Prihlásiť sa

Ako ušetriť na energiách? Manažujte svoju spotrebu a využite príspevky od štátu

bill-mead-wmaP3Tl80ww-unsplash Už od augusta je možné žiadať o príspevok v projekte Zelená domácnostiam. Ilustračná foto. Foto: Unsplash

Slovenské domácnosti majú už niekoľko rokov možnosť získať financie na svoje bývanie s cieľom zveľadiť ho. No motiváciou je najmä snaha čo-to ušetriť a odbremeniť tak rodinný rozpočet. Situácia s cenami energií na trhu totiž ľuďom dlhodobo spôsobuje vrásky. Po tom, ako Štandard informoval o programe Obnov dom, sa o slovo opäť hlási Zelená domácnostiam. Okrem toho však portál #setrimeprenas.sk prináša aj ďalšie tipy, ktoré pomôžu domácnostiam znížiť svoje účty.

Manažovať svoju energetickú spotrebu s istou podporou Európskeho fondu regionálneho rozvoja a štátu môže teda po splnení podmienok každá domácnosť. Sú však aj ďalšie kroky, ktorými sa dá ušetriť.

  1. Využite bezplatné energetické poradenstvo
    Ak chcete vedieť, ako môžete znížiť spotrebu energie a či sa vám to aj finančne oplatí, využite bezplatné energetické poradenstvo. Odborní konzultanti v poradenských centrách ŽIŤ ENERGIOU vám poradia, aké úsporné opatrenia sú vo vašom prípade najvhodnejšie.
  2. Sledujete si spotrebu energií
    Základné informácie nájdete vo faktúrach za energie a vo vyúčtovaní. Okrem údajov o vlastnej spotrebe za aktuálny a predchádzajúci rok, sú zvyčajne k dispozícii aj informácie o priemernej spotrebe odberateľov s rovnakou službou.
  3. Spotrebu si porovnajte
    Ak chcete vedieť, kde máte najväčšie rezervy a energiami plytváte, je užitočné porovnať si svoju spotrebu s odporúčanými hodnotami alebo informáciami o priemerných údajoch.
  4. Regulujte a znižujte spotrebu

Ďakujeme, že čítate Štandard.

Získajte limitovaný bezplatný prístup k článkom vďaka vytvoreniu bezplatného účtu alebo sa prihláste a pokračujte v čítaní.

alebo

Neobmedzený prístup v rámci celého Štandardu. Možnosti predplatného

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami