Zamestnanci OpenAI sa vyhrážajú, že odídu, pokiaľ vedenie neodstúpi a jej šéf Altman sa nevráti. Obnovenie funkcie žiadajú aj pre spoluzakladateľa a prezidenta spoločnosti Grega Brockmana.

Svoj postoj vyjadrilo vo verejnom liste približne 500 zamestnancov spoločnosti OpenAI.

„Proces, ktorým ste ukončili prácu Sama Altmana a odvolali Grega Brockmana z predstavenstva, ohrozil všetku túto prácu a podkopal našu misiu a spoločnosť. Vaše správanie jasne ukázalo, že nemáte kompetenciu dohliadať na OpenAI,“ uvádza sa v liste.

Zamestnanci v liste ďalej píšu, že sa môžu rozhodnúť rezignovať a pripojiť sa k novej divízii AI spoločnosti Microsoft, ktorú budú viesť Altman a Brockman. Správnej rade odkazujú, že „nie sú schopní pracovať pre ľudí alebo s ľuďmi, ktorým chýbajú kompetencie, úsudok a starostlivosť o ich poslanie a zamestnancov“.

Novinárka Kara Swisher zverejnila spomínaný petičný list na sieti X. V popise uviedla, že sa pod neho podpísalo 505 zo 700 zamestnancov spoločnosti OpenAI.

Rada riaditeľov spoločnosti OpenAI, ktorá stojí za generatívnym modelom umelej inteligencie ChatGPT, v piatok nečakane odvolala z fukncie Sama Altmana, výkonného riaditeľa spoločnosti OpenAI. Rada uviedla, že Altman stratil jej dôveru, pričom poukázala na problémy v komunikácii, ktoré mali byť prekážkou pri plnení jeho povinností.

Prezident a spoluzakladateľ OpenAI Greg Brockman, ktorý v rámci výmeny manažmentu odstúpil z funkcie predsedu rady riaditeľov, v spoločnosti takisto skončil.

Altmanov a Brockmanov odchod prekvapil mnohých zamestnancov firmy, ktorí sa o náhlej zmene vedenia dozvedeli z internej správy a z blogu spoločnosti určeného pre verejnosť.

(guardian)

Nové správy

Vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) prerušil trestné stíhanie v prípade úniku odposluchov v kauze obvinených policajtov okolo Jána Č. Vyplýva to z informácií, ktoré poskytla hovorkyňa ÚIS Andrea Dobiášová.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Austrália musí prijať „naliehavé“ opatrenia na ochranu Veľkej koralovej bariéry vrátane stanovenia ambicióznejších klimatických cieľov, varovala Organizácia OSN pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO).

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Trestné oznámenie pre darovanie bojových stíhačiek Ukrajine má zásadné vady. Problémom nie je samotné vymedzenie trestných činov, ale skutočnosť, že smeruje proti vláde ako celku.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Ministerstvo životného prostredia nemá v pláne zrušiť národné parky ani prijímať opatrenia, ktoré by poškodili záujmy Slovenska v rámci Európskej únie. Uviedol to podpredseda vlády a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba v reakcii na vyjadrenia hnutia Progresívne Slovensko a jeho poslankyne Tamary Stohlovej, ktoré označil za nekompetentné.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Akýkoľvek mierový plán pre konflikt na Ukrajine musí zohľadňovať realitu na bojisku, vyhlásil v utorok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov s tým, že ruský prezident Vladimir Putin je stále otvorený rokovaniam.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

V dobudovaní infraštruktúry letiska Sliač bude Slovensko pokračovať vo vlastnej réžii. Informovalo o tom tlačové oddelenie rezortu obrany.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Iránsky najvyšší duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí vyzval k účasti v prezidentských voľbách, ktoré sa uskutočnia v piatok, s cieľom „poraziť nepriateľa“. Vo svojom prejave kritizoval politikov, ktorí podľa neho veria, že všetko dobré pochádza zo Spojených štátov.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Rodičia detí, ktorých materské školy budú počas prázdnin uzatvorené rozhodnutím príslušných orgánov, majú nárok na ošetrovné. Týka sa to poistencov, ktorí sa osobne a celodenne starajú o dieťa do jedenásteho roku veku alebo do osemnásteho roku, ak ide o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

