Kauza prepustených zamestnankýň z prešovskej radnice: Ich vyhadzov bol neoprávnený, tvrdí hlavný kontrolór mesta

PREŠOV – Škodu za vyše 166-tisíc eur bude musieť riešiť súčasné vedenie mesta Prešov. Spôsobiť ju mala bývalá primátorka mesta Andrea Turčanová, ktorá v septembri 2020 prepustila tri úradníčky potom, čo mesto nepodalo odpor proti platobnému rozkazu včas. Uviedol to hlavný kontrolór mesta Prešov Alexander Ernst na ostatnom rokovaní mestského zastupiteľstva.

20230920_090859-1536x1536

Podľa vtedajších informácií denníka Korzár problémom mal byť doručený platobný rozkaz, ktorý súvisel s úhradou nákladov za záchranné práce po výbuchu bytovky na Mukačevskej 7 v Prešove. Zo súdu v Banskej Bystrici bol doručený do elektronickej pošty mesta Prešov 11. 8. 2020, no otvorený a odoslaný na vybavenie bol až 28. 8. 2020.

Foto: TASR

Mesto tak zmeškalo lehotu na podanie odporu. Spoločnosti Matijka, ktorá realizovala záchranné práce, preto muselo nad rámec znaleckého posudku zaplatiť celkovo 305 479,28 eura. To bol dôvod rozviazania pracovného pomeru s úradníčkami, ktoré podľa vtedajšieho vedenia mesta zmeškanie lehoty zavinili.

Skončenie pracovného pomeru je neplatné

Hlavný kontrolór mesta Prešov Alexander Ernst po vykonaní aktuálnej kontroly skonštatoval, že zamestnankyne boli vyhodené neoprávnene. Vzniknutú škodu vo výške 166 935,83 eura pripisuje tomu, že mesto malo náklady na súdne konania, na súdne trovy a takisto na prijatie nových zamestnankýň. „Nemožno konštatovať, že mesto Prešov nekonaním zamestnankýň utrpelo škodu. Je to len domnienka, že včasným podaním odporu by sa mohla výška sumy uvedená v platobnom rozkaze zmeniť,“ informoval a dodal, že okamžité skončenie pracovného pomeru s troma zamestnankyňami (odbornou referentkou referátu rozpočtu a účtovníctva, odbornou referentkou referátu mestského majetku, vedúcou odboru) zo dňa 11. 9. 2020 je neplatné.

Svetlana Pavlovičová. Foto: Mesto Prešov videozáznam.

Pavlovičová: Boli hodené cez palubu. Utrpeli ujmu rovnako ako mesto.

Podľa poslankyne Svetlany Pavlovičovej vtedy nastala chyba v komunikácii. Poslankyňa vtedajšiu primátorku žiadala na mestskom zastupiteľstve o informácie k tomuto prípadu. Jej zámerom bolo komunikovať o tomto probléme. „Boli hodené cez palubu bez možnosti obrany, kde boli porušené akékoľvek ľudské práva. V jednom momente som aj pripustila, že tieto dámy mohli pochybiť, pretože kto pracuje, môže sa pomýliť. Dôležité však bolo o probléme komunikovať. Vyzývam preto zamestnancov aj odbory, ktoré majú v rukách mandát, ako sa ich zastať, aby tak robili,“ apelovala a zároveň položila otázku hlavnému kontrolórovi, ako procesovať tento problém, aby v budúcnosti takéto situácie nevznikali. „Očakávam nápravu, keďže sa zasiahlo do osudu ľudí, ich rodín, mená boli medializované. Utrpeli ujmu rovnako ako mesto,“ dodala.

Dupkala: Prosil som primátorku, nech to nerobí

Poslanec Rudolf Dupkala si na moment prepustenia spomína veľmi jasne. „Verejne som prosil primátorku, nech to nerobí. Vyzval som zamestnankyne, nech sa bránia a urobia všetko, čo môžu, ak sa cítia byť nevinné,“ hovorí poslanec, ktorý prednedávnom dal podnet na kontrolu tohto skutku. „Kto skutočne spôsobil mestu škodu? Niekto pod tým činom podpísaný je, a to bývalá primátorka Turčanová. Problém je identifikovaný, pomenovaný – a čo ďalej? Ideme zosobňovať? Ideme niekomu siahať na výplatu?“ pýtal sa.

Hlavný kontrolór mesta Prešov Alexander Ernst na včerajšom zastupiteľstve prezentoval výsledky kontroly. Foto: Mesto Prešov videozáznam.

Čo so vzniknutou škodou?

V prípade neukončenia súdnych sporov by sa škoda mestu Prešov ďalej navyšovala. A. Ernst odporúča súčasnému vedeniu mesta zvážiť vymáhanie spomínanej škody. „Otázkou je, keďže bývalá štatutárka nemala poistenie zodpovednosti pri výkone verejnej funkcie a človeka môžete sankcionovať štyrmi platmi, či by nevzniklo viac nákladov na toto konanie ako samotná vymožená suma,“ dodal kontrolór. Úradníčky na súde uspeli a dve z nich sa už po výmene vedenia mesta na úrad vrátili. Tretia sa ešte súdi o to, koľko jej má mesto zaplatiť. Predpokladaná suma je 50-tisíc eur.


Mesto Šaľa predložilo poslancom Mestského zastupiteľstva návrh rozpočtu na rok 2025. Vyplýva z neho, že mesto by hospodárilo s rozpočtom viac ako mínus 2,5 milióna eur, čo však zákon samosprávam nedovoľuje. Na rade sú teda…
Prejsť na článok