OPEC očakáva rastúci dopyt po rope, chýbajúce investície povedú k energetickému chaosu

Vývozcovia ropy združení v karteli OPEC predpovedajú rýchlejší rast dopytu po čiernom zlate než západné inštitúcie. Kritizujú nedostatočné investície, ktoré okrem turbulencií v odvetví spôsobilo presadzovanie ESG kritérií v investičnom rozhodovaní.

Al_Ghais_SG_OPEC Generálny tajomník OPEC Haitham Al Ghais na konferencii v Kuala Lumpur 26. júna 2023. Foto: Facebook/OPEC

Energetická transformácia prináša veľkú neistotu ohľadne budúcnosti fosílnych palív. Zatiaľ čo napríklad Medzinárodná agentúra pre energiu (IEA) predpokladá odklon od ropy ako energetického zdroja, organizácia štátov vyvážajúcich ropu (OPEC) predpovedá na najbližšie dve dekády výrazný rast dopytu.

„Ohľadom ropy sme v poslednom roku počuli výzvy, aby ťažobné krajiny zohrávali kľúčovú úlohu pri zabezpečovaní stabilných a udržateľných globálnych dodávok energie,“ uviedol generálny tajomník OPEC Haitham Al Ghais v pondelkovom prejave v malajskom hlavnom meste Kuala Lumpur. „Zároveň sme však neustále počúvali aj výzvy na ukončenie financovania ropných projektov.“

Nesprávny odhad budúceho dopytu po čiernom zlate môže byť jedným z dôvodov, prečo sú investície v tejto oblasti podceňované. Druhým je ideologicky vedená snaha znížiť spotrebu núteným odklonom od používania ropy na energetické účely a obmedzením investícií v tomto odvetví.

Koľko ropy budeme potrebovať a na čo

Medzinárodná agentúra pre energiu vo svojej júnovej správe predpokladá upokojenie situácie v ropnom sektore po turbulenciách v ostatných troch rokoch. Vojna na Ukrajine vyhnala ceny neočakávane vysoko a zvýraznila dôležitosť dostatočných produkčných kapacít. Vďaka tomu sa investície do ťažby dostanú v roku 2023 na najvyššiu úroveň od roku 2015.

IEA odhaduje, že celosvetový dopyt po rope dosiahne v roku 2028, ktorým ohraničuje svoju predikciu, úroveň 105,7 milióna barelov denne, čo je o 5,9 milióna barelov denne viac ako v roku 2022. Zároveň by v roku 2028 mal vyvrcholiť dopyt po spaľovateľných fosílnych palivách na úrovni 81,6 milióna barelov denne – toto číslo nezahŕňa dopyt po rope na petrochemické a iné neenergetické využitie.

Agentúra očakáva zmenu štruktúry dopytu po rope. Už v roku 2023 by sa mal obrátiť rast dopytu po benzíne a po roku 2026 aj dopytu po palivách v doprave celkovo. Dopyt po rope bude stále viac tvorený petrochemickým priemyslom a leteckou dopravou.

Prognóza skupiny OPEC pracuje s inými očakávaniami. Celosvetový dopyt po rope by mal v roku 2027 dosiahnuť takmer 107 miliónov barelov denne. OPEC však neočakáva dosiahnutie vrcholu. Do roku 2045 prognózuje ďalšie zvýšenie dopytu až na 109,8 miliónov barelov denne. Väčšina rastu by sa mala uskutočniť do roku 2035, následne by sa mala spotreba stabilizovať.

Analytici OPEC vidia potenciál rastúceho dopytu najmä v Ázii a Afrike. V najbližšom období by mal stúpať najmä v Číne. Do piatich rokov však čínsky dopyt spomalí a nastúpiť by mali postupne India, africké štáty a zbytok Ázie.

OPEC podobne ako IEA konštatuje kľúčovú rolu leteckej dopravy a petrochemického priemyslu, neodpisuje však ani cestnú dopravu. Elektrifikáciu osobných automobilov vyváži segment úžitkových vozidiel a celkový rast ich počtu. Prognóza predpokladá, že celkový počet vozidiel sa do roku 2045 zvýši na 2,5 miliardy, to je o takmer miliardu viac než v roku 2021. Počet elektrických vozidiel by sa mal v rovnakom roku priblížiť k 540 miliónom.

ESG alebo chaos

Generálny tajomník OPEC vo svojom pondelkovom prejave uviedol, že výzvy na stabilizáciu trhu a zároveň na ukončenie financovania nových investícií nejdú dohromady. „Investovali by ste, keby ste nevideli istotu dopytu, najmä v odvetví, kde návratnosť môže trvať desať a viac rokov?“ položil Al Ghais rečnícku otázku.

„Reči o žiadnych nových investíciách do ropných projektov povedú len k energetickému chaosu. Potrebujeme energetickú prehľadnosť, nie energetický chaos,“ uviedol ďalej Al Ghais. „Potrebujeme fakty, a nie fantáziu,“ pokračoval s odkazom na nulové ciele a scenáre, podľa ktorých by mal dopyt po rope klesnúť do roku 2030 na 80 miliónov barelov denne.

Zaistenie potrebných kapacít zodpovedajúcich realistickým odhadom dopytu vyžaduje podľa OPEC investície vo výške 500 miliárd dolárov ročne. V posledných rokoch boli investície výrazne nižšie v dôsledku poklesu v odvetví pre pandémiu a rastúci dôraz na environmentálne, sociálne a správne (ESG) otázky.

Okrem dôrazu na investície generálny tajomník Al Ghais zdôraznil, že je vhodné hovoriť o energetických transformáciách v množnom čísle. „Musí to byť plurál, pretože som presvedčený, že každý štát a národ majú svoju vlastnú cestu energetickej transformácie,“ uviedol s tým, že je potrebné zohľadniť podmienky rozvojových krajín.

Napokon až čas ukáže, ktorá predikcia ohľadne ropy je bližšie k pravde. Faktom však je, že budovanie nadmerných ťažobných kapacít, a teda potenciálne nižšie ceny ropy v budúcnosti, by prospeli viac dovozcom než vývozcom. Preto je zvláštne, že západné štáty, zastúpené v IEA, odhadujú dopyt nižšie než OPEC zastupujúci vývozcov.

Západ sa tak opäť môže stať obeťou svojich zbožných prianí v energetickej oblasti.