|   2023-05-29 13:45:52

Čaputová na Globsecu: Spojenci zvýšili prítomnosť vo východnom bloku. Každý centimeter územia NATO je a bude bránený

Prezidentka vyhlásila, že je potrebné dodržiavať Chartu OSN, aby sa takéto udalosti už neopakovali. „Tí, ktorí páchali zločiny, budú predvedení pred spravodlivosť. Naši oponenti sa domnievajú, že pri dostatočnom čase a veľkej úrovni dezinformácii sa verejná mienka v krajinách zmení a vlády z tohto smeru zídu," uviedla Čaputová a doplnila, že extrémisti využívajú demokratické práva proti demokracii samotnej. Sloboda slova je podľa nej dôležité demokratické právo, ktoré sa využíva na šírenie dezinformácií a nenávisti. „Musíme na európskej aj národnej úrovni zvážiť efektivitu našej regulácie a byť pripravení ju aj posilniť. Na globálnej úrovni musíme zvýšiť zodpovednosť vlastníkov sociálnych platforiem a sietí, čo sa týka obsahu," dodala.

„Všetci si pamätáme strach z vysokej inflácie a nedostatok priestoru na skladovanie plynu počas zimy. Za rok sme dokázali viac ako len prežiť. Zásoby plynu v európskych zásobníkoch sú na rekordných maximách, inflácia postupne klesá, Ukrajina vzdoruje a Rusko má pod kontrolou menej územia na Ukrajine ako pred rokom. Mali by sme si z toho zobrať ponaučenie. Sme schopní riešiť naše vnútorné problémy aj pomáhať našim partnerom," uviedla Čaputová a doplnila, že stále sú prítomné tak vnútorné, ako aj externé riziká, a preto je podľa nej dôležitá príprava, pokračovanie v tom dobrom a snaha robiť to ešte lepšie, aby sa dostavil úspech.

„Sú konkrétne dôvody, prečo sme dnes v lepšej pozícii, ako tomu bolo pred rokom. V prvom rade je to naša jednota," uviedla Čaputová a vysvetlila, že napríklad jednota vo veci sankcií mala skutočný účinok na ruskú ekonomiku a Moskva má menej zdrojov na vyrábanie a nákup sofistikovaných zbraní. Prezidentka upozornila, že táto jednota je skúšaná tými, ktorí tvrdia, že opatrenia nefungujú, alebo že je potrebné sa zameriavať len na úzke národne záujmy.

„Po druhé to bola naša solidarita, ktorá zlepšila našu pozíciu naprieč EÚ, NATO a našimi partnermi v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu," povedala Čaputová a pripomenula, že spojenci NATO zvýšili prítomnosť vo východnom bloku a budú v tom pokračovať. Ubezpečila, že každý centimeter územia NATO je a bude bránený. „Naša solidarita s našimi partnermi má výhody aj pre našu vlastnú bezpečnosť. Tým, že pomáhame Ukrajincom, pomáhame ponechávať ruského agresora čo najďalej od našich hraníc. Ale pamätajme, že Ukrajina to dokázala len za cenu obrovských strát," uzavrela Čaputová.

(sita)