BANSKÁ BYSTRICA – Ľudia čakajú desivé stretnutia s nebezpečne vyzerajúcimi živočíchmi skôr v exotickejších krajinách. Chvíle hrôzy a strachu sa však dajú zažiť aj na Slovensku. A v pozore by nemali byť len tí, ktorí trpia arachnofóbiou (strachom z pavúkov). Strehúň škvrnitý, najväčší žijúci pavúk u nás, pred zimou migruje, a tak je väčšia hrozba stretnutia s ním. Útočí skokom!
Pavúky patria medzi článkonožce, obývajú všetky ekosystémy. Na Slovensku sa predpokladá výskyt asi 942 druhov pavúkov.
„Pavúk obyčajne neútočí na človeka, ak áno, tak len v sebaobrane. Uhryzne len raz, opakované uhryznutia sú raritné. Pri uhryznutí nemusí pavúk vypustiť do rany jed, čo je tzv. suché uhryznutie. Ranu tvoria dve bodky vzdialené od seba 1 až 10 mm,“ uvádza na svojej stránke Národné toxikologické informačné centrum (NTIC).
Najväčší pavúk, ktorý sa vyskytuje na Slovensku, je strehúň škvrnitý, ktorý sa u nás rozšíril najmä v posledných rokoch. Keďže tento pavúk v tomto období migruje a hľadá si pred zimou teplejšie miesta, môže prísť častejšie ku stretu s človekom. Podľa odborníkov tento druh pavúkov nie je pre ľudí obzvlášť nebezpečný, ale môže zaútočiť a pohrýzť v prípade ohrozenia. Uhryznutie je bolestivé. Útočí skokom.
Strehúň škvrnitý je nielen najväčší, ale na pohľad zrejme aj najdesivejší pavúk, aký sa vyskytuje na Slovensku. Rozpätie nôh samíc môže byť 7 až 10 centimetrov. „Sú tmavohnedé, brucho je čierne, končatiny sú svetlé, najmä ich spodná časť. Sú husto ochlpené, chĺpky sú svetlé, sivej farby. Tento pavúk, zvaný aj stepný, žije pod zemou, väčšinou na piesočnatých pobrežiach riek,”opisuje strehúňa škvrnitého NTIC.
Pavúk môže spôsobiť viaceré zdravotné ťažkosti. „Ide o žihľavku vyvolanú chlpmi pavúka, sekundárnu infekciu v mieste uhryznutia, rôzny stupeň alergickej reakcie či neuromuskulárne účinky,“ upozorňuje NTIC.