Pri pobreží Švédska sa objavila veľryba. Podozrievajú ju zo špionáže pre Rusko

Pred dvoma dňami informovalo veľké množstvo zahraničných médií o bielej veľrybe s bližšie neurčeným postrojom, ktorá sa objavila pri švédskom pobreží. Má ísť o tú istú bieluhu, ktorú v roku 2019 spozorovali v Nórsku. Toho času to vyvolalo bizarné obavy, že ju vycvičilo ruské námorníctvo na účely špionáže.

EI8kL_rUUAAxz9Q Samec bieluhy, ktorému dali meno Hvaldimir. Foto: Ferris Jabr/Twitter

Veľryba bola podľa miestnych environmentálnych aktivistov spozorovaná v nedeľu, 28. mája, na pobreží regiónu Hunnebostrand na juhozápade Švédska.

Podľa všetkého vraj ide o samca bieluhy, ktorý patrí do čeľade narvalovitých, bieluhy merajú zhruba 4,5 metra a vážia približne tonu. Veľrybu prvýkrát spozorovali ešte v roku 2019 na severe Nórska. V priebehu ostatných troch rokov sa len lenivo presúvala popri nórskom pobreží, no za posledné mesiace tempo zrýchlila a preplávala kilometre až k juhozápadným švédskym brehom neďaleko hlavného mesta Göteborg.

„Nevieme, prečo práve teraz tak zrýchlil,“ cituje The Guardian Sebastiana Stranda, morského biológa z organizácie OneWhale. Dodal, že je to obzvlášť záhadné, pretože sa pohyboval „veľmi rýchlo preč od svojho prirodzeného prostredia“.

„Mohli by to byť hormóny, ktoré ho poháňajú, aby si našiel družku. Alebo to môže byť osamelosť, keďže bieluhy sú veľmi spoločenský druh – môže to byť tak, že hľadá iné bieluhy,“ uviedol Strand a doplnil, že veľryba, ktorej odhadujú 13 až 14 rokov, je „vo veku, keď sú jej hormóny veľmi vysoké“.

Najbližšia skupina bieluh sa však podľa dostupných informácií nachádza až pri súostroví Špicbergy v Severnom ľadovom oceáne. Navyše v oblasti, v ktorej sa pohybuje, neboli spozorované žiadne ďalšie jedince.

Hvaldimira podozrievajú zo špionáže

Veľryba sa prvýkrát objavila na stránkach novín ešte v roku 2019. Nóri tohto samca bieluhy nazvali Hvaldimir. Má ísť o spojenie slova „hval“, čo v nórčine znamená veľryba, a koncovky odkazujúcej na ruské mená. Keď totiž v roku 2019 priplávala k severným brehom, nórski morskí biológovia na jej postroji objavili držiak vhodný na videokameru a na plastových sponách bol vytlačený nápis Equipment St Petersburg, píše The Guardian.

To vtedy viedlo k pomerne prestreleným domnienkam, že Hvaldimir mohol utiecť z výbehu a možno ho cvičilo ruské námorníctvo, keďže sa zdalo, že je zvyknutý na ľudí.

Moskva nikdy nevydala žiadnu oficiálnu reakciu na nórske špekulácie, že by mohlo ísť o „ruského špióna“.

Kremeľ údajne cvičil aj menších morských cicavcov

Bieluhy však nie sú jediné morské živočíchy, ktoré ruské námorníctvo údajne cvičilo. Podľa denníka The Guardian má aj dlhoročnú tradíciu v trénovaní delfínov na vojenské účely. Vraj ich učí, aby vedeli vyhľadávať objekty alebo odstrašiť nepriateľských potápačov.

Podľa nedávnych informácií údajne Moskva takéto trénované vojenské delfíny dokonca umiestnila na svojej námornej základni Sevastopol v Čiernom mori. Podľa satelitných snímok, ktoré analyzoval Americký námorný inštitút (USNI), vraj Rusi vo februári priviezli do sevastopolského prístavu dve klietky s delfínmi.

Počas studenej vojny USA aj Sovietsky zväz pracovali na používaní delfínov, ktorých echolokačné schopnosti im umožňujú odhaliť podvodné objekty, ako sú napríklad míny, dopĺňa The Guardian. Rusko podľa denníka používalo vojenské delfíny aj počas vojny v Sýrii na svojej námornej základni v sýrskom meste Tartus, čovraj dokazujú satelitné snímky z roku 2018.