Parlament presunul hlasovanie o obmedzení predaja v obchodoch v nedeľu, zákon bude mať väčšiu šancu

Obmedzenie predaja v nedeľu podporuje väčšina v spoločnosti aj väčšina poslancov v parlamente. Na to, aby zákon prešiel, je však potrebná dohoda so Smerom a opozičnými poslancami.

Igor Matovič v parlamentnej lavici. Foto: Jaroslav Novák/ TASR Igor Matovič v parlamentnej lavici. Foto: Jaroslav Novák/ TASR

Aktualizácia: Parlament dnes podvečer rozhodol, že zákon vráti na dopracovanie, presunie sa tak na ďalšiu schôdzu, kde sa jeho šance zvýšia, keďže vznikne priestor na kompromis.

Platí to však iba za predpokladu, že sa hľadanie kompromisu nevydá cestou Igora Matoviča. Ten dnes navrhol, aby boli obchody v nedeľu zatvorené do 16. hodiny, otvorené potom do večera. Návrh okamžite odmietla SaS ako chaotický a dá sa očakávať, že ho odmietne aj časť opozičných poslancov, ktorá je inak ochotná hlasovať za návrh.

Nižšie pokračuje článok, ktorý bol uverejnený vo štvrtok ráno.

O pár týždňov prestáva platiť koaličná dohoda, ale aj bez ohľadu na to platí, že posledné schôdze končiaceho parlamentu bývajú šancou pre výraznejších individuálnych politikov, ktorí vedia presadiť zákony, ktorým sa inak nedarilo. Ústretovejšia vie byť k návrhom vládnych poslancov aj opozícia, jedinou podmienkou je schopnosť rokovať a priechodná agenda. Tak napríklad kedysi prešiel zákon o ÚPN Jánovi Langošovi a podporili ho aj jednotliví poslanci z SDĽ či HZDS. Pre mnohých to bolo prekvapenie, ale nie pre tých, ktorí poznali, ako funguje parlament, a poznali Jána Langoša.

Dnes sa niečo podobné môže podariť poslancovi Vašečkovi a predkladateľom návrhu, ktorý chce obmedziť predaj v nedeľu.

Ide o normu, ktorá vyvoláva prekvapivo prudké vášne medzi liberálnymi poslancami zo SaS či nezaradenej opozície, plus v spriaznenej tlači, ale v spoločnosti ide o konsenzuálnu agendu. Napokon, v nedeľu sú obchody zavreté aj v tradičnejších, aj liberálnejších krajinách, ako sme my. Kľúčový vôbec nie je kresťanský či náboženský význam nedele, ako sa to u nás snažia prezentovať liberálni kritici návrhu. Skôr ide o prirodzenú koalíciu odborárov a sociálnych demokratov, ktorá zabezpečuje obmedzenie predaja v nedeľu, čím chránia zamestnancov, osobitne ženy. Vidíme to v Rakúsku či Nemecku, Spojenom kráľovstve aj Francúzsku, Španielsku aj Poľsku, ale i v Škandinávii, napríklad v Dánsku a Nórsku.

Nedeľný predaj je možné obmedziť, a nie úplne zakázať, týka sa to aj turistických krajín či veľkomiest.

Na európsky štandard odkazujú aj poslanci okolo Vašečku: „V našom Zákonníku práce sú všetky nedele označené ako dni pracovného pokoja. Napriek tomu podľa údajov Eurostatu pracujú slovenskí zamestnanci počas nedieľ najviac zo všetkých krajín Európskej únie,“ hovoria predkladatelia z Kresťanskej únie.

Vašečkov návrh by neznamenal úplný zákaz nedeľného predaja, vychádza v ústrety trhu aj niektorým domácim zvyklostiam. Tri nedele pred vianočnými sviatkami by boli obchody otvorené, rovnako tak poslednú nedeľu pred začiatkom školského roka. Obchody by sa, naopak, mali otvoriť počas štyroch štátnych sviatkov, na 1. a 8. mája, 29. augusta a 1. septembra (sviatok práce, výročie konca druhej svetovej vojny, SNP a počas Dňa Ústavy SR), za predpokladu, že nepripadajú na nedeľu.

Aj preto má zákon problém, aby hladko prešiel. Predkladateľ zbytočne dráždi socialistov a národne založených politikov, keď chce obchody otvoriť počas sviatkov, ktoré sú najbližšie práve im (deň práce, výročie druhej svetovej vojny či SNP a Deň Ústavy SR). Richard Vašečka navyše nemá prirodzenú autoritu v snemovni (najmä nie v opozícii), aby zákonu dokázal zabezpečiť väčšinu, ktorá v parlamente pritom je. Rokovania neboli podľa kuloárnych informácií dostatočné, zákon by na hladké hlasovanie potreboval pár zmien.

https://standard.sk/317045/nedele-bez-nakupov-vacsina-ludi-je-za-a-kritici-neponukli-jediny-platny-argument/

Ďalším problémom je, že normu nepodporujú viacerí poslanci z vládnucej koalície, ktorí inak podporujú konzervatívnejšiu a sociálnu agendu, osobitne poslanci Sme rodina, kde je prekvapivo väčšina klubu proti.

Napriek tomu má zákon šancu prejsť do druhého čítania.

Podľa kuloárnych správ v zásade možno očakávať jeden z dvoch variantov, buď prejde procedurálny návrh opozičného poslanca, ktorý by zákon vrátil na prepracovanie a bude sa o ňom hlasovať na najbližšej schôdzi, alebo zákon prejde do druhého čítania a vznikne priestor na jeho zmeny počas druhého čítania. Ak sa nestane jedno ani druhé, pôjde to na vrub predkladateľa, že sa nedokázal dohodnúť s poslancami, ktorí obmedzenie nedeľného predaja chcú podporiť.