Alarmujúci stav na prešovských cintorínoch. Sú plné odpadu

PREŠOV – Niekoľkotisíc kíl odpadu sa pravidelne hromadí na mestských cintorínoch. Umelé kytice, plastové svietniky či vence. Všetko sú to nerecyklovateľné materiály, ktoré sa kopia na hroboch najmä v októbri a novembri, keď si pripomíname Sviatok všetkých svätých a Pamiatku zosnulých.

cintorín v obci Banka pri Piešanoch kòaz pobožnos za zosnulých Ilustračné foto: Martin Palkovič/TASR
Ilustračné foto: TASR

Umelé ozdoby na hroboch sa väčšinou vyrábajú z viacerých materiálov, preto ich nie je možné recyklovať. Ide o predmety na jedno použitie, po ktorom sa ihneď premieňajú na odpad. Zaspomínať si na svojich blízkych sa však dá aj s prihliadnutím na životné prostredie a správne triedenie odpadu. „Namiesto plastových kvetov, vencov a iných ozdôb prinesme na hroby našich blízkych kvety v kvetináči. Sú krajšie a vydržia možno až do prvých mrazov. Staviť môžeme aj na výzdobu z prírodných materiálov – šišiek, sušených kvetov či ihličia,“ odporúča Ingrid Mihaľová z Technických služieb mesta Prešov, ktoré majú okrem iného v správe aj mestské cintoríny. Ako dodáva, ak už máte sklenené kahance alebo svietniky nakúpené, používajte ich čo najdlhšie.

Ilustračné foto: Martin Palkovič/TASR

Živé kvety osloboďte od plastových obalov či drôtikov

Za zváženie stojí tiež použitie sviečok zo sójového alebo včelieho vosku. „Aj prírodné materiály však jedného dňa skončia ako odpad. Živé kvety bez plastových obalov, stužiek a drôtikov, kvety z kvetináčov, burinu, lístie či konáriky treba vytriediť tak, aby mohli smerovať do triedeného zberu zeleného odpadu a zbytočne neputovali na skládku. Z toho dôvodu sú preto k dispozícii na prešovských cintorínoch nádoby na tento druh odpadu, tzv. BIO odpad. K dispozícii sú rovnako aj nádoby na triedený odpad ako plasty, sklo a kovy,“ dodala.