Čo našli archeológovia v Novom Meste nad Váhom?

  Pred začatím výstavby bytového domu v Novom Meste nad Váhom musel prebehnúť takzvaný záchranný archeologický výskum. Archeológovia sú už v jeho závere.  

Archeológ Juraj Malec dokumentuje výskum

V Novom Meste nad Váhom oproti mestskému cintorínu prebieha v posledných dňoch archeologický výskum. Je to takzvaný záchranný výskum, ktorý je v predpokladaných archeologických lokalitách nariadený zákonom pred začatím každej novej stavby.

Juraj Malec, archeológ Trenčianskeho múzea: „Kopať sme začali v pondelok 18. a aj keď tu nemáme nejako extra veľa objektov, zaujímavé je to, že je to hlavne osídlenie z doby bronzovej a máme tu tiež niečo z doby rímskej, a tiež jeden veľkomoravský objekt. Hlavne vďaka keramike to vieme prisúdiť určitým kultúram.“

Najstaršie nálezy pochádzajú z doby Bronzovej a sú staré približne 3300 rokov. Mladšie nálezy sú asi z 2. storočia nášho letopočtu z doby rímskej, kedy bolo toto miesto osídlené Germánmi. Najmladší objekt pochádza asi z 9. storočia z obdobia Veľkej Moravy.

Juraj Malec, archeológ Trenčianskeho múzea: „Najskôr sme bagrom zobrali tú prvú vrstvu. Tam sme našli objekty z doby rímskej a zo stredoveku a po preskúmaní sme teraz išli ešte o úroveň vyššie. Tam už sú tie objekty z doby bronzovej. Našli sme tu aj 3 bronzové kúsky z predmetov. Z objektu z doby rímskej máme nožík a kúsok spony. Potom sú tu tiež veľmi pekné kúsky keramiky, niektoré, ktoré nám to presne datujú do určitých kultúr.“

Dominika Bečárová, študentka archeológie:  „To je vlastne ako nádoba a na tom je plastická lišta s vrypmi. To je Velatická kultúra z doby bronzovej.“

Podobné záchranné archeologické výskumy nie sú v okolí Nového Mesta ani Trenčína zriedkavé. Rieka Váh a jej okolie ponúkalo výborné podmienky pre život rôznym kultúram, ktoré sa tu už od praveku usádzali.

Juraj Malec, archeológ Trenčianskeho múzea: „V Novom Meste sa postupne zisťuje, že celá táto riečna terasa, v celej dĺžke mesta, bola osídlená v praveku a aj v stredoveku, čiže všade kde sa tu kopne, sa niečo nájde.“

Archeológovia z Trenčianskeho múzea túto lokalitu preskúmajú asi za týždeň a pol. Všetko precízne zdokumentujú. Nálezy po skončení výskumu poputujú na bližší rozbor a evidenciu do múzea a jeho depozitára.