Použité hodinky luxusných značiek stratili za posledný rok takmer pätinu hodnoty. Po rýchlom raste na začiatku minulého roku ich ceny vytrvalo klesajú.
Luxusné hodinky môžu pre niektorých predstavovať módny doplnok, pre iných investičné aktívum. Za posledné dva roky sa na investícii do hodiniek dalo výrazne zarobiť i stratiť. Ceny luxusných švajčiarskych hodiniek dosiahli svoj vrchol v prvom kvartáli minulého roku, odvtedy klesajú.
Negatívny vývoj na trhu ukazuje Bloomberg Subdial Watch Index, ktorý sleduje ceny 50 najviac obchodovaných luxusných hodiniek z druhej ruky. Ceny hodiniek známych švajčiarskych značiek Rolex, Patek Philippe a Audemars Piguet zaradených do indexu sa aktuálne pohybujú od necelých štyritisíc až do 200-tisíc dolárov.
Zatiaľ čo vo februári minulého roku sa hodnota indexu dostala nad 60-tisíc amerických dolárov, v súčasnosti sa pohybuje okolo 36-tisíc dolárov. Luxusné hodinky stratili za posledný rok zhruba 19 percent hodnoty, celkový pokles indexu od vrcholu je až 40 percent. Vzhľadom na rýchly rast a pokles v prvej polovici minulého roku je asi na mieste hovoriť o bubline, no pokles hodnoty pokračuje a priemerná cena je nižšie než pred dvomi rokmi.
Rast a pokles cien luxusných hodiniek v minulom roku do istej miery kopíruje cenu zlata. Tá tiež v prvom kvartáli rástla a následne klesala. Od novembra však opäť rástla a zlato svoje straty na rozdiel od hodiniek celkom zmazalo.
Luxusné hodinky za desiatky tisíc eur boli v minulosti terčom záujmu slovenského bulváru. Pozornosť budili najmä u vládnych činiteľov zo strany Smer. Medzi slovenskými politikmi bola obľúbená najmä švajčiarska značka IWC Schaffhausen, Ján Počiatek a jeho manželka však okrem tejto značky predvádzali aj hodinky Audemars Piguet či Rolex.
Ak bude súčasný trend pokračovať, rolexky z druhej ruky si bude môcť kúpiť aj širší okruh záujemcov. Pokles záujmu o luxusné hodinky však zároveň môže byť príznakom blížiacej sa ekonomickej krízy.