Prihlásiť sa

Debata v Joj: Sulík zatienil Šimečku, Pellegrini pôsobil presvedčivejšie ako Fico

Collage Maker-22-Sep-2023-12-38-AM-6831 Robert Fico (Smer-SD), Michal Šimečka (PS), Peter Pellegrini (Hlas-SD) a Richard Sulík (SaS) Ilustračná foto. Zdroj: TASR

Debata potvrdila väčšiu blízkosť Hlasu a Smeru, Robert Fico viackrát nevyužil príležitosť reagovať na slová Michala Šimečku a vystupoval veľmi mierne. Prinášame analýzu prvej veľkej predvolebnej debaty vrátane toho, čo všetko jej chýbalo a kde televízia Joj držala stranu liberálom.

Po strede, keď televízia Joj vysielala diskusiu predsedov piatich politických subjektov, prišla vo štvrtok druhá časť s predsedami najsilnejších strán. Robert Fico zo Smeru, Michal Šimečka z Progresívneho Slovenska, líder Hlasu Peter Pellegrini a šéf liberálov Richard Sulík. Ten tam pôsobil trochu prekvapivo, nezapadal do vzorca, že aj on môže byť budúcim premiérom, ako diskutérov predstavila redaktorka Jana Krescanko Dibáková, Sulík je napokon preferenčne bližšie stranám okolo 5 percent a v niektorých prieskumoch skončil aj pod úrovňou hranice na vstup do parlamentu.

Joj sa formálne oprela o septembrový volebný prieskum agentúry AKO. Či to bol oprávnený postup, ukážu až voľby, Sulík všk priestor maximálne využil a viackrát Šimečku, ktorý ho môže najviac ohroziť, zatienil. Celkovo pôsobil, akoby Sulík do volieb vstupoval ako opozičný politik s novými nápadmi, a nie vládny politik po voľbách 2020, aktér všetkých rozhodujúcich kríz (vrátane pádu prvej aj druhej vlády), o ktorého podporu sa opiera ešte aj prezidentkina vláda.

Hneď v úvode bol priestor venovaný priebehu predvolebnej kampane, ktorú moderátorka označila za agresívnu. Šimečka to považuje za „medzinárodnú hanbu“. Milé to nebolo ani Sulíkovi, ktorý dúfa, že záver už prekvapenia neprinesie. Pellegriniho mrzí, že sa kampaň nevenuje vážnym problémom, v ktorých sa naša krajina aj svet nachádza. Líder Smeru sa, naopak, vyjadril, že je sústredený najmä na aktivity jeho strany v kampani, s ktorou je spokojný. Do žiadnych šarvátok sa sám nezapojil.

Fico sa v úvode veľa usmieval, ale pôsobil trochu napäto, najmä, keď dvakrát trochu príkro reagoval na moderátorku, napríklad, aby sa venovala pánovi Šimečkovi. Tá namietla, či na mítingy nevozia ľudí autobusmi, čo bola bizarná námietka, najmä, ak Smer v tejto kampani ako jediná strana dokáže organizovať veľké podujatia aj v uliciach. Všetky ostatné strany majú len malé stretnutia, prípadne zasahujú okoloidúcich na námestiach. Fico reagoval nervózne úplne zbytočne, tému mohol pokojne využiť.

Kto s kým

Na otázku, komu prvému po voľbách zavolajú s cieľom dohodnutia spolupráce, šéf Smeru priamo neodpovedal. Zostavovanie vlády označil Fico národným športom na Slovensku. Vyjadril sa však jasne, že Hlas označuje za sesterskú stranu. A istou odpoveďou bolo aj to, že ako strana určite razia protifašistickú cestu. „Chcem vyhrať a zostaviť stabilnú vládu,“ doplnil Fico. Zásadný rozdiel medzi Smerom a Progresívnym Slovenskom je podľa neho pohľad na prebiehajúci vojenský konflikt na Ukrajine.

Pellegrini na slová potenciálneho koaličného partnera reagoval, že ani niektoré vyjadrenia, ktoré v poslednom období z Ficových úst zazneli, kriticky nevníma. „Nie sme útlocitní a neohneme sa pri každom vetríku ako tenká halúzka,“ povedal šéf Hlasu. Pre nich je dôležité, aby sa stretli hodnotovo. Rokovania budú viesť od 1. októbra a garantuje, že klub jeho strany bude jednotný. Išlo o odkaz, že stranu nerozdelí to, či pôjde do vlády s Ficom alebo so skupinou liberálnych strán.

Ak sa očakávalo, že Pellegrini sa v diskusii dostane pod tlak, aby si vybral stranu, ku ktorej sa pridá, nestalo sa tak. Ani podivné rozsadenie diskutérov, Pellegrini bol vedľa Šimečku a vzdialený od Fica, tomu nepomohlo. Fico opakovane Pellegriniho výrok podporil, ten mu zase nijako neprotirečil a zastal sa voličov Smeru aj voličov SNS či Republiky, aby ich médiá nekádrovali ako nedemokratických. Otvorená spolupráca Smeru a Hlasu z debaty síce netrčala, ale k žiadnemu konfliktu nedošlo a tichá spolupráca sa tiahla celou reláciou.

Šimečka k zloženiu budúcej vlády povedal: „To nie sú obyčajné voľby. Dôležité je, či ostaneme súčasťou Západu,“ povedal s tým, že PS je otvorené spolupráci s demokratickými stranami s orientáciou na Európsku úniu a NATO. Ich potenciálny partner si podľa neho musí ctiť právny štát. Sú otvorení pokiaľ ide o liberálov alebo konzervatívcov. Spoluprácu so Sulíkovou Saskou si určite vie predstaviť, na čo šéf liberálov reagoval trochu submisívnym poďakovaním. On sám sa však v spektre strán vidí ako jediná pravicová strana, prekáža mu dlhodobá „rozdávacia“ politika. SaS a PS pôsobili vďaka ich vzájomnej podpore v štúdiu silnejšie, než je realita v prieskumoch, najmä, ak sa celá debata sploštila na diskusie, kde chýbal akýkoľvek konzervatívny hlas.

Najkonzervatívnejší bol v diskusii Robert Fico, ktorý dvakrát odmietol gender ideológiu v podaní PS a pokusy na deťoch na školách. K hlbšej kritike ideologického programu PS však nedošlo. Je to škoda, pretože ide o jednu z najdôležitejších podprahových tém, keďže radikálnej ideologickosti PS sa obávajú aj dve tretiny voličov Hlasu a KDH, či dokonca štvrtina voličov SaS.


Ďakujeme, že čítate Štandard.

Získajte limitovaný bezplatný prístup k článkom vďaka vytvoreniu bezplatného účtu alebo sa prihláste a pokračujte v čítaní.

alebo

Neobmedzený prístup v rámci celého Štandardu. Možnosti predplatného

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami