FOTO Oprava Kapušianskeho hradu: Špeciálne murivo a množstvo nákladiakov s kameňom

KAPUŠANY – Práce na Kapušianskom hrade sú v plnom prúde. Hrad rekonštruujú od mája tohto roku. Dopĺňajú výpadky okenných otvorov, murujú tehlové záklenky, v týchto dňoch sa doplnila aj bočná stena komína a dymník krbu a zakonzervovala sa koruna južnej časti paláca.

KH Kapušiansky hrad. Foto: Severovýchod Slovenska
Práce na Kapušianskom hrade postupujú. Foto: FB Kapušiansky hrad

Všetky práce sú vykonávané pod dohľadom pracovníkov Krajského pamiatkového úradu v Prešove. Každodenným dozorom je aj správca hradu Zdenko Petrášek, ktorý prezradil, že práce sú v týchto dňoch zamerané na konzerváciu murív západnej časti paláca hradu. „Na klasické murovacie práce používame maltu – vápno, piesok, kameň. Na koruny hradu používame už iný materiál a to Tubag, výťažok zo sopky. Nesmieme používať žiadnu chémiu,“ prezradil správca s tým, že sa radia pokynmi Krajského pamiatkového úradu.

Projekt zamestnáva 15 ľudí, desať z nich z marginalizovaných Rómskych komunít. Foto: FB Kapušiansky hrad.

Špecifickú prácu vykonáva 15 ľudí za každého počasia

Na stavbe každý deň nájdeme pätnásť chlapov. Zamestnaní sú v rámci projektu Zvýšenie zamestnanosti a zamestnateľnosti ľudí žijúcich v lokalitách s prítomnosťou marginalizovaných rómskych komunít realizáciou obnovy kultúrneho dedičstva (NP Ľudia a hrady) v zmysle uzatvorenej zmluvy o spolupráci medzi obcou Kapušany a Ministerstvom kultúry SR.

„Partia je výborná, som s nimi veľmi spokojný. Sú pracovití a najmä veľmi skúsení. Traja z nich robili už na viacerých hradoch v okolí, napríklad Soľnohrad či Lipovce. Niektorí sú tu už od roku 2012, kedy sa začalo s prvými úpravami,“ prezradil správca a dodal, že ide o špecifický druh prác, ktoré nevie robiť každý. Pracujú za plnej prevádzky hradu a za každého počasia. „Veža, ktorá je hlavný pilier hradu, je zastrešená. Keď je nepriaznivé počasie, pracujeme vo vnútri,“ dodal správca.

Práce na hrade sú špecifické. Foto: FB Kapušiansky hrad

Kamene nosia aj z dediny

Na hrad bolo doposiaľ vyvezených niekoľko desiatok ton kamenia. Deväť áut vyviezlo kamene určené na úpravu príjazdovej cesty, ktorá sa vplyvom počasia ničila. Doposiaľ jedno auto vyviezlo kamene za účelom doplnenia hradných stien. „Kamene sa nosia aj z Kapušian. Miestni ľudia niekedy búrajú staré domy, ploty, pivnice. Keď je kameň totožný tomu z hradu, čiže sivý andezit, ponúknu nám ho, ideme poň a nosíme nahor,“ prezradil správca.

Pri prácach našli aj cennosti. Všetky boli odovzdané štátu. Foto: FB Kapušiansky hrad

Pri prácach našli aj mince či keramiku

Približne pred rokom bol na hrade vykonaný archeologický výskum. Ten skúmal, v akom stave sú podložia vnútornej časti veže. V budúcnosti totiž plánujú zastrešiť jej predsieň. „Chceme umožniť ľuďom vstup cez prieduchy do paláca, lebo ten je úžasný, sú v ňom všetky štýly od románskeho, gotického, renesančného. Cieľom je teda spriechodniť prieduch na veži, ktorý sa nachádza po ľavej strane od schodiska,“ objasnil Zdenko Petrášek s tým, že pri výskume bolo nájdených aj niekoľko starodávnych mincí a keramika. Všetky cennosti boli odovzdané štátu.

Práce na Kapušianskom hrade potrvajú do 31. októbra 2023 a celková výška finančnej podpory pre obec Kapušany na tento účel predstavuje sumu 132 746,40 eura.


Mesto Šaľa predložilo poslancom Mestského zastupiteľstva návrh rozpočtu na rok 2025. Vyplýva z neho, že mesto by hospodárilo s rozpočtom viac ako mínus 2,5 milióna eur, čo však zákon samosprávam nedovoľuje. Na rade sú teda…
Prejsť na článok