Polievku v jedlom poháriku východniari zbožňujú. Vieme, kto za tým stojí

PREŠOV – Polievku dostanete v špeciálnom poháriku a keď ju z neho vypijete, môžete ho zjesť. Na prvé počutie celkom neobvyklý spôsob stravovania. Krémová polievka v poháriku je však sýta, teplá, výživná a zdravá. Tým, že sa skonzumuje aj pohárik, je tento „fast food“ navyše úplne bezodpadový.

image3 Foto: Archív NB
Na výber je niekoľko druhov polievok v rôznych tematických týždňoch. Foto: SC

Manželia Nataliia Baran a Sergii Gavrylko prišli na Slovensko pred desiatimi rokmi za prácou v divadle. Dovtedy žili v Kyjeve, no keď dostali ponuku hrať v košickom divadelnom orchestri, neváhali a presťahovali sa. Skromní a milí, ale aj cieľavedomí a precízni. Takí sú manželia vo svojom pracovnom a osobnom živote. Nataliia je večer huslistka v elegantnej róbe a ihličkách, počas dňa vymýšľa, varí, dochucuje a mieša krémové polievky rôzneho druhu. Podobne je na tom aj jej manžel Sergii. Večer distingvovaný umelec v obleku hrajúci na lesnom rohu a cez deň pomocník, pekár a kontrolór prevádzok.  

Večer umelci, cez deň gastropodnikatelia. Foto: Archív NB

Po niekoľkých mesiacoch života na Slovensku začali spoločne uvažovať nad druhom privýrobku. Nataliiu veľmi bavilo varenie, a tak sa zhodli, že by mohli skúsiť niečo v gastroodvetví. „Hľadali sme viaceré možnosti. Raz v nedeľu sme sedeli na gauči a na sociálnych sieťach bola reklama, že v Poľsku otvorili predajňu s polievkami v poháriku. Hneď o týždeň sme tam išli a veľmi nás to zaujalo. Našli sme priestor v Košiciach, kde by sme to mohli rozbehnúť,“ spomína si huslistka, ktorá, ako tvrdí, o podnikaní vtedy nič nevedela. Slovenský jazyk tiež ešte neovládala tak, aby rozumela všetkému. „Bolo potrebné vybavovať veľa vecí, všetko bolo pre nás nové, ale otvorili sme,“ dodala.

Nataliia a Sergii na svojej novej teraske v prešovskej prevádzke. Foto: Redakcia

Na zloženie polievok sa dá spoľahnúť

SOUPCULTURE je franšíza pôvodom z Ukrajiny. Vymyslel ju Kyrylo Puzenko z Mariupoľa. Na Ukrajine mala svoje zastúpenie tiež, no iba vo forme stánkov na festivaloch. Problém mal však s výrobou pohárikov. Pôvodne to robil ručne a veľmi prácne. „Potom jeho kamarát žijúci v Poľsku vymyslel stroj, ktorý je dnes patentovaný a vyrába sa iba pre našu značku,“ objasnila Nataliia.  Manželia na Slovensku začínali v Košiciach so šiestimi receptmi polievok. Dnes sú aj v Prešove, Banskej Bystrici a v Bratislave a receptov majú 80. Značka poskytla dôveru a slobodu Natalii a ona polievky robí tak, ako to cíti a chce. V ponuke sú šošovicová, hokaidová, bryndzová, hubová, syrová, ale aj perkeltová, cuketovo-avokádová, baklažánová či gaštanová. Jeden 300 ml pohárik polievky kúpite v priemere za 4,40 eur. Robia aj jedlá v chlebových miskách. „Ide tiež o bezodpadové stravovanie, v teplej, studenej či raňajkovej forme. Suroviny, ktoré využívame, sú zdravé, s čo najmenším množstvom alergénov,“ dodáva.

