Turecko, Bulharsko a Rumunsko podpísali dohodu o odmínovaní Čierneho mora
Ruské námorníctvo v počiatočných fázach invázie na Ukrajinu pred takmer dvoma rokmi rozmiestnilo námorné míny pri ukrajinskom čiernomorskom pobreží. Časť z nich sa odvtedy našla vo vodách týchto troch krajín, čo ohrozuje lodnú dopravu a komplikuje snahy Ukrajiny o prelomenie ruskej námornej blokády.
Turecký minister obrany Yasar Güler uviedol, že memorandum o porozumení medzi troma krajinami zriaďuje pracovnú skupinu, ktorá bude dohliadať na odmínovacie operácie v Čiernom mori.
"Je životne dôležité, aby sme boli chránení pred bezpečnostnými rizikami, ktoré by mohla spôsobiť vojna," povedal Güler na spoločnej tlačovej konferencii v Istanbule s rumunským ministrom obrany Angelom Tilvarom a námestníkom bulharského ministra obrany Atanasom Zapryanovom. Cieľom iniciatívy je zvýšiť bezpečnosť lodnej dopravy vrátane lodí vyvážajúcich obilie z Ukrajiny.
Rusko ani Ukrajina sa k dohode o odmínovaní bezprostredne nevyjadrili.
(tasr)