Od stredy 8.6. prebieha v trenčianskom kraji policajná bezpečnostno-dopravná akcia s názvom Budík. Policajné kontroly sa zameriavajú aj na elektrokolobežkárov.
Od stredy 8. júna prebieha v trenčianskom kraji policajná bezpečnostno-dopravná akcia s názvom Budík, pri ktorej sa policajti zamerajú aj na elektrokolobežky.
Danka Adámiková, KRPZ Trenčín: „Toto miesto sme vybrali z toho dôvodu, že tu došlo v nedávnych dňoch k smrteľnej dopravnej nehode kolobežkára. Kontrolujeme, či nejazdia pod vplyvom alkoholu, ale aj ostatné povinnosti účastníkov cestnej premávky.”
V trenčianskom kraji polícia od začiatku roka eviduje 6 dopravných nehôd s účasťou elektrokolobežiek. Najčastejšími priestupkami je jazda dvoch osôb na jednej elektrokolobežke a tiež jazda na elektrokolobežke pod vplyvom alkoholu. Tolerovaná hranica v obytnej zóne je 0,5 promile.
Danka Adámiková, KRPZ Trenčín: „Kolobežkár pod vplyvom alkoholu môže na mieste dostať, v prípade ak nafúka do 1 promile, pokutu až do výšky 50 eur. Ak nafúka viac, v tom prípade ho bude riešiť správny orgán, a tam sú tie pokuty vyššie.”
Medzi ďalšie priestupky kolobežkárov patrí neprimeraná rýchlosť jazdy na chodníkoch pre peších.
Danka Adámiková, KRPZ Trenčín: „Kolobežkari, pokiaľ neprekročia rýchlosť chôdze, neobmedzujú a neohrozujú chodcov, môžu jazdiť aj po chodníkoch po pravej strane. Pokiaľ prechádzajú cez priechod a neprekročia rýchlosť chôdze, to znamená že správajú sa ako chodci, môžu prejsť na kolobežke. Podotýkam nesmú obmedziť a ohroziť chodcov.”
Na elektrických kolobežkách môžu jazdiť deti mladšie ako 15 rokov len za určitých podmienok.
Danka Adámiková, KRPZ Trenčín: „Deti do 15 rokov na elektrických kolobežkách môžu jazdiť iba v obytnej zóne, po lesných a poľných cestách a po cyklistickom chodníku.”
V každom z týchto prípadov však musia mať na hlave ochrannú prilbu.