KOŠICE: KSK získal vysoké hodnotenie v rebríčku zodpovedných obstarávateľov
Hodnotených bolo osem kritérií. „Z hodnotenia vyplynulo, že župa za minulý rok realizovala verejné obstarávania profesionálne, s dôrazom na vysokú hospodárnosť a zabezpečenie čestnej hospodárskej súťaže," informuje Košický samosprávny kraj (KSK). Transparex celkovo za transparentné obstarávanie ocenil spomedzi viac než 4 400 verejných obstarávateľov 236-tich.
Hodnotenie „A+ veľmi zodpovedný obstarávateľ“ prakticky znamená napríklad to, že zo súťaže sú len zriedkavo, alebo vôbec vylučovaní uchádzači a zákazky zvyknú vyhrávať etablované a v rámci trhu dlhodobo pôsobiace firmy. Zároveň ten istý dodávateľ nezvykne opakovane vyhrávať zákazky. „Transparex hodnotil napríklad aj hodnotenie hospodárskej súťaže s dôrazom na počet predložených ponúk, priemerné úspory vo verejnom obstarávaní, priemernú dĺžku procesu obstarávania či pochybenia v jeho procese, spoľahlivosť aj reputačné riziko obstarávateľa, koncentráciu i reputačné riziko dodávateľov," uviedol KSK.
(sita)