ĎAPALOVCE - Vystrašení ostali obyvatelia obce Ďapalovce pri Vranove nad Topľou – epicentra pondelkového silného zemetrasenia s magnitúdom 4,9. Dnes dopoludnia obchádzali svoje zničené príbytky a so zúfalstvom v očiach mapovali následky s obavou, že sa už možno do svojho domova nikdy nevrátia.
V neďalekom potoku pomaly plávala kačica a vo dvoroch pokojne zobali svoju potravu sliepky. Iba psy nervózne brechali na cudzincov, ktorí sa prišli pozrieť na spúšť zavinenú prírodnou katastrofou. Všade počuť búchanie kladivom a šuchot metiel. Majitelia domov upratovali popadané omietky, ukladali späť taniere či zaváraniny, ktoré ešte ostali nepoškodené. Pán Jozef býva v dedine po celý svoj život, čiže 70 rokov, no také niečo tu ešte nezažil. „Všetko to prišlo veľmi náhle, sedel som v obývačke v kresle, no zrazu výbuch, potom som sa s kreslom premiestňoval sprava doľava nekontrolovane, všetko búchalo, strašný pocit. Máme v dome aj malé deti, brali sme ich a utekali von,“ opisuje strašné momenty pondelkového večera.
Keď videl, čo s jeho domom urobilo cca 15 sekúnd zemetrasenia, ostal zhrozený. „Všetky zaváraniny spadli, celé police v komore sa zrútili, popraskali steny, manželka s dcérou to upratujú už od rána,“ povedal s tým, že noc strávili s celou rodinou vo svojom staršom dome mimo obce. Vôbec nevie, či do svojho pôvodného domu mohol ráno vkročiť, či je to bezpečné a čo s ním bude. „Čo ja teraz urobím, neviem. Či príde statik, či dom pôjde celý dole, či ho zachraňovať, či čo mám robiť? Sú tu aj také domy, čo sa budú búrať úplne, jeden na začiatku dediny a oproti dom zaťovho brata, ktorému z celého horného poschodia odpadla stena,“ hovorí a upozorní, že jedna z prasklín tam ešte v pondelok nebola.
Navonok relatívne v poriadku, vo vnútri spúšť
Mnohé z domov na prvý pohľad vyzerajú nepoškodené. No po príchode dovnútra je jasné, že sila prírody zaúradovala veľmi intenzívne. Starosta obce Ján Cmar hodnotí situáciu ako dosť zlú. „Po predbežnej obhliadke v noci sme nahrubo zisťovali, ktoré domy sú najviac poškodené. Zistili sme, že máme ľudí z 15 domov, ktorí potrebujú riešiť nocľah. Mali sme evakuačný autobus,“ hovorí s tým, že niektorí si zabezpečili náhradné ubytovanie po vlastnej línii a šli k príbuzným do Vranova nad Topľou či Stropkova. „Dnes, keď sme situáciu zmonitorovali za denného svetla, vieme, že 97 domov je poškodených. Ide o steny, strechy, komíny, sklá. Sú aj domy, ktoré budú musieť byť zbúrané, pretože už na prvý pohľad vidieť, že sú v život ohrozujúcom stave,“ vysvetlil starosta. Všetci preto netrpezlivo očakávali príchod statika. Pracovníci poisťovne úbohým ľuďom povedali, že prídu o 15 dní. Po väčšej časti dediny sú naťahané pásky zakazujúce vstup. Podľa obyvateľov dokonca zemetrasenie zhodilo tri zvony z kostolnej veže.
Zvažujú zriadenie transparentného účtu
V obci je aktuálne vyhlásená mimoriadna situácia. „Členovia krízového štábu sú členovia zastupiteľstva, takže vieme riešiť veci promptne. Zvažujeme zriadenia transparentného účtu na pomoc obyvateľom,“ dodal starosta. V dedine si vzájomne pomáhajú. Starším občanom, ktorí nevládzu upratať sutiny, pomáhajú dobrovoľní hasiči aj miestni chlapci. V čase našej prítomnosti práve pomáhali preniesť polohovaciu posteľ pre imobilnú pani. Na hornom konci dediny prišiel svojich blízkych skontrolovať pán Juraj z Humenného. Fotí škody a ukazuje na praskliny domu, kde býva jeho rodina, a tiež staršieho domu s dierou v streche a spadnutým komínom, ktorý mu stojí na pozemku. „Našťastie v ňom nikto nebýval…“ povedal. Dedinčania si dnes zrejme nenakúpia ani v miestnych potravinách. Polovica bočnej steny obchodu už totiž neexistuje.