Už po niekoľkýkrát sa táborisko v lesoch nad Kubricou stalo útočiskom pre skautov z Dubnice nad Váhom, Novej Dubnice a Trenčína. Tohtoročnou témou sú indiáni.
V lese nad Kubricou sa konajú v mesiaci júl tábory skautov. Prichádzajú sem oddiely z Dubnice nad Váhom, Novej Dubnice a Trenčína.
Radovan Stoklasa, skautský vedúci: „My sme tu na jeden týždeň, skauti z Novej Dubnice 62. zbor. Pokračujeme v tábore, ktorého témou sú indiáni. Tento rok ideme podľa knihy Dvaja divosi od Ernesta Thompsona Seatona. Inšpirovali sme sa témou a príbehom o chlapcovi, ktorý sa z mesta dostal do divočiny.“
Rovnako ako chlapec zo spomínanej knihy sa musia skauti na tábore učiť žiť s prírodou.
Plnia rôzne úlohy a učia sa zručnostiam a činnostiam indiánov.
Skaut: „Dnes sme vyrábali luky. Celú palicu sme namočili do vody, ohýbali sme ju v tej vode a tým pádom to ostávalo v tvare toho luku.“
Skautka: „Učíme sa skautské uzle. Ambulantný, Škótsky, Diamantový, Lodný.“
Radovan Stoklasa, skautský vedúci: „Dnes sme odlievali stopy. Pôjdeme to za chvíľku pozrieť a vyzdvihnúť. Predtým sme vyrábali medicínsky vačok, v ktorom majú ukryté bylinky.“
Skauti si všetko v tábore zabezpečujú sami. Pitnú vodu, vodu na umývanie a sami si aj varia.
Juraj Horník, skautský vedúci a kuchár: „Dnes ráno bola rybičková nátierka, na desiatu bol banán, na obed bola kapustnica s chlebom, na olovrant bol keksík. Teraz sa aktuálne pripravujú palacinky.“
Redaktor: „Pomáhajú skauti s varením alebo s prípravou?“
Juraj Horník, skautský vedúci a kuchár: „Samozrejme, pomáhajú škriabať zemiaky, škriabať mrkvu, umývajú riady, umývajú a utierajú hrnce, to je samozrejmosť.“
Redaktor: „Čo sa ti páči najviac na tábore?“
Skaut: „Že tu prespávame v takých stanoch.“
Skautka: „Mne sa páči robiť luk a šíp a ešte hry.“
Skauti majú naplánovaný program na každý deň. Budíček o 7:30, potom cvičenie, hygiena, nástup a vztýčenie vlajky a tak ďalej až do večera. Pracovný deň končí vytiahnutím sekery.