BANSKÁ BYSTRICA – Banskobystrický kraj je svojou rozlohou najväčší zo všetkých ôsmich krajov Slovenska. Na čele Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) stojí Ondrej Lunter, ktorý na stoličke predsedu vystriedal svojho otca Jána. Ako zhodnotil pre Banskobystrický Štandard uplynulý rok a čo čaká obyvateľov v roku 2024?
Aký bol rok 2023 pre Banskobystrický samosprávny kraj?
Hoci bol rok 2023 náročný a museli sme sa vysporiadať s následkami nehospodárnych rozhodnutí predchádzajúcich vlád, som presvedčený, že minulý rok bol pre Banskobystrický samosprávny kraj úspešný. Podarilo sa nám dokončiť rekonštrukcie viacerých ciest, vybudovať cyklocesty, pomáhali sme obyvateľom v sociálnej oblasti, modernizovali školy a otvárali nové ambulancie. Úspešne sme čerpali eurofondy a rozvíjali spolupráce na miestnej i medzinárodnej úrovni.
Priblížme najväčšie investície, ktoré sa podarilo dotiahnuť do úspešného konca.
V roku 2023 sa nám podarili viaceré úspešné projekty. Spomedzi všetkých môžem spomenúť napríklad zrekonštruovanú cestu medzi obcami Utekáč a Čierny Balog, alebo 30-kilometrovú cyklotrasu spájajúcu Poltár s Rimavskou Sobotou. Teší ma, že sa nám vlani podarilo otvoriť tri nové krajské ambulancie, vďaka čomu sme v Haliči, Banskej Bystrici a Revúcej aspoň trochu zaplnili biele miesta na mape dostupnosti zdravotnej starostlivosti. Mám radosť zo zrekonštruovanej bytovky v areáli Domova dôchodcov a Domova sociálnych služieb vo Veľkom Krtíši. Vďaka našej investícii vo výške 927-tisíc eur tak môžu viacerí klienti viesť nezávislejší a spokojnejší život.
A čo nevyšlo?
Samosprávam nevyšiel minulý rok najmä v oblasti spolupráce s vládou. Dlhodobo sa snažíme, aby boli regióny vnímané ako partner, aby sme sa mohli jeden na druhého spoľahnúť a spolupracovali. Aj preto s očakávaním sledujeme kroky novej vlády a dúfame, že samosprávy nebudú odsunuté na druhú koľaj. Aby mohli obyvatelia vo všetkých regiónoch vnímať, že aj štát na nich myslí.
Ako ste spokojný s rozpočtom na tento rok?
Tento rok bude pre náš kraj náročnejší. V rozpočte musíme počítať s poklesom daňových príjmov a rastom bežných výdavkov, ktoré sú dôsledkom nesystémových opatrení minulých vlád. Pri zostavovaní rozpočtu však bolo naším cieľom, aby sme nezastavili rozvoj a mohli tak naďalej robiť z nášho kraja lepšie miesto pre život. Rozhodli sme sa sústrediť sa na to, aby sme uskutočnili čo najviac úspešných projektov z prostriedkov európskych fondov a podobných finančných mechanizmov. Investičné projekty sú plánované v rozpočte na rok 2024 v celkovej výške 77 miliónov eur.
Čo čaká obyvateľov kraja v tomto roku?
Veľká zmena bude iste prechod na integrovaný dopravný systém v prímestskej autobusovej doprave. Tieto zmeny komunikujeme intenzívne už od augusta minulého roku a veríme, že si na ne obyvatelia rýchlo zvyknú a začnú aktívne využívať všetky výhody, ktoré im tento nový systém prinesie. Najmä pre pravidelných cestujúcich dochádzanie prímestskými autobusmi do práce či do škôl výrazne zlacnie, a to vďaka predplatným mesačným, trojmesačným či ročným lístkom. Navyše celý január cestujú všetci cestujúci vo všetkých prímestských autobusoch SAD Zvolen a SAD Lučenec úplne zadarmo. Pozitívne zmeny čakajú obyvateľov kraja aj v prípade investícií do ciest, mostov, škôl a školských zariadení či zariadení sociálnych služieb a kultúrnych inštitúcií – tie by sme radi uskutočnili práve vďaka prostriedkom z eurofondov.
Čo plánuje župa zrealizovať a aké budú najvyššie investície?
V tomto roku budeme najviac investovať do školstva. Naším cieľom je, aby boli budúci absolventi čo najlepšie pripravení pre trh práce. To však nepôjde bez moderne vybavených učební, ktoré zodpovedajú súčasnému vybaveniu väčšiny pracovísk. Aj preto napríklad v Strednej priemyselnej škole dopravnej vo Zvolene investujeme do multitechnologického polygónu v doprave a priemysle. Ďalšia významná investícia v celkovej výške 920-tisíc eur pôjde do rozvoja dlhodobej starostlivosti poskytovanej na komunitnej úrovni v kraji. Za týmto názvom sa skrýva úspešný a zmysluplný projekt, vďaka ktorému je o seniorov postarané v ich domácom prostredí. Sila projektu je v tom, že opatrovateľská služba je nielen lacnejšia ako pobyt v celodennom zariadení, ale celý tento prístup je omnoho humánnejší, pretože ľudia zostávajú žiť vo svojom prirodzenom prostredí v domácnostiach najdlhšie, ako sa dá.