Téma odpadov na mestských cintorínoch je v týchto dňoch povinná jazda každého progresívca, od Bratislavu až po Brusel. Návštevníci môžu separovať odpad a nádejať sa, že pred cintorínmi kúpia už iba ekologicky nezávadné kvety a ikebany.
Naše neekologické svedomíčka sa môžu cítiť lepšie, keď naše cintoríny magistrát prostredníctvom pohrebníctva Marianum konečne chráni pred návalom plastov. Ako? Klasickou cestou je separovanie odpadu, vďaka ktorému sa dá recyklovať až 87 percent odpadu z cintorínov. Ale aj kontroverznejšími metódami. Napríklad pred Krematóriom Marianum z dôvodu, že ide o národnú kultúrnu pamiatku, zakázal ambulantný predaj dušičkového tovaru.
„Ochrana kultúrnych pamiatok, zachovanie pietnosti v bezprostrednej blízkosti pohrebiska a ochrana životného prostredia majú vyššiu prioritu ako príjem z prenájmov pre ambulantný predaj v dušičkovom období, vianočnom období a období Veľkej noci.“ vyjadrila sa k otázke Štandardu o ekonomických dopadoch zákazu predaja pred Krematóriom do budúcnosti hovorkyňa organizácie Marianum.
Svoje kvetinárstvo priamo v areáli však Marianum prevádzkuje naďalej. Ambulantný predaj asi pietnosť nezachováva, kvetinárstvo monopolnej správcovskej spoločnosti ho však z nejakého dôvodu zachováva.
Predpolie Martinského cintorína a parkovisko pred cintorínom vo Vrakuni národnými pamiatkami nie sú. A tak, pietnosť nepietnosť, pohrebisko nepohrebisko, je pred nimi ambulantný predaj povolený. Vo Vrakuni 20 miest, pred Martinským 17 miest. Asi, aby v tom kvetinárstvo v Krematóriu nebolo samé.
Ale vráťme sa k záchrane ľudstva. Marianum pre predajcov vytvorilo obežník, v ktorom odporučila, aký dušičkový sortiment je vhodný a aký nie.
Predajca by ideálne nemal ponúkať elektrické led sviečky, čo možno považovať za legitímne odporúčanie vzhľadom na náročnosť likvidácie a krátku životnosť. Trochu komplikovanejšie je odporúčanie neponúkať nerecyklovateľné umelé kvety, kytice, vence a ikebany. Tie totiž vydržia na hroboch mnohonásobne dlhšie s požadovaným vizuálom za lacný peniaz a preto ich najmä dôchodcovia uprednostňujú pred živými kvetmi.
Môžeme predpokladať, že ak aj predajcovia uposlúchnu odporúčania správcu, väčšina návštevníkov sa vybaví plastovými ozdobami v predstihu. Obchodné reťazce rôzneho druhu sú ich plné a bez prirážky. Teda zatiaľ, ekologicko-ochranárske ťaženie sa pri kaproch určite nezastaví.
Časom sa z odporúčania môže stať príkaz, a možno sa dožijeme dňa, keď bude pri vstupe na cintorín kontrolovať každú vdovu SBS-ka, či náhodou nepašujú do areálu kyticu z materiálu, ktorého-meno-sa-nevyslovuje, a zakázané látky na hroboch nahlasovať príslušníci Ekojugend.
Dovtedy však prajem všetkým pokojné spomínanie na našich zosnulých, hoc aj pri sviečke s plastovým krytom. Ale nepreháňajte to, aj sviečka produkuje CO2 a Veľký Brat sa pozerá.