Historická dedinka na vrchu Hradová, nazývanom aj Košický hrad, rozširuje svoje remeselné dielne. Najnovšie návštevníkom predstaví hrnčiarstvo. Košický samosprávny kraj, prostredníctvom svojej grantovej schémy Terra Incognita, podporil projekt „Hrnčiarska dielňa na Košickom hrade“ sumou 11-tisíc eur, čím dopomohol otvoriť dielňu majstra hrnčiara s vypaľovacou hlinenou pecou a rozšíriť atrakcie v lokalite Košice - Kavečany.
K obnove a prevádzke areálu Košického hradu prispievajú najmä členovia občianskeho združenia Castellum Cassovia, ale taktiež nadšení dobrovoľníci, ktorí už odpracovali na národnej kultúrnej pamiatke niekoľko tisíc hodín v spolupráci s Archeologickým ústavom SAV.
„Podarilo sa nám postaviť základy historizujúceho parku dedinky inšpirovanej stredovekým osídlením. Konkrétne, do dnešného času, sú to tri objekty, ktoré znázorňujú bývanie stredovekého človeka a zároveň slúžia ako priestor pre rôzne kurzy tradičných remesiel. Kurz hlinených omietok, kurz stavania pece, kurz opracovania dreva a kože, kováčsky kurz a už aj hrnčiarsky kurz sprostredkujú návštevníkom možnosť si tieto stredoveké remeslá vyskúšať vlastnými rukami. Tento rok bolo naším cieľom postaviť hodnotnú atraktivitu vo forme hrnčiarskej dielne so zariadením a dvorom. Súčasťou dielne sú manuálne poháňané hrnčiarske kruhy, police na odkladanie schnúcej keramiky, tradičné náradie na spracovanie hliny a vypaľovacia pec. V oplotenom dvore dielne je pripravené posedenie pre hrnčiarov a kurzistov, ktoré v letných mesiacoch môžu využiť na tvorbu na čerstvom vzduchu. Oplotenie je z jednej strany napojené na bok Domu Šľachtica a v týchto priestoroch majú kurzisti zázemie a šatňu, kde sa môžu prezliecť do stredovekých odevov. V rámci projektu sa podarilo vybudovať aj tradičnú hlinenú vypaľovaciu pec, zakrytú predĺžením strechy dielne tak, aby bola chránená pred poveternostnými podmienkami. Posledným, nie však nepodstatným, cieľom bolo zabezpečiť, aby táto dielňa žila. A to či už ukážkami hrnčiarskej práce počas celej letnej sezóny pre bežných návštevníkov areálu Košického hradu, s možnosťou si prácu s hlinou aj vyskúšať, alebo aj organizovaním dlhších a intenzívnych individuálnych kurzov tradičného hrnčiarstva,“ opisuje ciele podporeného projektu hlavný realizátor Ľuboš Porada.
Takto vybavená dielňa s areálom umožňuje výrobu keramiky od začiatku procesu, teda spracovania hliny, až po konečné vypálenie výrobku. Návštevníci majú možnosť si individuálne alebo skupinovo objednať hrnčiarsky kurz a vyskúšať si toto remeslo na vlastnej koži. Pasívni návštevníci hradu, vďaka otvorenej prednej strane dielne, budú môcť nakuknúť do vnútra a vidieť, ako sa vyrába keramika tradičným spôsobom, zatiaľ čo oplotenie areálu kurzistom zabezpečí súkromie. Areál je dostupný na individuálnu návštevu bez prehliadky celoročne a počas letnej sezóny sa každú nedeľu uskutoční komentovaná prehliadka pri hrnčiarskej dielni od 10:00 do 15:00 hodiny. Počas pracovných dní, od utorka do nedele, od 10:00 do 18:00 hodiny, je hrnčiarska dielňa dostupná k nahliadnutiu po požiadaní pracovníka infocentra v areáli.
Na hrade sa každoročne organizujú rôzne podujatia, ktoré už majú svoju tradíciu. Návštevníci Košického hradu si môžu oddýchnuť v lese na Hradovej pri tónoch stredovekej hudby na podujatí Musica historica, oboznámiť sa s divadlom stredoveku na podujatí Teatrum in Castrum či ochutnať stredoveké jedlá na akcii Hradná vareška. Zažiť môžu aj ceremónie počas Turnaja, ktorý sa organizuje pri príležitosti udelenia erbovej listiny mestu Košice a tajomné nočné zákutia hradu môžu preskúmať počas podujatia Čierna noc.
„Lokalita Košického hradu a jeho okolie je nie len Košičanmi vyhľadávaným miestom. Je ako stvorená pre všetkých zvedavých cestovateľov, ktorých zaujíma objavovanie nových dobrodružstiev. V blízkom okolí sa nachádza Košická Zoo s Dinoparkom a vyblázniť sa tu možno aj na bobovej dráhe. Košický hrad aktuálne vyhľadávajú rodiny s deťmi aj z dôvodu, že je táto atraktivita súčasťou Košického detského pasu a taktiež detského sveta Haravara. V rámci zberateľskej hry Haravara nájdu deti na Košickom hrade unikátnu pečiatku, ktorej otlačok patrí na ich zberateľskú mapu,“ približuje lokalitu a zaujímavé aktivity výkonná riaditeľka Košice Región Turizmus Lenka Vargová Jurková.
(KSK)