Až 42 štátov USA žaluje spoločnosť Meta Platforms Inc. pre poškodzovanie duševného zdravia mladých ľudí a prispievanie ku kríze duševného zdravia, informuje agentúra AP.
Žaloba podaná na federálnom súde v Kalifornii zároveň tvrdí, že Meta pravidelne bez súhlasu zákonných zástupcov zbiera údaje o deťoch do 13 rokov, čím porušuje federálny zákon.
„Meta profituje z detskej bolesti, pretože do svojich platforiem zámerne navrhuje manipulatívne funkcie, ktoré u detí vytvárajú závislosť a zároveň znižujú ich sebavedomie,“ vyhlásila generálna prokurátorka štátu New York Letitia Jamesová.
Žaloba je výsledkom spoločného vyšetrovania vedeného republikánskymi aj demokratickými generálnymi prokurátormi Kalifornie, Floridy, Kentucky, Massachusetts, Nebrasky, New Jersey, Tennessee a Vermontu.
Vyšetrovanie spustili články vychádzajúce z vlastného výskumu spoločnosti Meta, z ktorých prvý publikoval na jeseň 2021 denník The Wall Street Journal. Písalo sa v nich, že firma vedela o škodlivom vplyve Instagramu na tínedžerov, najmä dievčatá. Podľa jednej z interných štúdií spoločnosti Meta až 13 percent tínedžeriek uviedlo, že Instagram zhoršuje myšlienky na samovraždu, a až 17 percent ich potvrdilo, že Instagram zhoršuje poruchy prijímania potravy.
Po zverejnení prvých článkov nasledovali ďalšie na základe uniknutých dokumentov poskytnutých informátorkou Frances Haugenovou, ktorá svedčila aj pred Kongresom a britským parlamentným výborom.
Americký think thank Pew Research Center uvádza, že sociálne médiá v USA používa 95 percent detí vo veku od 13 do 17 rokov. Tretina z nich priznáva, že ich používa „prakticky neustále“.
Federálna legislatíva v USA zakazuje používať sociálne médiá deťom mladším ako 13 rokov, deti sa však toto aj mnohé iné obmedzenia naučili obchádzať a účet na sociálnych sieťach tak majú aj mnohé deti do 13 rokov. Sociálna sieť TikTok nedávno pre osoby mladšie ako 18 rokov zaviedla 60-minútový denný limit používania platformy, na odblokovanie jej neobmedzeného používania však postačí iba zadať kód.
(tasr)