Desiatky tisíc Američanov prišli podporiť Trumpa
Spomínate si, ako médiá hrozili, že ak Donald Trump prehrá voľby, tak Ameriku čaká vlna násilia? Skutočnosť bola trochu iná, s násilím Američania a americkí obchodníci počítali skôr v prípade, ak by Trump vyhral, to znamená, že voľby by neuznala iná časť Ameriky, než Trumpovi voliči.
Doteraz najviditeľnejšou reakciou na výsledky volieb medzi trumpovcami je dnešné zhromaždenie v hlavnom meste USA, kde desiatky tisíc Trumpových podporovateľov prišlo vyjadriť podporu svojmu prezidentovi.
Demonštranti prišli z viacerých štátov, televízia Fox informuje o Arizone, Georgii, Nevade, Floride, Pennsylvanii či Marylande a dodáva, že všetci boli pokojní, k žiadnym násilnostiam nedochádzalo.
Na zhromaždení tiež vystúpili viacerí prominentní republikáni, napríklad Mike Kelly, kongresman z Pennsylvánie, Paul Gosar z Arizony, práve zvolená Marjorie Taylor Greeneová z Georgie či Louis Gohmert z Texasu.
Zhromaždenie pozdravil aj prezident Trump. Demonštranti skandovali slogany „Ďalšia štyri roky“, „Zastavte krádež“ alebo „Ju-es-ej“, U.S.A. Objavili sa aj slogany „Najlepší prezident“, v slangu „Best Prez Ever“.
Míting bol zvolaný pod sloganom „Million MAGA March“, čiže Miliónový MAGA pochod, skratka MAGA je odkaz na Trumpove heslo „Make America Great Again“.
Na míting reagoval poznámkou na twitteri aj Trump, spontánnu podporu označil „za dojímavú“ a znovu zopakoval, že voľby „boli zmanipulované“.
Až 70 percent Trumpových voličov si podľa prieskumu myslí, že voľby neboli spravodlivé a férové. O dôvodoch sa u nás nepíše, karikujú sa ako konšpirácie, v Amerike ale prebieha podstatne vážnejšia debata, napr. o chybách softwarového programu Dominion, ktorý sa používa na sčítavanie hlasov, pričom niektoré štáty ako Texas ho po testoch v roku 2019 odmietli, v iných sa používal aj počas prezidentských volieb. Napríklad aj v štátoch, kde Biden tesne vyhral voľby. V štáte Michigan sa používal vo vyše 40 volebných obvodoch, štát Texas pritom odmietol tento software pre vysokú chybovosť v rádoch stoviek zle spočítaných hlasov v jednotlivom obvode.
Zoznam neregulérností v novembrových voľbách je podstatne širší, istý problém predstavuje to, že Trump sa nemôže sústrediť na jeden štát s tesným výsledkom, ale právne námietky musí otvárať vo viacerých štátoch naraz. Ďalší rozdiel oproti minulosti je, upozorňuje naň napr. konzervatívny novinár Michael Medved, že Trump výraznejšie prehral všeobecné hlasovanie v počte hlasov, čo vytvára iný tlak verejnej mienky, ako to bolo počas sťažností Ala Gorea proti Georgeovi Bushovi.
(jad)