Revidované odhady, ktoré zverejnil Eurostat však ukázali, že ekonomika štátov eurozóny sa prehupla do technickej recesie. Tu sa končí silná odolnosť a prichádza stagnácia, uviedol na margo zistení vedúci oddelenia makrovýskumu holandskej banky ING Carsten Brzeski.
Európsky štatistický úrad Eurostat revidoval vo štvrtok pôvodné odhady vývoja európskej ekonomiky v prvom kvartáli tohto roka. Hrubý domáci produkt v rámci celej Európskej únie vzrástol o 0,1 percenta. Z pohľadu štátov eurozóny však o 0,1 percenta klesol.
Hospodárstvo 20 krajín s jednotnou menou sa pritom neznížilo iba v prvých troch mesiacoch tohto roka, ale aj v poslednom kvartáli toho minulého (taktiež o 0,1 percenta). Ide tak o technickú recesiu, o ktorej ekonómovia hovoria vtedy, keď HDP klesne v dvoch štvrťročných obdobiach za sebou.
Štatistický úrad predtým odhadoval, že ekonomika eurozóny v prvom štvrťroku vzrástla o 0,1 percenta a v posledných troch mesiacoch roka 2022 sa nezmenila.
Pokles ťahala najväčšia zložka HDP
Eurostat v správe uviedol, že ekonomiku eurozóny ťahal nadol najmä pokles výdavkov domácností na konečnú spotrebu (o 0,3 percenta), pričom sa znížili aj vládne výdavky (o 1,6 percenta). Rast tiež oslabili zmeny v zásobách. Tieto faktory vykompenzoval 0,6-percentný nárast investícií a pozitívne obchodné saldo – 0,1-percentný pokles vývozu prevážil 1,3-percentný pokles dovozu.
Ekonomiku podľa Eurostatu podporil aj silnejúci trh práce, na ktorom sa mala zamestnanosť v prvom štvrťroku zvýšiť o 0,6 percenta.
Prehodnotenie odhadov nasledovalo po revidovaní HDP za prvý štvrťrok u viacerých členských štátov eurozóny vrátane Nemecka, Írska a Fínska, doplnil Financial Times. Rast v celej dvadsaťčlennej zóne jednotnej meny malo ťahať nadol najmä Írsko, kde HDP v prvom štvrťroku tohto roka klesol o 4,6 percenta, napísal The Guardian.
Kazí to dobrý dojem z výkonu hospodárstva v euroregióne
Najnovšie poopravenie odhadov trochu uberá lesk nedávnemu výkonu hospodárstva eurozóny, ktoré si viedlo lepšie, ako sa mnohí ekonómovia obávali, keď blok zasiahla energetická kríza a kríza životných nákladov, napísal v reakcii na správy britský denník Financial Times.
„Je to predsa len recesia,“ napísal vo štvrtok na Twitteri Carsten Brzeski, vedúci oddelenia makrovýskumu holandskej banky ING. „Tu sa končí silná odolnosť a prichádza stagnácia,“ uviedol Brzeski s odkazom na nedávne optimistické vyjadrenia predstaviteľov Európskej centrálnej banky (ECB).
And it’s a recession after all: #Eurozone GDP growth revised downwards to -0.1% QoQ for both Q4 22 and Q1 23. Here goes strong resilience and comes stagnation.
— Carsten Brzeski (@carstenbrzeski) June 8, 2023
S odvolaním sa na analytikov Financial Times doplnil, že správy o recesii by mohli narušiť dôveru v odolnosť hospodárstva eurozóny a spôsobiť, že tí, ktorí rozhodujú o úrokových sadzbách, budú viac váhať pri ich ďalšom zvyšovaní, ktoré by ešte viac zdraželo požičiavanie peňazí.
„Slovo ‚technická recesia‘ môže mať trochu vplyv na tón diskusie,“ povedal Holger Schmieding, hlavný ekonóm nemeckej banky Berenberg. „Znižuje pravdepodobnosť, že by ECB mohla po letných prázdninách ďalej zvyšovať sadzby,“ dodal.
ECB totiž už skôr signalizovala, že na zasadnutí vo Frankfurte, ktoré sa uskutoční v priebehu budúceho týždňa, pravdepodobne zvýši úrokové sadzby o ďalších 0,25 percentuálneho bodu. FT doplňuje, že podľa investorov odsúhlasí podobný krok aj v júli a potom si dá pauzu.
Pár dobrých správ
Aktualizované údaje z dielne Eurostatu potvrdili aj to, že hospodárstvo 27 členských štátov EÚ sa recesii vyhlo. Potom, čo kleslo o 0,2 percenta v poslednom štvrťroku 2022, si v prvom kvartáli 2023 počínalo o niečo lepšie, keď rástlo o 0,1 percenta.
Spojené kráľovstvo sa na začiatku roka taktiež vyhlo recesii a aj v Spojených štátoch zostal ukazovateľ pozitívny. Denník The Guardian však poukazuje pri porovnaní ekonomík na fakt, že HDP v eurozóne a EÚ je o viac ako 2 percentá vyšší ako úroveň zaznamenaná v poslednom štvrťroku 2019 pred vypuknutím pandémie Covid – na rozdiel od Spojeného kráľovstva, kde ekonomika zostáva o 0,5 percenta menšia.
Navyše, prognózy na zvyšok roka nie sú zlé. Podľa odhadov inštitúcií by mala ekonomika eurobloku rásť. OECD tento týždeň predpovedala, že hospodárstvo krajín, ktoré prijali euro, tento rok porastie o 0,9 percenta a v roku 2024 o 1,5 percenta.