Prihlásiť sa

Zelení vyvolávajú v Nemecku krízu za krízou. Rastie nespokojnosť verejnosti, opozície, najnovšie sa im postavili aj ústavní sudcovia

Energie: Habeck požiadal Kanadu, aby uvo¾nila turbínu pre plynovod Nord Stream 1 Nemecký vicekancelár a spolkový minister hospodárstva Robert Habeck. Foto: TASR/AP

Nemecký Spolkový ústavný súd rozhodol, že plán nemeckej vlády presunúť finančné prostriedky pôvodne určené na boj s pandémiou do klimatického a transformačného fondu je v rozpore s nemeckou ústavou. Ide pritom o 60 miliárd eur, ktoré mali byť použité na zelené projekty.

Nemecká spolková vláda sa utápa v jednom probléme za druhým. Zlyhala v energetickej kríze, keď odstavila funkčné nemecké jadrové elektrárne, čím zvýšila energetickú závislosť Nemecka od energie zo zahraničia. V apríli boli odstavené posledné dve nemecké atómové elektrárne a prevádzkovateľ jednej z nich, Isar 2, v októbri oznámil, že pre politickú nevôľu definitívne končí s prevádzkou reaktora, hoci mnohí z oblasti hospodárstva, opozície i verejnosti čakali, že spolková vláda predsa len zváži situáciu a udelí výnimku. Úplne samostatnou kapitolou je zničenie plynovodu Nord Stream, kde sa Nemci ocitli v role diváka.

Ďalším vládnym projektom v duchu zelenej ideológie bol nový zákon o kúrení. Ministerstvo hospodárstva vedené autorom rozprávkových kníh pre deti Robertom Habeckom zo Strany zelených zákon pretlačilo napriek obrovskej kritike zo strany verejnosti. Nový zelený zákon v mene zníženia CO2 emisií núti Nemcov, aby prestúpili z fosílnych zdrojov tepla na ekologické. Tento cieľ sa síce môže zdať mnohým ušľachtilý, nebude však zadarmo a premietne sa do nových cien nájmov i nehnuteľností.

Od leta sa do Nemecka valí ďalšia vlna utečencov a aj v tejto veci vláda zlyháva na plnej čiare. Úrad pre migráciu a utečencov BAMF priznáva, že nestíha ani len registráciu nových utečencov a oficiálne čísla preto neodpovedajú realite. Šéf úradu Hans-Eckhard Sommer v liste adresovanom ministerke vnútra Nancy Faeserovej (SPD) varoval pred „nanajvýš kritickou situáciou“. „Prostriedky a pracovné miesta, ktoré má úrad k dispozícii, v žiadnom prípade nie sú dostačujúce.“ Nemecká vláda teda nevie ani len to, koľko nových utečencov do Nemecka v posledných mesiacoch prišlo.  

Nespokojnosť verejnosti s prácou spolkovej vlády sa odráža aj v prieskumoch verejnej mienky. Podľa prieskumu verejnoprávnej televízie ARD si v súčasnej situácii už 41 percent Nemcov želá predčasné voľby. Len 32 percent opýtaných je za zotrvanie trojkoalície SPD, Zelení a FDP. A 16 percent by si želalo zmenu koalície na SPD s CDU, čiže vytlačenie zelených do opozície.

Protiústavný rozpočet alebo hľadá sa 60 miliárd nazvyš

Aby toho nebolo málo, vláda tento týždeň dostala poriadnu facku od Spolkového ústavného súdu. Ten požíva vysoký rešpekt v krajine a pomerne prekvapivo zmiatol zo stola zásadnú časť rozpočtu na rok 2024 a označil ju za protiústavnú. V rozpočte tak vznikla diera vo výške 60 miliárd eur.


Ďakujeme, že čítate Štandard.

Získajte limitovaný bezplatný prístup k článkom vďaka vytvoreniu bezplatného účtu alebo sa prihláste a pokračujte v čítaní.

alebo

Neobmedzený prístup v rámci celého Štandardu. Možnosti predplatného

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami