Staň sa kamarátom

TRENČIANSKY KRAJ - Takmer 5-tisíc detí na Slovensku nevyrastá vo vlastných rodinách, ale v Centrách pre deti a rodiny (bývalé detské domovy).

Projekt pomáha deťom z detských domovov.

Ústavná starostlivosť im však nedokáže dať to, čo potrebujú najviac – blízky vzťah s dospelým človekom, ktorý by sa im nezištne venoval. Po odchode z centra tak často žijú na okraji spoločnosti, do ktorej sa nevedia zaradiť.

Darujte to najvzácnejšie

Na Slovensku preto vznikol dobrovoľnícky program BUDDY (v slovenskom preklade kamarát), do ktorého sa môžete zapojiť už aj v Trenčianskom kraji a poskytnúť tak deťom bez vlastných rodín to najvzácnejšie, čo máte. Svoj čas.

„Príbeh dnešného programu BUDDY sa začal písať v roku 2006, keď si jeho zakladateľ Ladislav Kossár kúpil v nákupnom centre od detí z detského domova korálky za tisíc korún. Z vďačnosti ho pozvali k sebe na návštevu, kde sa vychovávateľov spýtal, ako im ešte môže pomôcť. Povedali mu, aby vymyslel pre deti spôsob kvalitne stráveného času mimo brán detského domova,” priblížila pre Terajšok Veronika Bohušová, marketingová manažérka projektu.

A tak vznikol detský tábor 4 živly a vzdelávacie aktivity, ktoré mali mladých ľudí pripraviť na život po odchode z domova. Súčasný program BUDDY sa do podoby, v akej ho poznáme dnes, sformoval v roku 2014. Jeho cieľom je vytvorenie priateľského vzťahu dospelého dobrovoľníka s dieťaťom vo veku 12 a viac rokov, ktoré vyrastá v centre pre deti a rodiny (CDR).

„Je totiž vedecky dokázané, že takýto vzťah lieči a učí traumatizované deti opäť dôverovať dospelým. Keď tieto deti trávia spoločne s dobrovoľníkom svoj voľný čas, dokážu si vytvoriť bezpečný, dôverný vzťah a zároveň získajú oporu pri svojom ďalšom životnom rozvoji,” vysvetlila Bohušová.

Už aj v Trenčianskom kraji

Od roku 2021 sa program BUDDY rozšíril do celého Slovenska. Zapojiť sa tak doňho môžete aj v rámci Trenčína a okolia. Vo všeobecnosti ale nezáleží na tom, odkiaľ pochádzate, CDR a konkrétne dieťa, ktoré v ňom vyrastá, vám nájdu pomerne jednoducho.

„Dobrovoľníkovi, ktorý prejde naším výberovým procesom, priraďujeme dieťa z CDR, ktoré je najbližšie jeho bydlisku či práci. V Trenčianskom kraji sa nachádza viacero CDR, pričom v jednom z nich už máme nadviazanú spoluprácu a zapojených 6 BUDDY dvojíc,” pokračuje Bohušová, ktorá nám zároveň opísala, ako prebieha bežné stretnutie dobrovoľníka s dieťaťom. Spoločne strávený čas do veľkej miery závisí od záujmov dvojice.

„Zmyslom tohto vzťahu je pravidelne sa stretávať, rozprávať sa a tráviť spolu čas. Vnímať dieťa a jeho potreby, dávať mu priestor. Môžu ísť na kofolu, zahrať si nejakú hru, zašportovať si, len tak sa prejsť so psom, organizovať výlety alebo počas daždivých dní zájsť do kina či divadla. Môžete tiež dieťaťu pomôcť spraviť si úlohy alebo začať chodiť na nový krúžok.”

Dobrovoľník však svojmu zverencovi zároveň ukazuje, ako žije on a čo všetko je potrebné na to, aby to „tam vonku” zvládol. Učí ho napríklad finančnej gramotnosti, komunikácii s úradmi alebo ako si vybrať šaty na stužkovú. Je mu oporou aj pri riešení prípadných problémov s hľadaním práce či bývania. Pomáha mu tak pripraviť sa na život po odchode z CDR.

Kritériá na dobrovoľníka

BUDDY dobrovoľník je starostlivo vybraný zrelý, dospelý človek vo veku aspoň 25 rokov so stabilnou životnou situáciou, ktorý prijíma dieťa také, aké v skutočnosti je. Záujemca musí spĺňať kritériá bezpečnosti, stability, empatie, trpezlivosti, zodpovednosti, angažovanosti a ochoty rozvíjať seba a iných.

Ak sa teda chcete stať kamarátom pre tých, ktorí nezažili pocit vlastnej rodiny, prihlášku nájde na webovej stránke www.tvojbuddy.sk.


Elektrická energia patrí medzi tie energie, ktoré budú nielenže čoraz vzácnejšie, ale zrejme aj ich cena porastie. Na Slovensku sa elektrická energia vyrába najmä v jadrových elektrárňach, ale aj vo vodných či pomocou slnečných kolektorov.…
Prejsť na článok
Niektorí hendikepovaní sa mi ozvú priamo s myšlienkou, že už nevládzu a chcú si vziať život, opisuje psychologička Erika Mezzeyová. Volať vtedy políciu nemá zmysel, oveľa dôležitejšia je komunikácia s daným človekom a úprimný záujem…
Prejsť na článok
Dosah konsolidačného balíčka najviac zaujíma rodiny. K celkovému poklesu v disponibilných príjmoch pre priemernú rodinu ročne najviac prispejú zmeny, ktoré nesporne patrili v poslednom období k tým najdiskutovanejším – úprava rodičovského dôchodku, zmeny v DPH…
Prejsť na článok