Teplé a výživné jedlo ponúkajú na Hlavnej ulici v Prešove aj v Košiciach. Foto: SC

Ľudia spočiatku nerozumeli, prečo majú polievku piť

Keď prvýkrát predstavili ľuďom v Košiciach polievkovú novinku, reakcie boli rozpačité. „Mysleli sme, že to ľudí ohúri, ale vôbec sa tak nestalo. Ľudia nevedeli, čo s tým, mysleli si, že je to polievka v nejakom sáčku, nerozumeli tomu, že sa pije… Bolo to veľmi ťažké. Nemali sme zamestnancov a ak sme ich neskôr našli, musela som ich platiť zo svojej divadelnej výplaty,“ spomína na ťažké začiatky umelkyňa. Potom sa im však podarilo urobiť dobrý krok. „Marketingovou činnosťou a mediálnou podporou sa nám všetko podarilo rozbehnúť,“ vraví. V čase našej návštevy bolo v prevádzke plno. Prichádzali mladí, mamičky s deťmi, ale aj dôchodcovia. Je chladnejšie, teplá polievka urobí svoju službu. „Snažíme sa robiť rozmanitú ponuku, aby si každý našiel, čo potrebuje a na čo má chuť. V ponuke máme aj bezlepkový kornútok, ktorý sa vyrába veľmi ťažko a je úplne finančne nerentabilný, no chceme, aby sme tu boli pre všetkých. Každá naša polievka je bezlepková a na požiadanie aj bezlaktózová,“ dopĺňa sympatická umelkyňa.

Manželia prišli na Slovensko s jedinečným konceptom zdravého stravovania. Foto: Archív NB

Mixované polievky spoznala prvýkrát až na Slovensku

Nápady na polievkové recepty vymyslí sama, no občas jej pomôžu aj samotní zákazníci. „Tak to napríklad bolo s bryndzovou polievkou. Jedna pani sa ma raz opýtala, či nechceme robiť aj bryndzovú. Nikdy som takú polievku ani neochutnala a recept som vlastne vytvorila tak, že som nevedela, ako má chutiť. Ale riskla som a vyšlo to, je to jedna z najobľúbenejších polievok u nás,“ pochvaľuje si majiteľka prešovskej franšízy.  Zaujímavosťou je, že ako dieťa takéto polievky doma nemávala. „Na Ukrajine sme mali iné polievky, hustejšie. Krémové alebo mixované polievky sa u nás nevyskytovali. Resp. áno, ale zaužívané bolo variť ich len bábätkám. Prvýkrát som ich vyskúšala až na Slovensku. Naše tradičné polievky boli boršč, kapustnica, soľanka, pohánková polievka a veľa iných,“ hovorí Nataliia, pre ktorú je však najpodstatnejšie variť vždy z toho, čo má doma, aby sa všetko využilo a nič nevyhodilo.

Teším sa, keď ľuďom u nás chutí

Za samotnou výrobou polievok a pohárikov vraj netreba hľadať žiadnu alchýmiu. O poháriky sa postará spomínaný patentovaný stroj. A o polievku tradičná ľudská sila šikovných kuchárok. „Stroj robí poháriky pred očami zákazníkov. Cesto pripravíme vopred v množstve, ktoré potrebujeme. Vloží sa do stroja, zatlačí sa do požadovaného tvaru, nastavia sa parametre a je to hotové. Polievky varíme klasicky v hrncoch, mixujeme ponorným mixérom, netreba za tým hľadať žiadnu komplikáciu,“ hovorí s úsmevom. O chod prešovskej prevádzky sa starajú štyria zamestnanci, prevažne ukrajinského pôvodu. Počas leta musela byť zatvorená, majitelia ju totiž rekonštruovali. Okrem stolov a detského kútika v interiéri pribudla aj letná terasa a s priestormi majú aj iné ako gastronomické plány. „Neberieme to ako biznis, ale skôr ako niečo, čo nás baví. Je pre nás príjemné, keď vidím, že ľuďom u nás chutí,“ dodala na záver Nataliia.

Ukrajinskí umelci a gastroprevádzkari. Foto: Archív NB