ONE-USE-ONLY-Nat-Geo-photo-award-winner-by-Alexander-Semenov Najvačší druh medúzy v poslednom štádiu života. Foto: Alexander Semenov

Časopis National Geographic vybral Fotografie roka 2023. Časopis každý rok vyberá snímky od svojich 160 fotografov pracujúcich na všetkých kontinentoch vrátane Antarktídy. Tento rok fotografi zaslali 2,1 milióna snímok, z ktorých vybrali 29 víťazných.

“Toto sú obrázky, ktoré nie sú len nápadné – hovoria príbeh a odhaľujú niečo, vďaka čomu môžete vidieť a pochopiť svet v novom svetle,“ povedal šéfredaktor časopisu Nathan Lump.

„Obrázky roka 2023 zavedú divákov za zriedka videné témy a zriedkavo vnímané momenty. Výsledkom je kurátorská kolekcia, ktorá je navrhnutá tak, aby podnietila zvedavosť a inšpirovala k lepšiemu pochopeniu nášho sveta,“ napísal portál Good News Network.

Jaskyniarka Valentina Mariani (hore), bádateľ National Geographic Kenny Broad (v strede), a Nadir Quarta sa pripravujú na ponor do temných toxických vôd Lago verde. Foto: Carsten Peter

Sedem stôp dlhý žralok zebrovitý v jednom z niekoľkých akvárií, kde sa chová tento ohrozený druh, aby produkoval vajíčka na prepravu do Indonézie. Foto: David Doubilet

Zvyšné fotografie si môžete pozrieť na tomto odkaze.

(good news network)

Nové správy

Podpis Roberta Fica pod plánom spoločných aktivít Slovenska a Ukrajiny bol ponižujúci. Pre neho i pre Slovensko. Kuloárne informácie hovoria, že ukrajinská strana požadovala Ficov súhlas s niektorými formuláciami dokumentu veľmi naliehavým spôsobom a na poslednú chvíľu.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

V Ekvádore zastrelili ďalšieho starostu. Ide už o druhý prípad v priebehu niekoľkých dní a piaty od začiatku roka.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Dve dôležité pravidlá pri odchode do predčasného dôchodku sa budú meniť, lebo počet žiadostí bol vlani rekordný. Z trhu nakoniec odišli desiatky tisíc zamestnancov, čo slovenskej ekonomike spôsobilo stratu príjmov a nárast výdavkov v čase rekordného deficitu.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Ukrajina má v rámci sebaobrany právo útočiť na vojenské ciele aj mimo svojho územia, vyhlásil po zasadnutí Rady NATO-Ukrajina v Bruseli generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Muž, ktorý sa zapálil pred súdom, kde prebieha pojednávanie s Donaldom Trumpom, je v nemocnici v kritickom stave. Šéf newyorskej polície Jeffrey B. Maddrey uviedol, že muž najprv v parčíku oproti súdu vytiahol z plecniaka letáky, ktoré tam porozhadzoval.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Irán neplánuje okamžitú odvetu proti Izraelu, povedal v piatok vysoký iránsky predstaviteľ, keďže predstavitelia Izraela naznačili, že útok dronmi mal skôr vyslať signál ako spôsobiť škody.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Julija Navaľná prevzala nemeckú Cenu za slobodu médií. Manželia Navaľní dostali toto ocenenie „za odvahu prejavenú v hnutí odporu a za odvážny a nenásilný boj proti brutálnej diktatúre v Rusku“. Navaľná v ďakovnej reči opätovne potvrdila svoj záväzok podporovať slobodu médií a pokračovať v práci svojho zosnulého manžela.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Bidenova administratíva „nemôže podporiť“ veľkú vojenskú operáciu izraelskej armády v meste Rafah. Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken povedal, že je nevyhnutné nájsť spôsob, ktorým by sa ľudia v Rafahu mohli vyhnúť akémukoľvek konfliktu.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

USA pošle Ukrajine balík vojenskej pomoci, hneď ako Kongres schváli príslušný návrh zákona. „Balík pravdepodobne bude obsahovať veci ako protivzdušná obrana a delostrelecké vybavenie,“ povedal hovorca Pentagónu Pat Ryder.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

