VÝCHODNÉ SLOVENSKO – Dva majestátne stromy z východného Slovenska sa uchádzajú o víťazstvo v ankete Strom roka. Nadácia Ekopolis aj v tomto roku organizuje v poradí už 21. ročník tejto ankety, ktorej cieľom je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie.
Počas apríla mohli jednotlivci, mestá, školy či organizácie nominovať stromy, ktoré sú ich srdcu blízke. Po uzávierke nominácií nasledoval výber odbornou porotou, ktorá spomedzi všetkých uchádzačov vybrala 12 finalistov ankety. Medzi nimi sa ocitli aj dva statné stromy z východného Slovenska.
Ginko v záhrade umenia v Prešove chceli vyrúbať, mal však silné korene
Jedným z nich je prešovské Ginko dvojlaločné, ktoré stojí v centre Prešova. Veľký a nezvyčajný prastrom v centre Prešova prežil akoby len zázrakom. Svoje prvé roky rástol v krásnej meštianskej záhrade, no v období socializmu sa v tomto areáli rozhodli postaviť kúpalisko. Výrubu sa strom vyhol, nedokázali ho vytrhnúť vďaka jeho silným koreňom. Hoci ho málokto pozná, dodnes tvorí dominantu v Záhrade umenia, kde púta zraky návštevníkov, ktorí sa tu schovávajú v tieni a na pamiatku si schovávajú jeho typické listy. Strom má 120 rokov, obvod 270 cm a výšku 25 metrov.
Dub v Stropkove prežil dve svetové vojny
Medzi finalistov v súťaži sa dostal aj Dub letný pri obci Bukovce v okrese Stropkov. Majestátny dub na vrchole Bukovej hôrky dlhé stáročia poskytoval tieň pre pocestných, ktorí putovali po ceste Jozefínka. Tá spájala Baltické so Stredozemným morom. Na vrchole kopca v okolí dubu bol postavený monastyr, ktorý zároveň dlhé roky slúžil ako zastávka cisárskej pošty. Majestátny dub prežil ťažké časy, keď počas 1. a 2. svetovej vojny delostrelectvo zničilo časť monastyru, avšak dubu sa akoby zázrakom nič nestalo. Taktiež prežil obdobie, keď bol po roku 1950 komunistickým režimom monastyr zničený, avšak dub ostal stáť ako svedok doby, ktorú prežil. Celé územie monastyru vyžaruje pokoj a pohodu a majestátny dub je akoby symbolom daného územia, stredobodom kopca a záchytným bodom, pod ktorým človek môže rozmýšľať, oddychovať a načerpať duchovnú silu a energiu.
Sekvoja v Uzovskom Šalgove je chránená pre svoj ojedinelý výskyt
Sekvojovec mamutí v Uzovskom Šalgove pri Sabinove sa síce do nominácie na rok 2023 nedostal, no jeho vzácnosť dokazuje fakt, že bol v roku 1989 vyhlásený za chránený a to pre svoj ojedinelý výskyt, vedecký a estetický význam. Rastie v areáli bývalého kaštieľa rodiny Péchy. Dnes je súčasťou pozemku, ktorý využíva miestna Materská škola. Sekvojovec je jediný svojho druhu v okrese Sabinov, na území ktorého sa na 4 lokalitách nachádza celkovo 5 chránených stromov. Vek sekvojovca sa odhaduje na 130 rokov, obvod kmeňa vo výške 1,3 metra je 437 cm, jeho výška je 20 metrov a priemer koruny 14 metrov. Drevo zo sekvojovca patrí medzi cenené materiály na výrobu nábytku, je totiž veľmi odolné voči hnilobe.