V Nemecku zadržali dvoch mužov, ktorí sa údajne pokúsili vydierať rodinu Michaela Schumachera. Prokuratúra v západonemeckom meste Wuppertal uviedla, že podozriví kontaktovali Schumacherovcov prostredníctvom zamestnancov rodiny. Povedali im, že majú k dispozícii dokumenty, z ktorých zverejnenia by rodina nebola nadšená.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Slovenskí podnikatelia majú možnosť spolupracovať na obnove Ukrajiny, informovala Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) s tým, že v týchto dňoch prebieha vo Varšave medzinárodný veľtrh ReBuild Ukraine 3.0, na ktorom sa zúčastňuje aj ministerstvo zahraničia.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Na bratislavskej zastávke Trnavské mýto vyčíňal agresívny muž. Cestujúcim vulgárne nadával a fyzicky na jedného zaútočil, pričom mu obuškom zlomil ruku.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Rusko je schopné vyprodukovať trojnásobne viac munície, než celý Západ. A navyše pri podstatne nižších nákladoch.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Čínsky premiér Li Čchiang varoval pred negatívnymi dôsledkami oddelenia svetových ekonomík. A zároveň odmietol obvinenia, že priemyselná politika jeho vlády viedla k nadmernej výrobnej kapacite. Vyhlásil to v prejave na stretnutí Svetového ekonomického fóra, známeho ako „letný Davos“, ktoré sa tento rok koná v čínskom meste Ta-lien.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Španielski záchranári v pondelok večer našli dvojicu speleológov v 500 metrov hlbokom jaskynnom komplexe v autonómnom spoločenstve Kantábria na severe krajiny. Boli nezvestní od soboty a pri pobyte v podzemí neutrpeli žiadne zranenia.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Hasiči lokalizovali požiar ilegálnej skládky v Podunajských Biskupiciach. Momentálne sú stále na mieste udalosti a naďalej pracujú na jeho likvidácii. 

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Európsky súd pre ľudské práva v utorok rozhodne či Rusko zasahovalo do ľudských práv na Kryme. Utorkové rozhodnutie sa netýka samotnej anexie, ale nasledovných krokov Ruska.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

NR SR: Vládnym návrhom novely zákona o finančných nástrojoch financovaných z EÚ začali poslanci deviaty rokovací deň 15. schôdze Národnej rady SR. Návrh je v druhom čítaní, v skrátenom legislatívnom konaní.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Na letnej nočnej oblohe možno vidieť kométu Olbers, informovala Slovenská akadémia vied. Jej relatívna jasnosť je 7,5 magnitúdy, vďaka čomu ju možno pozorovať aj malým ďalekohľadom.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Jadrové zbrane v Južnej Kórei by mohli odradiť hrozby KĽDR a Ruska. Vyhlásil to v utorok v Soule bývalý poradca USA pre národnú bezpečnosť John Bolton.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Čínska sonda Čchang-e 6 v utorok pristála na Zemi so vzorkami hornín a pôdy z málo preskúmanej odvrátenej strany Mesiaca.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Južná Kórea odsudzuje podporu pre vojenský potenciál KĽDR. „Akékoľvek kroky“ onačila za porušenie rezolúcií Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov. Vyhlásil to námestník ministra zahraničných vecí Čchung Pjung-won a vyzval medzinárodné spoločenstvo na jednotnú odpoveď.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken požiadal Izrael, aby nestupňoval napätie v Libanone. Vo Washingtone počas stretnutia s izraelským ministrom obrany Joavom Galantom rokovali aj o úsilí na prepustenie rukojemníkov zadržiavaných v Pásme Gazy.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Filozofická fakulta Univerzity Karlovej ohlásila prednášku na tému menštruácie počas takzvaného mesiaca hrdosti 2024. Na sociálnej sieti uviedla, že si menštruáciu spájame najmä so ženskosťou a ženským telom, no vraj nie všetky ženy menštruujú a nie všetky, čo menštruujú, sú ženy.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