V Holandsku chcú pomocou kamier zistiť, koľko vtákov zabijú veterné turbíny. Nadnárodná energetická spoločnosť Vattenfall plánuje umiestniť 16 infračervených kamier na jednu z veterných turbín v Severnom mori.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Martin Pospíšil z Calgary Flames bude reprezentovať Slovensko na tohtoročných majstrovstvách sveta v Prahe a Ostrave. Uviedol to na piatkovej posezónnej tlačovej konferencii svojho zámorského klubu. Na sociálnej sieti X o tom informoval kanadský novinár Wes Gilbertson.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Pred súdom na Manhattane, kde prebieha proces s Trumpom, sa zapálil muž. Plamene zrejme uhasili okoloidúci. Na miesto zakrátko dorazili záchranári, ktorí muža odviezli na nosidlách.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Hokejisti HK Nitra zvíťazili v prvom finálovom stretnutí Tipos extraligy na ľade HK Spišská Nová Ves 3:2. V sérii hranej na štyri víťazstvá sa ujali vedenia 1:0 na zápasy. Druhý duel je na programe už v sobotu 20. apríla opäť v Spišskej Novej Vsi.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Za zatvorenými dverami sa vraj strhla búrlivá hádka medzi Annalenou Baerbockovou a Benjaminom Netanjahuom. Dôvodom mali byť zábery z Gazy, ktoré Netanjahu ukázal počas rozhovoru.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Najnovšie údaje ukazujú, že ceny sa oproti minulému roku zvýšili už len o 2,3 percenta. Blížia sa k pomyselnej bezpečnej hranici dvoch percent, do ktorej sa chce zmestiť väčšina štátov naprieč svetom.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Estónska rozviedka tvrdí, že Rusi utrpeli ťažké straty v boji o Časiv Jar. Podľa informácií Spravodajského centra estónskych obranných síl dosahujú ruské sily určitý pokrok, hoci utrpeli značné straty, zatiaľ čo ukrajinským vojakom chýba munícia.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Attila Végh prišiel o ďalšiu spoluprácu. Po Renaulte s ním končí aj spoločnosť Pierre Baguette. Informáciu zverejnil riaditeľ spoločnosti Eccomerce Bridge Štefan Polgári, ktorý firmu kontaktoval.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Gambia chce znovu povoliť mrzačenie ženských pohlavných orgánov. Ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch v piatok vyzvala parlament v Gambii, aby zamietol návrh zákona, ktorého cieľom je zrušiť zákaz mrzačenia ženských pohlavných orgánov.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Obchvaty miest by mohli byť oslobodené od diaľničných známok. Týkať by sa to malo celého obchvatu Bratislavy, Nitry, Žiliny, Popradu, Košíc a Prešova. Cieľom je odľahčiť dopravu v mestách.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Orbán: Pokiaľ bude mať Maďarsko národnú vládu, nepodporí žiadnu zo strán rusko-ukrajinskej vojny. „Keby nebolo Fideszu a KDNP (Kresťanskodemokratická ľudová strana), keby vláda nebola v rukách národných síl, Maďarsko by už bolo po krk vo vojne,“ vyhlásil maďarský premiér počas otvorenia kampane do eurovolieb.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Holandská vláda dostala od Úradu na ochranu osobných údajov odporučenie, aby prestala používať Facebook. Podľa Úradu nie je jasné, čo sa deje s osobnými údajmi ľudí, ktorí vládnu facebookovú stránku navštívia.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Ruská ropná spoločnosť Bašnefť nainštalovala protidronové siete na ochranu kľúčových zariadení v rafinériách štátu Baškirsko. Viaceré ruské spoločnosti takéto siete predávajú na komerčnej báze.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Vtáčiu chrípku odhalili v surovom mlieku infikovaných zvierat. Informovala o tom Svetová zdravotnícka organizácia. Nateraz nie je známe, ako dlho môže vírus v mlieku prežiť, uviedla s odvolaním sa na WHO.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí Marek Eštok prijal nového srbského veľvyslanca Aleksandra Nakiča. Témou rokovania bola predovšetkým diskusia o možnostiach rozvíjania slovensko-srbského partnerstva a súčasne plánovaná návšteva Srbska predstaviteľov vlády SR a rezortu diplomacie.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Jedným zo židovských osadníkov postihnutých najnovšími americkými sankciami je aj Benzi Gopstein, blízky spojenec ministra národnej bezpečnosti Itamara Ben Gvira a zakladateľ a vedúci extrémistickej organizácie Lehava.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Andrej Babiš oznámil rozchod so svojou manželkou Monikou. Žili spolu tridsať rokov, od roku 2017 boli manželmi. Spolu majú dve deti.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Štáty NATO dajú Ukrajine viac systémov protivzdušnej obrany. Po online konferencii ministrov obrany krajín NATO s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským v rámci zasadnutia Rady NATO – Ukrajina to oznámil generálny tajomník Aliancie Jens Stoltenberg.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Čierny kašeľ sa ľudovo volá divý – práve pre svoje príznaky. „Do slova a do písmena ide o divý kašeľ, pri ktorom si človek nevie ľahnúť, nevie spať. Baktéria úplne zničí epitel dýchacích ciest a tým sa odhalia aj nervové zakončenia,“ opisuje pneumológ Pavol Pobeha.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Zomrelo 14-ročné dievča, ktoré dostalo pre útok pri svojej škole vo Francúzsku infarkt. Prvú pomoc tínedžerke poskytli učitelia, ktorí okrem toho aj privolali hasičov.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Chorvátsky ústavný súd rozhodol, že prezident Zoran Milanovič sa nemôže stať predsedom novej vlády, ani sa o tento post uchádzať. Dôvodom je skutočnosť, že neodstúpil zo svojej prezidentskej funkcie, hoci kandidoval v parlamentných voľbách.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Progresívne Slovensko podporuje občiansku zbierku Munícia pre Ukrajinu. K iniciatíve sa pripojilo už viac ako 20 európskych štátov.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Predčasné dôchodky čakajú zmeny. Počet žiadostí o ne bol vlani rekordný. Z trhu nakoniec odišli desiatky tisíc zamestnancov, čo slovenskej ekonomike spôsobilo stratu príjmov a nárast výdavkov v čase rekordného deficitu. Zamestnávatelia žiadali zmeny, ktoré by im pomohli ľudí si v práci udržať.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Rakúska ľudová strana odmietla legislatívny návrh koaličných Zelených o povinnej diverzifikácii dodávok plynu. Ministerka životného prostredia Leonore Gewesslerová chcela do roku 2027 znížiť podiel plynu z Ruska z 90 percent na nulu.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Európska únia po prvý raz uvalí sankcie na radikálnych izraelských osadníkov v Predjordánsku. Schválenie dohody o sankciách umožnila písomná procedúra, vďaka ktorej môžu členské štáty rozhodovať o naliehavých záležitostiach bez toho, aby museli do Bruselu vyslať ministrov.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Česi si vo voľbách do Europarlamentu budú môcť vybrať z 30 politických strán, hnutí či koalícií. Podľa prieskumov je favoritom hnutie ANO.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Francúzska polícia zadržala pred iránskym konzulátom v Paríži podozrivého muža, ktorý tam predtým podľa jedného svedka vstúpil s výbušninami. Zadržali ho po tom, čo z budovy vyšiel. Polícia teraz prehľadáva okolie konzulátu.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Akékoľvek snahy ovládať kultúru sú prejavom nekultúrnosti, vyhlásila prezidentka Čaputová, podľa ktorej má štát vytvárať predpoklady a podmienky pre kultúru a nie ňou politicky manipulovať.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Počas rokovaní s Ukrajinou nebudeme robiť žiadne prestávky v bojoch, vyhlásil ruský minister zahraničia Sergej Lavrov v rozhovore pre trojicu ruských rádií.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Erik Tomáš označil KDH za farizejského parazita, ktorý sa prisal na 13. dôchodok. V Kresťanskodemokratickom hnutí sa podľa jeho slov nič nezmenilo a naďalej je to jedno hnutie, ktoré k dosiahnutiu vypočítavého cieľa neváha účelovo klamať.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Havarijný stav veľkej časti mostov plánuje vláda riešiť cez projekty verejno-súkromného partnerstva, povedal premiér Robert Fico po stretnutí s ministrom dopravy Jozefom Rážom.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok
Nahrávam...
Ďalšie články