj našich poslaneckých sľubov. Nesúhlasíme so stupňovaním agresivity medzi demokratmi – a to ani zo strany OĽANO –, a preto sa nezúčastníme hlasovania o návrhu strany SaS na odvolanie Igora Matoviča,“ tvrdia v úvode zákonodarcovia.

Matoviča vyzvali, aby vzal na vedomie vážnosť ohrozenia Slovenska a ako víťaz volieb 2020 navrhol takú novú dohodu demokratických síl, ktorou sa v parlamente obnoví stabilná väčšina zložená z demokratických poslancov.

Za Matoviča sa ospravedlnili

„Nepredlžujme politickú nestabilitu parlamentu ani o deň, pretože Slovensko znáša ťažké hospodárske dôsledky pandémie aj dôsledky Putinovej vojny proti Ukrajine, sprevádzanej hybridnou vojnou proti Slovensku a energetickou krízou. Pred nami je zima, v ktorej môžu ruské vojnové zámery (vrátane použitia jadrovej zbrane) ohroziť všetkých občanov Slovenskej republiky,“ konštatujú ďalej.

„Teraz nie je správna chvíľa, aby politici kládli na prvé miesto osobné záujmy a spory. Ani aby sa ich agresívna rétorika prenášala už aj na novinárov, ako to počujeme aj od Igora Matoviča. Nesúhlasíme s tým a ospravedlňujeme sa predovšetkým rodičom a pozostalým po zavraždenom novinárovi Jánovi Kuciakovi, ako aj všetkým poctivým novinárom, ktorých sa oprávnene dotkli jeho výroky,“ pokračujú.

V poslednej časti listu píšu, že sú presvedčení, že ak novinári politikov kritizujú, demokratickí politici majú reagovať argumentmi, a nie démonizovaním novinárov. Novinári podľa nich nie sú ohrozením, ale súčasťou demokracie, čo sa vraj potvrdilo v každom z krízových momentov jej budovania na Slovensku: od nadobudnutia slobody až po tragickú vraždu novinára Jána Kuciaka.

„Bol obeťou zvrhlej politiky, podobne ako Martina Kušnírová alebo Róbert Remiáš. Tieto obete zaväzujú každého demokrata, aby nedával na prvé miesto osobný záujem. Iba tak môžeme náš unesený štát vrátiť občanom, ako sme to sľúbili vo voľbách 2020,“ končí sa vyhlásenie.

Od odchodu SaS a zmeny vlády na menšinovú vzrástol kvôli správaniu Igora Matoviča vplyv liberálnych politikov na koalíciu. Vidieť to vo vláde aj v parlamente.


Dosah konsolidačného balíčka najviac zaujíma rodiny. K celkovému poklesu v disponibilných príjmoch pre priemernú rodinu ročne najviac prispejú zmeny, ktoré nesporne patrili v poslednom období k tým najdiskutovanejším – úprava rodičovského dôchodku, zmeny v DPH…
Prejsť na článok