Hoci americké ministerstvo zahraničných vecí dostáva správy o tom, že Izrael používa zbrane dodané Spojenými štátmi proti cieľom bez rozdielu, nedodržiava vlastnú zásadu o urýchlenom vyšetrovaní týchto incidentov, píše denník Washington Post.
Niektoré z prípadov predložených rezortu Antonyho Blinkena pravdepodobne predstavujú porušenie amerického i medzinárodného práva, uviedli pre Post anonymné zdroje z ministerstva.
Správy na ministerstvo prichádzajú od iných rezortov americkej vlády, medzinárodných humanitárnych organizácií, správ z médií a ďalších očitých svedkov. Desiatky týchto správ obsahujú fotodokumentáciu úlomkov amerických bômb z miest, kde boli zabité „tucty detí“, píše WP s odvolaním sa na zdroje z administratívy.
Ministerstvo zahraničných vecí USA má pre takéto prípady vnútornú smernicu – Príručku o reakcii na incidenty s civilnou ujmou (CHIRG). Tá nariaďuje ukončiť vyšetrovanie do dvoch mesiacov od jeho začiatku, spolu s predložením odporúčaných krokov. K tým sa však úradníci ministerstva nedostali ani v jednom prípade, uviedli pod zámienkou anonymity súčasní i bývalí predstavitelia rezortu.
Viac ako dve tretiny prípadov zostávajú podľa nich nevyriešené, pričom v mnohých prípadoch sa čaká na odpoveď izraelskej vlády, s ktorou ministerstvo zahraničných vecí konzultuje okolnosti každého prípadu.
Kritici poskytovania vojenskej pomoci Izraelu na tieto prípady poukazujú ako na prejav „neochoty“ Bieleho domu brať Izrael na zodpovednosť v otázke civilných obetí vyše roka trvajúcej vojny. Celkový počet palestínskych obetí je takmer 43-tisíc, ako tvrdí gazské ministerstvo zdravotníctva.
„Ignorujú dôkazy o rozsiahlych civilných škodách a zverstvách, aby zachovali politiku prakticky bezpodmienečných dodávok zbraní Netanjahuovej vláde,“ povedal John Ramming Chappell, právny a politický poradca zameraný na bezpečnostnú pomoc USA a predaj zbraní v Centre pre civilistov v konflikte. „Pokiaľ ide o zbrojnú politiku Bidenovej administratívy, na papieri všetko vyzerá dobre, ale v praxi sa ukázalo, že v prípade Izraela to nemá význam.“
Ministerstvo zahraničných vecí odmietlo uviesť podrobnosti o počte incidentov, ktoré sú predmetom vyšetrovania.
(sab)