Ako sú pripravené CO kryty v meste Trenčín

V 50tych rokoch bolo v Trenčíne vybudovaných 84 odolných a plynotesných úkrytov pre hrozbu jadrovej vojny.

Miloš Kment, ext. pracovník Civilnej ochrany pre mesto Trenčín: „Teraz sme v suterénnom priestore bytového domu, kde je umiestnený kryt pre 50 osôb. Tento kryt má tzv. pancierové dvere…”

Okresný úrad Trenčín eviduje v Trenčianskom kraji 225 odolných a plynotesných úkrytov s kapacitou približne 43 600 osôb. V okrese Trenčín je ich 86, z ktorých až 84 sa nachádza priamo v Trenčíne.

Miloš Kment, ext. pracovník Civilnej ochrany pre mesto Trenčín: „Je to z toho dôvodu, lebo v meste Trenčín bolo kedysi v minulosti velenie východného vojenského okruhu. Tým pádom sa rátalo, že mesto Trenčín bude ako riadiace centrum a bude tu väčšie množstvo vojska, riadiacich orgánov a podobne, aby sa mali kde ukrývať.”

Tieto úkryty sa budovali v päťdesiatych rokoch. Po Trenčíne sú rozmiestnené rovnomerne v bytových domoch a domoch, v ktorých sídlia verejné inštitúcie ako napríklad úrady a školy. Z celkového počtu 86 úkrytov je 39 umiestnených vo firmách, ktoré mali slúžiť pre ukrytie zamestnancov. Ostatných 45 úkrytov je v správe mesta a majú celkovú kapacitu približne 7000 osôb.

Miloš Kment, ext. pracovník Civilnej ochrany pre mesto Trenčín: „Keď porovnáme, že ukrytie obyvateľstva je na necelých 7000 a v Trenčíne je 54 000 obyvateľov, tak je to veľký nepomer. Aby sa mohlo obyvateľstvo voči nejakým raketovým útokom, delostreleckej paľbe alebo vzdušným útokom nejakým spôsobom ochrániť, tak na to slúžia takzvané jednoduché úkryty budované svojpomocne. Sú to vlastne murované budovy, ktoré majú suterénne priestory. Povedal by som, že ich máme v našej evidencii vytipovaných zhruba 3000 v rámci Trenčína.”

Odolné a plynotesné úkryty sú väčšinou vybavené zariadením na filtrovanie vzduchu na elektrický aj ručný pohon, ktoré by malo byť schopné zo vzduchu odfiltrovať napríklad aj rádioaktívny prach. Ďalej sú vybavené nádržami na vodu, sociálnym zariadením, základným ženijným náradím, nosidlami a lekárničkou. Postele, ani jedlo by ste v nich nenašli. Sú určené hlavne na dočasné ukrytie po dobu trvania nebezpečenstva.

Miloš Kment, ext. pracovník Civilnej ochrany pre mesto Trenčín: „Každý kryt je vybavený únikovým výlezom. Keby boli vstupné dvere zavalené, tak tá sa dá vyjsť von.”

Mestské odolné a plynotesné kryty sú často využívané na rôzne iné účely ako bary, sauny alebo zasadačky. Musia byť však v čase potreby pripravené plniť svoj účel do 12 hodín. Ostatné, tzv. jednoúčelové kryty, musia byť v pohotovosti za 2 hodiny. Zoznam všetkých úkrytov v správe mesta Trenčín nájdete na webových stránkach mesta.