Obnovené priestory historickej radnice bude spravovať Spišské múzeum - SNM
Režijné náklady na správu budovy ponesie múzeum. Zrekonštruované priestory radnice slávnostne sprístupnili verejnosti v lete minulého roka. Obnova trvajúca približne 18 mesiacov priniesla veľa významných objavov vrátane drevených dosiek, na ktorých bola postavená a ktoré boli dendrochronologicky datované do roku 1415. Dovtedy sa predpokladalo, že budovu postavili o 100 rokov neskôr. Obnova vyriešila veľa vážnych problémov vrátane dlhodobého podmáčania spodnou vodou, ktorá narúšala jej základy.
Spišské múzeum v Levoči prejavilo záujem o správu celého objektu vlani v októbri. "Myslíme si, že najvýhodnejšie je spravovanie budovy jedným správcom, a keďže máme naďalej záujem o prezentáciu múzea na prvom a druhom podlaží, plánujeme využívať aj priestory prízemia," uviedla riaditeľka Spišského múzea Dáša Uharčeková Pavúková.
Na prízemí by sa po novom mali predávať vstupenky, vzniknúť tam má aj centrum pre lektorskú službu. V zriadenom infocentre bude predajňa propagačného materiálu a publikácií a múzejná kaviareň bude návštevníkom slúžiť na občerstvenie.
Ostatné priestory budú využité na prezentácie a výstavné miesta. Múzeum plánuje využívať aj zrekonštruovanú časť suterénu - pivnice, z ktorých by mohli vzniknúť priestory na výstavné účely. Do výstavných plánov by chceli zahrnúť aj priestor v prízemí veže.
(tasr)