Nemecké poisťovne Allianz a Munich Re údajne podľa piatich zdrojov oboznámených so záležitosťou obnovili poistné krytie pre poškodený plynovod Nord Stream 1. Informovala o tom agentúra Reuters. Naznačovalo by to, že obnovenie významného plynovodu, ktorý spája Nemecko a Rusko, nie je v budúcnosti vylúčené. Poisťovňa Allianz však tento krok v stredu poprela.
Krytie dvoch najväčších nemeckých poisťovní je kľúčové pre akúkoľvek dlhodobú budúcnosť plynovodu, ktorý bol ešte pred septembrovým výbuchom zhruba dekádu najvýznamnejšou trasou, ktorou prichádzal ruský plyn do Európy.
Po tom, ako Rusko podniklo vo februári minulého roka inváziu na Ukrajinu, sa však krajiny EÚ rýchlo odklonili od dodávok energie z Ruska. Tento krok by tak bol v rozpore s verejným postojom Nemecka, ktoré chce prerušiť vzťahy s Moskvou. Jeden z piatich zdrojov však podľa agentúry uviedol, že nemecká vláda sa obnoveniu poistenia plynovodu nebránila.
Spoločnosti Munich Re, Allianz a nemecké kancelárstvo sa spočiatku odmietli vyjadriť. Spolkové ministerstvo hospodárstva uviedlo, že poistenie nebolo súčasťou vládnej agendy.
Poisťovňa Allianz však v stredu tieto informácie poprela. Uviedla, že po vypršaní platnosti poistky pre Nord Stream 1 koncom roka 2023 ju nemá v úmysle obnoviť. Doplnila, že bola súčasťou poistného konzorcia, ktoré poskytlo poistenie štyrom menšinovým akcionárom plynovodu so sídlom v Európe.
„Platnosť poistky vyprší koncom roka 2023, v súčasnosti nie je na obnovenie a Allianz nemá v úmysle túto poistku obnoviť,“ uviedla vo vyhlásení.
Ani nemecká zaisťovňa Munich Re nebude proaktívne predlžovať poistenie pre plynovod Nord Stream 1, keď jeho platnosť koncom tohto roka vyprší. Uviedol to vo štvrtok hovorca spoločnosti a informovala agentúra Reuters.
Rusko má v Nord Stream 1, 51-percentný podiel prostredníctvom dcérskej spoločnosti štátnej energetickej skupiny Gazprom. Niektorí nemeckí akcionári Nord Stream sú za to, aby sa poškodený plynovod aspoň zachoval v prípade, že sa vzťahy s Moskvou zlepšia, uviedli podľa Reuters dve osoby oboznámené so záležitosťou. Jedna z týchto osôb uviedla, že Berlín takýto prístup k infraštruktúre toleruje, aj keď vyhlásil, že energetické väzby s Ruskom sú prerušené.
Poistná zmluva na plynovod Nord Stream sa vzťahuje na poškodenie plynovodu a problémy s prerušením prevádzky. Poistenie by uľahčilo akékoľvek opravy potrebné na obnovenie dodávok ruského plynu pod Baltským morom do Európy.
Záložný plán?
Niektorí nemeckí úradníci, politici či ľudia pohybujúci sa v nemeckých kuloároch pre agentúru Reuters uviedli, že menšia časť odbornej verejnosti stále dúfa, že Nord Stream 1 sa môže obnoviť, aj keď len málokto vidí vyhliadky, že sa tak stane v blízkej budúcnosti.
Michael Kretschmer, konzervatívny líder východosaského regiónu, v januári pre noviny Berliner Zeitung povedal, že plynovod by sa mal opraviť a Nemecko by si malo zachovať možnosť opätovného dovozu cezeň.
Veronika Grimmová, jedna z hlavných ekonomických expertiek vlády, zase uviedla, že predchádzajúca politika Nemecka, ktoré sa spoliehalo na lacný ruský plyn, už nie je životaschopná.
„Stále existujú ľudia, ktorí sa riadia starou logikou, pokiaľ ide o obnovenie energetických väzieb s Ruskom po vojne (na Ukrajine),“ uviedla Grimmová pre agentúru Reuters.
Výbuch je doposiaľ nevyšetrený
V septembri minulého roka zasiahli doposiaľ nevysvetlené výbuchy tri zo štyroch potrubí plynovodov Nord Stream 1 a Nord Stream 2. Plynovodom Nord Stream 1 v tom čase nepretekal žiadny plyn, čo Rusko odôvodňovalo nevyhnutnou údržbou. Druhý plynovod bol dokončený, ale do prevádzky nebol vôbec uvedený pre vypuknutú vojnu a protiruské sankcie.
Útok z 26. septembra na plynovody prepájajúce Rusko a Nemecko označili predstavitelia Spojených štátov a NATO za „akt sabotáže”. Moskva zo zodpovednosti obvinila západných podporovateľov Ukrajiny a vyzvala Bezpečnostnú radu OSN na nezávislé vyšetrovanie. Tá však návrh Ruska zamietla.
Vo februári „veterán“ americkej investigatívnej žurnalistiky Seymour Hersh uviedol, že výbuch na Nord Stream uskutočnila CIA na príkaz Bieleho domu. Američania sa dlhodobo verejne vyjadrujú proti existencii plynovodu. Biely dom Hershovu správu, ktorá sa odvolávala na nemenovaný zdroj, označil za „úplný výmysel“.
Denník New York Times krátko na to informoval, že plynovod mohli vyhodiť do vzduchu proukrajinská skupina napojená na kyjevskú vládu alebo ukrajinské bezpečnostné sily. S odvolaním sa na amerických predstaviteľov však denník doplnil, že neexistujú dôkazy o tom, že by sa na operácii akokoľvek podieľal ukrajinský prezident Zelenskyj alebo ľudia z jeho okolia, alebo že by páchatelia konali na príkaz niektorého z ukrajinských vládnych predstaviteľov.
Washington Post zároveň poznamenal, že viacerí západní predstavitelia si odhalenie identity vinníka ani neprajú. Zdroj z európskej diplomacie pre denník uviedol, že na stretnutiach EÚ a NATO si vraj politici zvykli na spôsob, podľa ktorého „sa o Nord Streame nehovorí“. Tento diplomat, ako aj iní jeho kolegovia z ďalších krajín, pre WP priznali, že európski predstavitelia sa nechcú veľmi vŕtať vo veci, aby náhodou nenašli nepríjemnú odpoveď. Napríklad takú, ktorá by ako vinníka odhalila Ukrajinu alebo niektorého zo spojencov.