MYJAVA / TURÁ LÚKA - Na Gazdovskom dvore v myjavskej časti Turá Lúka to celoročne žije tradíciami toho rázovitého kopaničiarskeho kraja. Zamestnanci Centra tradičnej kultúry v Myjave a turolúckeho Gazdovského dvora počas celého týždňa rotovali s precízne pripraveným výchovno-vzdelávacím podujatím zameraným na tradície Veľkej noci, ktoré si pripravili predovšetkým pre žiakov okolitých materských a základných škôl.
Pozrite si videoreportáž s Evou Čmelovou, odbornou pracovníčkou Centra tradičnej kultúry v Myjave
Deti zažili pútavé rozprávanie o zvykoch a tradíciách počas jari a Veľkej noci. V rámci hodinového programu kreatívneho podujatia deti vynesú Morenu, prinesú Letečko, upletú si korbáč a ozdobia vajíčka, chlapci vyšibú dievčatá a všetci si spolu zaspievajú.
Prečítajte si rozprávanie o tradíciách Veľkej noci z reportáže
Eva Čmelová, Centrum tradičnej kultúry Myjava: Veľkú noc v okolí Myjavy si pripomíname každoročne, preto sme aj usporiadali toto podujatie v Gazdovský dvore. Deti učíme odlišnosti a zvyky, ktoré sa udiali na Myjavsku počas obdobia Veľkej noci. Odlišnosť bola hlavne v tom, že u nás sa chodilo „pošibáki“, takže mládenci vlastne iba šibali dievčatá a nepolievalo sa. Na rozdiel od stredného Slovenska, kde bola aj polievačka aj šibačka a východné Slovensko naopak, tam mali iba oblievačku. Deti oboznamuje s veľkonočnými sviatkami, ale aj s tými udalosťami, ktoré boli pred Veľkou nocou, takže dva týždne pred Veľkou nocou to bola Smrtná nedeľa, kedy z chotára mladé dievčatá vynášali Morenu a utopili na potoku. Verili, že s ňou odchádza zima a všetko zlé. Týždeň pred Veľkou nocou je Kvetná nedeľa, kedy sme do chalúp priniesli „letečko“, symbol jari. „Letečko“, je hocijaká halúzka urezaná zo stromu a ozdobená stužkami, ručníčkom a výduškami, čo symbolizovalo zrod nového života, plodnosti – vajíčko a takú tú mladosť. Potom sme predveľkonočný týždeň s deťmi rozoberali, čiže bol to Zelený štvrtok, Veľký piatok, Biela sobota, Veľkonočná nedeľa a pondelok, keď sa chodilo u nás na Myjavsku „pošibáki“. Celé naše podujatie končí „pošibáki“, šibačkou veľkonočnou, keď chodia mládenci od domu k domu a šibú dievčatá, čím obrazne odovzdávajú silu nových vŕbových prútikov do ľudského, dievčenského tela čo znamená, že dievčaťu dávajú silu a mladosť.