Prezident Biden vo Varšave: Sme nepriatelia tyranov, Putin môže vojnu zastaviť jedným slovom

Americký prezident Joe Biden vystúpil s prejavom v centre Varšavy, pri kráľovskom paláci. Prihovoril sa Poliakom, štátom NATO aj Rusom. Biden hovoril veľa o konflikte demokracie a autokracie, svetla a temnoty. Niektorým témam a problémom sa vyhol.

332341082_1207681086537391_7405830947153346306_n(2) Foto: Duda/FB

Nie je to ešte ani rok, čo prezident Biden opäť pricestoval do Varšavy a predniesol tu prejav k vojne na Ukrajine. Po včerajšej návšteve Kyjeva ide o jeho druhé najvýznamnejšie vystúpenie pri prvom výročí vojny na Ukrajine.

Biden v úvode Poliakov nazval „skvelými spojencami“, poďakoval sa im za to, že prijali vyše 1,6 milióna Ukrajincov, pretože rozumejú, čo je to sloboda a solidarita. Pozdravil prezidenta Dudu a politikov vlády, aj jedného z opozičných lídrov, Rafala Trzaskowského, liberálneho primátora Varšavy. Krátko pred vystúpením Bidena na tom istom pódiu s krátkym prejavom vystúpil aj prezident Andrzej Duda, ktorý často skloňoval slobodu a solidaritu.

Biden v svojom asi polhodinovom prejave potvrdil záväzok Ameriky voči Ukrajine, vytrvať v tejto pomoci považuje za „skúšku celého sveta a skúšku demokracie“. „Budeme brániť zvrchovanosť, budeme brániť právo ľudí žiť bez agresie,“ dodal. Prezidentovi Zelenskému, ktorého nazval mužom z ocele, priamo odkázal, že Amerika bude Ukrajine pomáhať, nech sa deje čokoľvek. „Putin sa mýli, Ukrajinci sú slobodní a demokracia je silná,“ povedal Biden.

Americký prezident ocenil poľskú politickú elitu, priamo spomenul napríklad prvú dámu pani Dudovú. V predných radoch bol počas prejavu prítomný aj poľský premiér Morawiecki a predseda strany Právo a spravodlivosť Jaroslaw Kaczynski, ktorý sám v minulosti spolu s vládou svojej strany čelil kritike za stav demokracie.

Hoci viacerí americkí predstavitelia pred prejavom hovorili, že dnešok netreba vnímať ako vojnu prejavov, a teda že Biden nereaguje na Putinov skorší prejav v Moskve, Biden na Putina v jeden moment predsa len reagoval: „Putin pochybuje o našom presvedčení, pochybuje o našej výdrži, či NATO zostane zjednotené,“ ale my sa nevzdáme a „NATO nebude rozdelené“, povedal Biden.

Foto: Jakub Szymczuk/Kancelária prezidenta Poľskej republiky/FB

Prihovoril sa aj Rusom, čo bola tiež reakcia na dnešné vystúpenie prezidenta Putina: „Nechceme na Rusko zaútočiť, nechceme Rusko zničiť, ako vám to povedal Putin. Každý deň, čo vojna pokračuje, je to jeho voľba.“ Keby Putin povedal slovo, vojna by mohla skončiť, ale „keby sa Ukrajinci prestali brániť, znamenalo by to koniec Ukrajiny,“ povedal.

Na niekoľkých miestach Biden spomenul svoju včerajšiu návštevu Ukrajiny. Kyjev zostal „slobodným“ aj rok po začatí ruskej vojenskej invázie na Ukrajinu. „Kyjev sa stále drží a hrdo odoláva a čo je najdôležitejšie, zostal slobodný,“ povedal zhromaždeniu. „Pred rokom sa svet pripravoval na pád Kyjeva; práve som prišiel z návštevy Kyjeva a môžem oznámiť: Kyjev stále odoláva!“

Prezident USA zároveň opätovne vyhlásil, že Rusko sa na Ukrajine dopustilo zločinov proti ľudskosti. „V každom zmysle to bol výnimočný rok… mimoriadne brutálny zo strany ruských síl a žoldnierov. Dopustili sa zvráteností, zločinov proti ľudskosti,“ vyhlásil. „Zamerali sa na smrť a ničenie, pričom znásilňovanie využili ako vojnovú zbraň, unášali ukrajinské deti,“ uviedol ďalej Biden a dodal, že „nikto nemôže odvrátiť zrak od zverstiev, ktoré Rusko pácha na ukrajinskom ľude.“

Biden avizoval, že Spojené štáty a ich západní spojenci sa chystajú tento týždeň uvaliť na Rusko ďalšie sankcie.

V prejave odznelo veľa ideologických vyhlásení, najmä opakujúci sa moment vojny demokracie a autokracie, slobody a tyranie, svetla a temnoty. Druhým najsilnejším a najviac sa opakujúcim momentom bolo uisťovanie Ukrajiny, že Amerika a spojenci z NATO vytrvajú v podpore aj naďalej. „USA a NATO, to je spojenectvo pevné ako skala,“ povedal.

Prezident Duda po svojom vystúpení. Foto: Kancelária prezidenta Poľskej republiky/FB

Zaujímavé bolo aj to, čo v prejave neodznelo.

Biden nepovedal ani slovo smerom k Číne, hoci sa na jar tohto roku očakáva cesta čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga do Moskvy a hovorí sa o možnom zapojení Číny do väčšej pomoci Rusku. O Číne v prejave nepadlo ani slovo.

Biden nevenoval pozornosť ani reakcii širšieho nezápadného sveta, keďže Západ a zvyšok sveta sa v dôsledku vojny rozdeľuje. Nespomenul Turecko, ktoré je krajinou NATO, ale k Rusku sa správa inak ako ostatné krajiny a sankcie nezaviedlo.

Po skončení prejavu prišli na pódium, kde Biden vystupoval, deti rôznej farby pleti a veku, držali v rukách vlajočky USA, Ukrajiny a Poľska, Biden sa s nimi fotil. Inscenovaná scéna reagovala na časť prejavu, kde Biden hovoril, že Putinova politika ohrozuje naše aj jeho deti a vnúčence.

Zajtra sa americký prezident vo Varšave stretne s prezidentmi takzvanej Bukureštskej deviatky, čo sú štáty východnej Európy, na stretnutí sa zúčastní aj prezidentka Čaputová.