Existujú príbehy, ktoré si zaslúžia byť zdieľané

TRENČÍN - Pri diskusiách o historickom vedomí sú mladí ľudia často považovaní za špecifickú skupinu, ktorá o dejiny, ani tie regionálne, nejaví prílišný záujem. 

329142739_590526889164071_1501237336506652417_n Vzniká projekt, ktorý uchová minulosť v rozprávkach. Foto: MAS Vršatec

Túto, miestami nelichotivú situáciu, ale môže pomôcť vyriešiť cezhraničná spolupráca s MAS Hříběcí hory a MAS Vršatec, ktorí sa snažia uchovať minulosť zhromaždenú v rozprávkach.

Cieľom ich spoločného projektu s názvom Kúzlo príbehov je spojiť miestnych historikov a pamätníkov, ktorí poznajú príbehy z regiónu. Výstupom ich snahy bude kniha povestí, ilustrovaná kresbami detí zo základných a základných umeleckých škôl z Nemšovej, Ilavy, Dulova a Mikušoviec.

Vzbudiť v mladej generácii spolupatričnosť s územím a hrdosť na miesta, odkiaľ pochádzajú, pomôžu aj umiestnené QR kódy so zvukovou stopou príbehov, ktoré sa budú viazať ku konkrétnemu územiu. Na prerozprávaní príbehov formou rozhlasových hier MAS Vršatec spolupracuje s Divadelným súborom Hugo z Pruského. Presné umiestnenie QR kódov nájdete v knihe povestí a v turistických brožúrach.

„Knižka povestí a turistická brožúrka budú distribuované do miestnych knižníc a škôl na našom území, dostupné budú u nás v kancelárii a tiež ju budeme ponúkať na podujatiach, na ktorých sa s našou kanceláriou zúčastňujeme,” povedala pre redakciu Viera Benková z MAS Vršatec, ktorá projekt Kúzlo príbehov hodnotí ako veľmi prínosný. 

„Je sa na čo tešiť. Vďaka šikovným deťom prinášame originálnu ilustrovanú zbierku, ktorá, veríme, pomôže zachovať tradičné ľudové príbehy aj pre ďalšie generácie,” doplnila.


Dosah konsolidačného balíčka najviac zaujíma rodiny. K celkovému poklesu v disponibilných príjmoch pre priemernú rodinu ročne najviac prispejú zmeny, ktoré nesporne patrili v poslednom období k tým najdiskutovanejším – úprava rodičovského dôchodku, zmeny v DPH…
Prejsť na článok