Agentúra Fitch znížila úverový rating Spojených štátov, rozhodnutie kritizuje vláda aj ekonómovia

Spojené štáty prišli o najvyššie hodnotenie schopnosti splácať svoje záväzky už u druhej z troch veľkých agentúr. Fitch kritizuje dlhodobé zhoršovanie fiškálnej disciplíny. Predstavitelia vlády, naopak, poukazujú na rýchle oživenie ekonomiky.

Janet Yellenová. Foto: TASR/AP Janet Yellenová. Foto: TASR/AP

Americká ratingová agentúra Fitch Ratings znížila v utorok úverový rating Spojených štátov amerických z najvyššieho stupňa AAA na stupeň AA+. Rozhodnutie, ktoré prišlo dva mesiace po vyriešení krízy okolo dlhového stropu, prekvapilo investorov a rozhnevalo americkú vládu.

Ratingová agentúra zdôvodnila svoje rozhodnutie očakávaným zhoršením fiškálnej situácie v nasledujúcich troch rokoch a vysokým a rastúcim zadlžením americkej vlády. Výhľad ratingu je označený ako stabilný, agentúra teda v najbližších mesiacoch neočakáva jeho zmenu.

Fitch nie je prvá agentúra, ktorá odobrala Spojeným štátom najvyššie hodnotenie. Už pred dvanástimi rokmi znížila ich rating iná renomovaná agentúra Standard & Poor’s. Americká vláda však s hodnotením agentúry Fitch nesúhlasí.

Predstavitelia americkej vlády tvrdia, že rozhodnutie nie je v súlade s realitou. Poukazujú na neobvykle rýchle ekonomické oživenie v poslednom období a tiež na dohodu o zvýšení dlhového stropu, ktorú Bidenova administratíva uzavrela pred dvoma mesiacmi so Snemovňou reprezentantov. Americká ministerka financií Janet Yellenová vo svojom vyhlásení označila zníženie ratingu za „svojvoľné a založené na zastaraných údajoch“.

Agentúra Fitch však argumentuje dlhodobými problémami. Vo svojom vyhlásení uvádza, že „za posledných 20 rokov sa neustále zhoršovali štandardy verejnej správy vrátane fiškálnych a dlhových záležitostí, bez ohľadu na júnovú dvojstrannú dohodu o pozastavení dlhového stropu do januára 2025“.

Rozhodnutie agentúry kritizujú nielen zástupcovia vlády, ale aj niektorí známi ekonómovia. Napríklad bývalý americký minister financií Larry Summers síce súhlasí, že existujú dôvody na znepokojenie nad trajektóriou federálneho dlhu, ale schopnosť americkej vlády splácať svoje záväzky nie je spochybnená.

Kriticky sa vyjadril aj nositeľ Nobelovej ceny za ekonómiu Paul Krugman. „Agentúra Fitch znížila rating USA, čo je rozhodnutie široko a správne vysmievané; nedáva to zmysel ani podľa ich vlastných kritérií,“ napísal Krugman na Twitteri (X). „Určite je za tým nejaký príbeh – ale nech je akýkoľvek, je to príbeh o agentúre Fitch, nie o platobnej schopnosti USA“.

Summers a viacerí ďalší analytici nepredpokladajú, že by rozhodnutie agentúry Fitch podstatne ovplyvnilo finančné trhy. Stanovený úverový rating môže byť podmienkou nákupu dlhopisov u niektorých spoločností. Skúsenosť však ukazuje, že po znížení ratingu zo strany Standard & Poor’s došlo k úprave zmlúv a podmienka ratingu AAA bola doplnená formuláciou „alebo so štátnou zárukou“. Takáto záruka je pre mnohých investorov stále relevantnejšia ako rating od agentúry Fitch.

Na zozname krajín s najvyšším úverovým ratingom od všetkých troch renomovaných agentúr, teda Moody’s, Fitch a Standard & Poor’s, je aktuálne len deväť štátov. Sú to Nemecko, Dánsko, Holandsko, Švédsko, Nórsko, Švajčiarsko, Luxembursko, Austrália a Singapur. Slovensko má aktuálne od agentúry Fitch rating A, teda o štyri stupne nižší ako Spojené štáty, s negatívnym výhľadom.