V Minsku opäť masové zhromaždenia proti režimu
Bieloruská metropola Minsk v sobotu zažila ďalšiu protestnú akciu žien. Informoval o tom bieloruský internetový zdroj Onliner. Podľa neho organizátori túto akciu nazvali Výpad žien – tie sa totiž s kvetmi v rukách – jednotlivo alebo v malých skupinách – objavovali v rôznych častiach mesta.
Na pochod v spoločnosti menšej skupiny žien vyrazila aj známa seniorka a dávna podporovateľka bieloruskej opozície Nina Bahinská, ktorá sa podľa agentúry TASS stala „neodmysliteľnou účastníčkou a živým symbolom protestných akcií“.
Podľa agentúry v uliciach Minska bolo opäť vidno „mužov v čiernom“, uniformovaných policajtov i policajné mikrobusy. Námestia víťazstva a nezávislosti polícia ohradila zátarasami. Spravodajský server TUT.by informoval, že obyvatelia Minska aj v sobotu prichádzali do dvora domu, na ktorom bol v stredu večer neznámymi maskovanými mužmi na smrť zbitý 31-ročný Raman Bandarenka.
Napriek chirurgickému zákroku mladý muž svojim zraneniam vo štvrtok večer podľahol. Jeho smrť vyvolala v Bielorusku, ale aj v zahraničí šok a novú vlnu protestov.

Bandarenka bol aktívnym obyvateľom jedného z tzv. dvorov zmien. Ide o spoločenstvá ľudí, ktorí ako formu protestu proti prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi a jeho režimu zvolili revitalizáciu svojho spoločného dvora vlastnými silami, kde si po večeroch alebo cez víkendy organizujú susedské stretnutia či večierky. Na miesto, kde sa spomínaný incident v stredu večer odohral, ľudia stále prinášajú kvety a sviečky, na ploty vešajú stuhy bielej a červenej farby – ide o farby bieloruskej opozície.
Protest proti jeho zavraždeniu sa odohral aj včera. Pietne akcie v bieloruskej metropole sa konali už v piatok, začali sa o 12.00 h minútou ticha. Z výpovedí svedkov vyplýva, že Bandarenka vyšiel na dvor v stredu večer, keď sa tam objavila skupina maskovaných mužov, ktorí začali z plota odstraňovať stuhy a vlajky vo farbách protirežimného hnutia. Medzi maskovanými osobami a obyvateľmi vypukol slovný a neskôr fyzický konflikt, do ktorého Bandarenka síce nezasahoval, no jeden z mužov ho napriek tomu sotil a on spadol, pričom si silno udrel hlavu. Následne ho naložili do mikrobusu a odviezli. Ešte v ten večer ho s opuchom mozgu a ďalšími zraneniami previezli do nemocnice, kde ho operovali. Jeho stav bol aj po operácii kritický. Bandarenkova smrť vyvolala v Minsku i v iných častiach krajiny šok a obavy a zároveň aj novú vlnu protestov proti režimu. EÚ v súvislosti s tragickou smrťou mladého Bielorusa avizovala pripravenosť uvaliť na Lukašenkovu vládu ďalšie sankcie.
(TASR)