Prihlásiť sa

Ukrajina bude žalovať Slovensko, Maďarsko a Poľsko za zákaz dovozu obilia

Poland_Ukraine_Grain653563984967 Na archívnej snímke z 9. augusta 2022 kombajn počas žatvy pšenice na poli v obci Zhurivka v Kyjevskej oblasti. Foto: TASR/AP

Ukrajina bude žalovať Slovensko, Maďarsko a Poľsko za ich odmietnutie zrušiť zákaz dovozu poľnohospodárskych produktov. Uviedol to ukrajinský obchodný zástupca Taras Kačka v exkluzívnom rozhovore pre Politico.

„Je dôležité dokázať, že tieto kroky sú právne nesprávne. A preto zajtra začneme súdne konanie,“ povedal funkcionár ešte v nedeľu večer. Ukrajina by tým pádom mala podnikať prvé kroky už dnes, v pondelok.

Slovensko sa spolu so svojimi geografickými susedmi v tejto veci vzbúrilo proti Európskej komisii, ktorá v piatok predaj obilia z Ukrajiny povolila na celom území Európskej únie.

Kačka argumentoval, že otvorený vzdor Poľska, Maďarska a Slovenska voči Bruselu nebol len vnútornou záležitosťou EÚ, ale vyvolal to, čo nazval „najväčším systémovým problémom“. A teda, či medzinárodní obchodní partneri môžu dôverovať, že Brusel hovorí za EÚ.

„Po mnoho rokov je to Európska komisia, ktorá je obchodným vyjednávačom a inštitúciou obchodnej politiky pre celú EÚ. A na tomto základe sme kedysi fungovali,“ skonštatoval Kačka.

Kyjev plánuje žalovať krajiny vo Svetovej obchodnej organizácii (WTO) a nie prostredníctvom vlastnej obchodnej dohody s EÚ. „Myslím si, že celý svet by mal vidieť, ako sa členské štáty v EÚ správajú k obchodným partnerom a k vlastnej Únii, pretože to môže ovplyvniť aj iné štáty,“ uviedol zástupca.

Naša krajina je v súvislosti so zákazom najmiernejšia. Kým Slovensko jednoducho predĺžilo predchádzajúci zákaz EÚ na štyri druhy obilia, Poľsko cez víkend uvalilo ďalšie zákazy na ukrajinskú múku a krmivo. Maďarsko, povedal Kačka, ide ešte ďalej a zakazuje import ďalších 25 produktov, o ktorých sa predtým nehovorilo, vrátane mäsa.

Podľa agrorezortu si chránime domáci trh

Slovensko rozhodlo o zákaze dovozu komodít v piatok. „Európska komisia nepredĺžila zákaz dovozu štyroch komodít z Ukrajiny vrátane pšenice po 15. septembri, preto vláda rozhodla o zákaze ich dovozu na národnej úrovni. A to do konca roka a na rovnaké štyri komodity, teda pšenicu, kukuricu, repku a slnečnicové semená. Musíme zabrániť nadmernému tlaku na slovenský trh, aby sme zostali féroví aj voči domácim farmárom,“ priblížil premiér Ľudovít Ódor.

Tento krok vlády je podľa jeho slov aj reakciou na rovnaký postup Poľska a Maďarska. Zdôraznil, že vláda SR bude aj počas platnosti národného zákazu dovozu štyroch komodít intenzívne pracovať s Európskou komisiou a členskými štátmi Európskej únie pri hľadaní celoeurópskeho a systémového riešenia. Deklaroval pripravenosť vlády zrušiť zákaz v takomto prípade.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka dodalo, že rozhodnutie súvisí s ochranou domáceho trhu a je logickou reakciou na postup okolitých krajín, ktoré pristupujú k jednostranným zákazom na dovoz.

„Zákaz neplatí pre transport tovaru cez naše územie, čím vyjadrujeme solidaritu s Ukrajinou a umiestňovaním jej tovaru na cieľové trhy,“ priblížil rezort.

Komisia nás vyzýva na konštruktívny prístup

Európska komisia v nedeľu vyzvala trojicu krajín z V4 na konštruktívny prístup. „Sme si vedomí vyjadrení niektorých členských štátov v súvislosti s jednostrannými opatreniami. V súčasnosti je dôležité, aby všetky krajiny pracovali v duchu kompromisu a konštruktívne,“ uviedla komisia prostredníctvom hovorkyne.

Ukrajina bola jedným z popredných svetových vývozcov obilia, ruská vojenská invázia v roku 2022 však znížila jej schopnosť dodávať poľnohospodárske produkty na svetové trhy cez čiernomorské prístavy. Odvtedy sú ukrajinskí farmári odkázaní na vývoz obilia cez susedné krajiny.

Záplava obilnín a olejnín do susedných krajín však ovplyvnila príjmy tamojších poľnohospodárov a viedla k tomu, že vlády zakázali dovoz poľnohospodárskych produktov z Ukrajiny, spresňuje Reuters.

Európska únia v máji zasiahla, aby zabránila jednotlivým krajinám konať jednostranne a zaviedla vlastný zákaz dovozu z Ukrajiny do susedných krajín. Na základe tohto zákazu mohla Ukrajina vyvážať cez tieto krajiny pod podmienkou, že sa výrobky predajú inde.

(tod/tasr)


Tomáš Dugovič