UNESCO chce zaradiť Stonehenge na zoznam ohrozených pamiatok. Takýto krok by bol považovaný za hanbu pre Londýn.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Srbské úrady v pondelok deportovali bosnianskeho herca a aktivistu Fedju Štukana, ktorý podľa nich predstavoval bezpečnostnú hrozbu.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Austráska vláda uviedla, že prípad ich občana Assangea sa „naťahoval“ už príliš dlho, no záležitosť vzhľadom na prebiehajúce súdne konanie ďalej komentovať nechce.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Connor McDavid získal prestížnu Conn Smythe Trophy pre najužitočnejšieho hráča play off zámorskej NHL (MVP). Kapitán Edmontonu Oilers bol so 42 bodmi (8+34) najproduktívnejší hokejista vo vyraďovačke.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

V ruskom meste Kostroma zomrel na botulizmus 21-ročný pacient. Ide o prvé úmrtie medzi viac ako 300 osobami, ktoré sa otrávili šalátmi vyrobenými jednou z donáškových spoločností.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Izrael podľa veliteľa armády porazil brigádu Hamasu v meste Rafah. Herci Haveli tvrdí, je už takmer rozložená a nie je viac schopná fungovať ako bojová jednotka.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Zakladateľ servera Wikilieaks Julian Assange opustil väzenie v Británii, kde bol doposiaľ zadržiavaný, a odletel z krajiny.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Programy krajnej pravice a krajnej ľavice môžu viesť k občianskej vojne, myslí si Emmanuel Macron. Francúzsky prezident opakovane obhajoval svoje rozhodnutie rozpstiť dolnú komoru parlamentu po porážke v eurovoľbách.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Treba si uvedomiť, že sú deti, ktoré nemajú záujem o pobytové tábory, a to z viacerých dôvodov, hovorí psychologička Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie (VÚDPaP) Ľubica Kövérová.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Nemecko, Francúzsko a Poľsko si chcú spoločne zaobstarávať zbrane dlhého dosahu. Nedostatok zbraní tohto druhu podľa nich predstavuje vážnu medzeru v európskej obrane, povedal nemecký minister obrany Boris Pistorius.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Volodymyr Zelenskyj vymenoval veliteľa Spojených síl Ozbrojených síl Ukrajiny. Brigádny generál Andrij Hnatov vo funkcii vystriedal generálporučíka Jurija Sodoľa. Ukrajinský prezident reagoval na Sodoľove medializované zlyhania.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Tasmánske múzeum starého a nového umenia presunulo diela Pabla Picassa na ženské toalety po rozhodnutí súdu, ktorý uznal, že inštitúcia musí pustiť mužov na čisto ženskú výstavu. Toalety boli predtým bezpohlavné.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Vladimir Putin večer 21. februára 2014, teda v predvečer prevratu v Kyjeve, telefonoval s Barackom Obamom. Rozhovor sa uskutočnil z iniciatívy Obamu.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Elon Musk má dvanáste dieťa, porodila mu ho manažérka jeho spoločnosti Neuralink. 52-ročný americký miliardár nespresnil pohlavie ani meno potomka, ktorého splodil s 38-ročnou Shivon Zilisovou.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Za rok pribudlo na Slovensku 50-tisíc ľudí ohrozených chudobou alebo sociálnym vylúčením ako viditeľný prejav zhoršujúceho sa finančného zdravia v krajine, ukázal prieskum Eurostatu. Najohrozenejšou skupinou zostávajú deti do 17 rokov.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Slovensko bude mať na Ukrajine nového veľvyslanca, bude ním doterajší veľvyslanec s osobitným poslaním pre Ukrajinu Pavel Vízdal, informoval minister zahraničných vecí Juraj Blanár. Za prioritu označil poskytovanie humanitárnej pomoci a ukončenie vojny.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Slovenská polícia zadržala českého konšpirátora, na ktorého vydali európsky zatykač. Má ním byť Pavel Zítko, po ktorom bolo v apríli vyhlásené pátranie. Samozvaný konzul rozpadnutého Československa sa odmietal dostaviť na súd.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok
Nahrávam...
Ďalšie články