Stavba futbalového štadióna v Prešove bude drahšia o vyše 630-tisíc eur. Zatiaľ...

PREŠOV – Stavba nového futbalového štadióna Futbal Tatran Aréna (FTA) v Prešove si vyžiada peniaze navyše. Vzhľadom na nepredvídané problémy, ktoré sa objavili niekoľko dní po poklepaní základného kameňa, bude nutné doložiť vyše 630-tisíc eur. Pre niekoho neakceptovateľné, pre iného bežná rezerva.

Vizualizácia novej Futbal Tatran Arény v Prešove. (Autor: Ing. arch. Ľ. Sakala) Vizualizácia novej Futbal Tatran Arény v Prešove. Foto: Ľ. Sakala
Vizualizácia novej Futbal Tatran Arény v Prešove. Foto: FTA

Vysúťažená cena na I. a II. etapu výstavby futbalového štadióna spolu predstavovala viac ako 21 mil. eur. Prvé komplikácie so stavbou sa objavili už po troch týždňoch od slávnostného začatia výstavby a poklepkania základného kameňa. Práce na niektorých miestach museli prerušiť. Problém mal byť podľa zhotoviteľa stavby AVA-stav kábel vysokého napätia, rozvody vody či kanalizačné prípojky. Stavbári tiež nepočítali s likvidáciou starých tribún, na ktoré v zemi narazili či odvozom škvary zo starého ihriska, ktoré bolo zasypané hlinou. Všetky tieto problémy si vyžiadali peniaze navyše.

Pri poklepaní základného kameňa bol primátor Prešova F. Oľha optimistický. Foto: Redakcia

Ide o bežnú rezervu

Na stredajšom zastupiteľstve poslanci schválili na práce navyše 636 306,30 eura bez DPH. Financovať ich budú musieť z vlastných zdrojov. Primátor mesta Prešov František Oľha tvrdí, že ide o bežnú rezervu, ktorá vyvstane pri každej stavbe. „Tu nejde o návrh navýšenia rozpočtu na stavbu. Ide o úplne bežnú rezervu, ktorá sa už vo všetkých eurofondoch a obstarávaniach dáva vo výške 5 percent. Každý kto raz bol na akejkoľvek stavbe vie, že do rozsahu 5 percent sa rezervy vyskytnú,“ uviedol v diskusii s tým, že vedenie mesta sa pokúsi vymáhať škodu od spoločnosti, ktorá položila kábel vysokého napätia mierne v inej trase, ako bol zakreslený v technickej mape mesta. Poslanec Martin Eštočák vyslovil, že takéto finančné dodatky a zvlášť po takej krátkej dobe, sú neakceptovateľné. „Som za rozumné hospodárenie, toto však naň nevyzerá,“ dodal.

Za schválenie dodatočných financií bolo 22 poslancov. Foto: Redakcia

Vybrať musia aj nového konateľa spoločnosti FTA

Okrem komplikácií na stavbe sa objavil aj problém personálny. Poslancom bol na zastupiteľstve predstavený kandidát na nového konateľa spoločnosti FTA Ján Harvan. Pôvodný konateľ Rastislav Mochnacký sa tejto funkcie vzdal. Spoločne s primátorom Františkom Oľhom sa dohodli na Harvanovi, ktorý je v súčasnosti projektový manažér spoločnosti FTA. Poslanci Eštočák a Rudolf Dupkala vyslovili pochybnosť pri spôsobe výberu nového konateľa FTA. „Mal byť vymenovaný za dočasného konateľa a potom malo byť riadne výberové konanie na nového konateľa,“ myslí si Eštočák. Podľa primátora sa však všetko deje v súlade so zásadami výberu konateľov mestských a štatutárnych zástupcov. „Pretože je tam odstavec, ktorý hovorí, že v prípade vzdania sa na návrh primátora môže zastupiteľstvo vymenovať nového konateľa,“ dodal Oľha. Podľa neho má Harvan ako jediný detailne naštudovanú problematiku výstavby, je každý deň na stavbe a vie o všetkých problémoch a riešeniach.

Možný budúci konateľ FTA Ján Harvan. Foto: Redakcia

Bude Prešov Európskym hlavným mestom športu?

Novinkou v súvislosti s výstavbou FTA je tiež informácia, že Prešov sa zapojil do vyhlásenia o Európske hlavné mesto športu v roku 2025. „Celý koncept je postavený na tom, že sa tu majú konať majstrovstvá Európy vo futbale hráčov do 21 rokov, ktoré majú pomôcť mestu Prešov,“ informoval primátor s tým, že aj preto je v ich záujme dostavať futbalový štadión v stanovenom termíne.

Na stavbe budú musieť riešiť neočakávané problémy. Foto: Redakcia

Poslanci tak na stredajšom mestskom zastupiteľstve schválili investíciu spoločnosti FTA na práce naviac vo výške 636 306,30 eura z vlastných alebo iných zdrojov. Vzali na vedomie vzdanie sa funkcie Rastislava Mochnackého a schválili návrh vymenovania nového konateľa FTA. V budúcom zastupiteľstve by sa tiež mali venovať návrhu na odkúpenie podielu Prešovského samosprávneho kraja v spoločnosti FTA. Zámerom je dostať firmu pod kontrolu mesta.


Mesto Šaľa predložilo poslancom Mestského zastupiteľstva návrh rozpočtu na rok 2025. Vyplýva z neho, že mesto by hospodárilo s rozpočtom viac ako mínus 2,5 milióna eur, čo však zákon samosprávam nedovoľuje. Na rade sú teda…
Prejsť na článok