V roku 2024 by mali otvoriť trenčiansku synagógu pre verejnosť ako kultúrny priestor na organizovanie výstav a koncertov, so stálou expozíciou judaík.
V minulom týždni sa začala plánovaná rekonštrukcia trenčianskej synagógy.
Stanislav Rebo, projektový manažér stavby: „Začali sme s realizáciou búracích prác. Začali sme odstraňovať nášľapné a podlahové vrstvy. Následne sa spravia nové podkladové vrstvy a izolácie proti vode. Bude realizované kúrenie a zdravotechnika. Následne sa začne s reštaurovaním jednotlivých miestností a malieb.“
Trenčiansku synagógu postavili v roku 1913, kedy nahradila drevenú synagógu z 18. storočia. Počas druhej svetovej vojny ju poškodili trenčianske nacistické jednotky, Hlinkova garda, a tiež bombardovanie v máji roku 1945. Po druhej svetovej vojne synagógu zrekonštruovali z peňazí občanov, ktorí prežili holokaust. Za socializmu ju zoštátnili a využívali ako sklad odevov štátneho podniku Ozeta. V 70. rokoch poškodili počas rekonštrukcie jej interiérovú výzdobu a jej celkovú akustiku.
Oľga Hodálová, predsedníčka Židovskej náboženskej obce v Trenčíne: „Zabielili Art deco, zničili podlahu, zničili akustiku, fasádu natreli dikoplastom, takže je to teraz dvojnásobne náročné. Musíme to najprv dávať dole, potom to môžeme obnovovať. Ja hovorím, že je to tretíkrát, kedy robíme synagógu a ja dúfam, že je to už poslednýkrát, čo ju musíme robiť.“
Židovská náboženská obec v Trenčíne získala na projekt skoro 900-tisíc eur z tzv. Nórskych fondov alebo inak z programu EHP a zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Ďalších skoro 111-tisíc eur predstavuje finančná spoluúčasť obce.
Oľga Hodálová, predsedníčka Židovskej náboženskej obce v Trenčíne: „Bude to kultúrne centrum, koncertná sála, bude tu expozícia judaík a história židovstva Považia, budú tu výstavy.“
Rekonštrukcia by mala byť hotová na jar v roku 2024. Ďalšie rekonštrukčné práce budú realizovať už počas jej prevádzky.