HANUŠOVCE NAD TOPĽOU/HUMENNÉ – Vstup do oboch pamiatok je nateraz pre verejnosť zakázaný. V kaštieli v Hanušovciach nad Topľou ešte nestihli dokončiť druhú fázu plánovanej rekonštrukcie a už musia hľadať ďalšie prostriedky na jeho opravu. Národná kultúrna pamiatka Kaštieľ v Humennom momentálne funguje v obmedzenom režime. Na vine je zemetrasenie.
Ako sa postupne ukazuje, prírodný živel zanechal následky aj na veľkých kultúrnych skvostoch východu. Kaštiele v Hanušovciach nad Topľou a v Humennom sú v súčasnosti zatvorené. V Hanušovskom kaštieli už statik vyhodnotil situáciu, v Humennom na statika ešte čakajú. Poškodené sú múry, steny, veže aj interiéry.
Prvá fáza rekonštrukcie Hanušovského kaštieľa bol dokončená. Práce nevyšli nazmar
Paradoxom je, že Hanušovský kaštieľ prechádzal od roku 2022 rekonštrukciou. Projekt a jeho realizácia obnovy v celkovej výške 475-tisíc eur sa rozdelili na dve etapy. „V prvej etape boli rekonštruované všetky zastaralé rozvody – elektrický rozvod, elektronické protipožiarne rozvody, kamerový systém, elektronické zabezpečovacie rozvody internet a teplovodný a vodovodný systém. Vybudovala sa nová plynová kotolňa vo veži kaštieľa, osadili sa nové radiátory,“ objasnila Lea Lehotská z komunikačného oddelenia Prešovského samosprávneho kraja, pod ktorého správu kultúrna pamiatka patrí. V rámci prvej etapy sa vybudovali aj nové toalety pre návštevníkov múzea. „Počas zemetrasenia nedošlo k poškodeniu týchto realizovaných častí a sú funkčné,“ uviedla Lehotská.
Poškodené sú všetky štyri veže, aj klenby v barokovej audienčnej sále
Zemetrasenie však rozsiahlo poškodilo všetky štyri nárožné veže vo zvislých konštrukciách stien. Od prízemia až po rímsy pod strechou na druhom nadzemnom podlaží, takmer vždy v profile okolo okenných výplní. „Poškodené sú štuky a rímsy, ako ozdobné profily okolo okien a rímsy na fasáde objektu. Trhliny sú aj na stenách, a to od prízemia po korunu stavby, aj na hlavnej blokovej stavbe objektu,“ informovala Lehotská s tým, že zasiahlo aj klenby objektu. Najviac v interiéri východnej veže a v najreprezentatívnejšej audienčnej sále s barokovým štukovým stropom a na spojovacích chodbách objektu. Najväčšie poškodenia v interiéri sú viditeľné aj vo vežiach na druhom nadzemnom podlaží, kde sú stropy po obvode popraskané od zvislého muriva. „Objekt je po obhliadke statikom a vstup doňho je zakázaný až do odvolania. Aktuálne čakáme na statické vyhodnotenie a na vyjadrenie krajského pamiatkového úradu. Múzeum hľadá ďalšie možnosti, napr. skener, ako túto pamiatku podriadiť výskumu po poškodení zemetrasením pre jej čo najlepšiu obnovu. Zároveň už teraz vylučujeme jej sanáciu, či poškodenie v takom rozsahu, aby bolo možné predpokladať zrútenie jej niektorých častí,“ vysvetlila.
Archeopark a kaštieľske pivnice sú v poriadku
Ako ďalej informovala, exteriérová expozícia múzea Archeopark a ani kaštieľske pivnice neboli nijako narušené. Sú k dispozícii návštevníkom. Kaštieľske pivnice, kde je stála expozícia najstarších ľudských dejín a malá výstavná sieň, majú samostatný vchod z exteriéru a zároveň statik vylúčil ich poškodenie. Krajské múzeum v Prešove, pod ktoré Kaštieľ v Hanušovciach nad Topľou patrí, sa v ďalších etapách pokúsi získať mimorozpočtové finančné prostriedky na rekonštrukciu pomocou vyhlásených výziev, dotácií a grantov SR alebo EÚ. Kaštieľ by mal byť verejnosti prístupný až po decembri 2025.
Národná kultúrna pamiatka Kaštieľ v Humennom je prázdna
Kaštieľ v Humennom bol tiež nedávno rekonštruovaný. Stavba bola – a aj dnes je – dominantou centra mesta a sídlo v nej má Vihorlatské múzeum. Pri vchode však dnes nájdeme oznam o jeho zatvorení pre verejnosť. Prístupný je len priľahlý skanzen. Aj na tomto kaštieli sa podpísalo zemetrasenie. „Prasklinami väčšieho a menšieho rozsahu boli poškodené miestnosti druhého nadzemného podlažia kaštieľa, čiže všetkých 32 miestností a tri veľké chodby. Na prízemí boli poškodené dve miestnosti. Objavili sa drobné praskliny na arkádach a rozsiahlejšie praskliny na vonkajších fasádach kaštieľa. Najhorší stav sa javí na juhozápadnej veži, kde sa objavili rozsiahle trhliny na vnútornej aj vonkajšej strane obvodových stien.
V budove depozitára, čo je 35 miestností + chodby sú popraskané najmä na spojoch zvislých stien a stropov,“ informovala Lea Lehotská. Vihorlatské múzeum v Humennom aktuálne čaká na posúdenie budovy statikom. Na základe jeho správy a stanoviska Krajského pamiatkového úradu bude následne stanovený ďalší postup.