Prihlásiť sa

Ukrajina zápasí s odvodmi do armády. Štát zvažuje aj porušovanie ľudských práv

New recruits with the Ukrainian Army’s Third Separate Assault Brigade take part in weapons training in Kyiv, Ukraine, Oct. 22, 2023. (Brendan Hoffman/The New York Times) Noví regrúti tretej samostatnej útočnej brigády ukrajinskej armády cvičia v októbri v Kyjeve. Foto: Brendan Hoffman pre New York Times

Navrhovaný zákon o mobilizácii sa stal predmetom búrlivej diskusie, pretože čoraz viac mužov sa vyhýba odvodu a množia sa výzvy na demobilizáciu vyčerpaných vojakov. Ukrajinský nábor do armády je plný korupcie a čoraz agresívnejší. Nový zákon by nielen umožnil masové odvody, ale tiež by porušoval ľudské práva. Reportáž New York Times popisuje aktuálne nálady v ukrajinskej spoločnosti.

Keď vo februári 2022 vtrhli na Ukrajinu ruské vojská a tanky, desaťtisíce Ukrajincov sa v návale vlasteneckého nadšenia vrhli do služby v armáde. Prílev bojovníkov, ktorí poslušne odpovedali na povolávacie rozkazy alebo sa prihlásili ako dobrovoľníci, pomohol odraziť počiatočný útok Ruska a prekaziť plány Kremľa na dekapitáciu ukrajinskej vlády.


Ďakujeme, že čítate Štandard.

Získajte limitovaný bezplatný prístup k článkom vďaka vytvoreniu bezplatného účtu alebo sa prihláste a pokračujte v čítaní.

alebo

Neobmedzený prístup v rámci celého Štandardu. Možnosti predplatného

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami