Koalícia schválila novelu Trestného zákona. Matovič hovoril o rúhaní, Dostál upozornil, že dôjde k premlčaniu vraždy Daniela Tupého

NRSR prijala novelu Trestného zákona, zruší sa ڊP a upravia sa trestné sadzby Opoziční poslanci s transparentami počas hlasovania. Foto: Jaroslav Novák/TASR

Koalícia schválila novelu Trestného zákona. Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) sa má zrušiť. Má tiež dôjsť k viacerým zmenám pri trestných sadzbách, hraniciach škôd pri majetkovej trestnej činnosti aj k úprave premlčacích lehôt.

Kauzy, ktoré rieši ÚŠP, majú prejsť do agendy krajských prokuratúr. Vláda pri zmene argumentovala odstránením nesúladu v systéme prokuratúry a názorom expertov hodnotiacich aplikačnú prax. Cieľom bol kompromis medzi rozporuplnými názormi na existenciu ÚŠP a prijatie takej právnej úpravy, ktorá povedie k zvýšeniu efektivity konania prokuratúry ako celku, nezávislosti prokuratúry od politických vplyvov a k rešpektovaniu princípov právneho štátu.

Právomoc nad vyšetrovaním trestnej činnosti patriacej do pôsobnosti Špecializovaného trestného súdu má prejsť do pôsobnosti krajských prokuratúr, dohľad nad ich činnosťou Generálnej prokuratúre SR.

Novela tiež mení hranice škôd pri majetkovej trestnej činnosti, skrátiť sa majú premlčacie lehoty pri viacerých skutkoch. Tiež sa majú spresniť pojmy a podmienky spolupráce polície a prokuratúry so spolupracujúcim obvineným.

Novela takisto rozširuje možnosti individualizácie trestu s ambíciou zlepšiť podmienky pre ukladanie primeraných trestov súdmi v jednotlivých prípadoch, „najmä s prihliadnutím na okolnosti spáchaného trestného činu, osobu a pomery páchateľa, a to najmä zavedením dostatočného rozsahu dolnej a hornej hranice sadzieb trestu odňatia slobody a posilnením možnosti ukladania alternatívnych trestov“.

Viac sa majú používať najmä peňažné tresty a tresty domáceho prostredia, úprava reaguje aj na preplnenosť slovenských väzníc. Nová legislatíva má tiež zmierniť neprimerane prísne sankcie pri niektorých druhoch trestných činov s ohľadom na spoločenskú nebezpečnosť jednotlivých trestných činov, konkrétny chránený záujem a jeho význam.

„Zosúlaďujú sa trestné sadzby pri niektorých trestných činoch a odstraňujú sa neodôvodnené rozdiely a nesystémové nastavenie niektorých trestných sadzieb. Upravujú sa hranice škody tak, aby to zodpovedalo aktuálnej spoločensko-ekonomickej situácii a jej predpokladanému vývoju v najbližšej dobe, a to najmä s prihliadnutím na historickú, súčasnú a očakávanú infláciu,“ odôvodnil rezort spravodlivosti v dôvodovej správe.

ROZPRAVU K NOVELE ZÁKONA SME SLEDOVALI ONLINE

20:25 Peter Pellegrini podal procedurálny návrh na skončenie rozpravy. Dokopy 78 poslancov schválilo novelu Trestného zákona, opozícia odišla zo sály ešte pred hlasovaním.

20:14 Vražda Daniela Tupého bude premlčaná, lebo premlčacia lehota pri vraždách sa po novele skráti z 20 na 15 rokov. „Lebo tam obvinenie prišlo až po 18 rokoch. Trestné stíhanie bude premlčané,“ uviedol vo faktickej poznámke Ondrej Dostál k plánovaným zmenám v Trestnom zákone.

„Vy zaručíte beztrestnosť vrahovi Daniela Tupého, keď teraz schválite tento zákon, lebo to bude dôsledok toho, čo tam navrhujete,“ dodal poslanec SaS.

20:00 Nerozdávajte ženám karafiáty, ale zastavte skrátenie premlčacej doby za znásilnenie, vyzvala koalíciu predsedníčka poslaneckého klubu KDH Martin Holečková.

Martina Holečková. Foto: Jaroslav Novák/TASR

Poslankyňa Mária Kolíková (SaS) uviedla, že ženy sa často boja znásilnenie nahlásiť, a preto je trendom vo vyspelej Európe predĺžovať premlčaciu lehotu.

19:45 Tibor Gašpar uviedol, že trestné sadzby sa na Slovensku prispôsobujú okolitým krajinám. „Nikto trestné sadzby návrhmi nemení a nie je pravda, že znižujeme trestné sadzby pri trestných činoch proti životu a zdraviu,“ povedal. Gašpar sa vyjadril aj k premlčacím lehotám pri trestnom čine znásilnenia, ktoré koalícia znižuje z 20 rokov na 10 rokov. Tvrdí, že ak je obeťou osoba mladšia ako 18 rokov, premlčacia doba je 15 rokov, doteraz táto doba bola 20 rokov.

S faktickou poznámkou sa na Gašparove vystúpenie prihlásil poslanec Igor Matovič, ktorý nazval Gašpara primitívom. „Vy viete niečo o tom, čo žena cíti? Vy viete niečo o tom, čo znásilnený 10-ročný chlapec nejakým úchylákom zo Smeru v reeduakčnom centre Čistý deň cíti? Však ten človek je zranený na celý život. Vy ste si povedali, že ste rovnejší Boha, že môžete robiť čokoľvek. Vy sa Bohu rúhate tým, čo robíte,“ reagoval na skrátenie premlčacích dôb pri znásilnení v novele Trestného zákona.

19:28 Hlina Glückovi: Celý život budete len nosiť tašku a robiť šumienku. Budete za trotla, ktorý bude robiť len úbohé veci pre úbohých ľudí. Poslanec SaS tak reagoval na prejav poslanca Smeru, v ktorom obhajoval skrátenie premlčacej doby za znásilnenie z 20 na 10 rokov.

„To, čo čítal pán Glück, mu odkontroloval pán Gašpar a ja som to videl. Tá správa mu prišla esemeskou, pán Gašpar prišiel k nemu, odkontroloval to a povedal okej,“ reagoval Alojz Hlina.

„Ste tu prvý deň a čítate esemesku, ktorá Vám prišla? To je úbohé. Pán kolega, takých ako ste vy sme si nevážili, takých sme posielali pre šumienku. Taká je vaša kariéra.“ Dodal, že Glückovo vystúpenie potvrdzuje, že pri skrátení premlčacej doby nešlo len o nedopatrenie, ale zámer koalície.

Jozef Pročko v konflikte s poslancami sprava Richardom Glückom a Erikom Kaliňákom. Foto: Jaroslav Novák/TASR

19:03 Richard Glück: Skrátenie premlčacej doby znásilnenia motivuje ženy, aby takéto činy ihneď nahlásili. „Pozrite, čo sa deje v Amerike. Po 18 rokov si žena spomenie, že bola niekým znásilnená a na základe takéto tvrdenia začne vydieranie, mediálny lynč a neúčelné trestné konania,“ povedal poslanec Smeru.

Glück tak reagoval na kritiku opozície za to, že zmeny v Trestnom zákone znížia premlčaciu dobu za znásilnenie zo súčasných dvadsať na desať rokov. 

„Premlčacia doba začne plynúť momentom znásilnenia tej ženy. Tak asi o tom vie, všimne si to, keď ju niekto znásilní a môže ten trestný čin nahlásiť. Takáto zmena dobrá a nevyhnutná, pretože motivuje ženy, aby takéto trestné činy ihneď nahlásili, aby sa mohli náležite vyšetriť a trestať. Bezprostredne po spáchaní akéhokoľvek trestného činu je najjednoduchšie ho objasniť, vyšetriť a potrestať čo najskôr, pretože dôkazná situácia sa vždy plynutím času oslabuje a častokrát sa takéto trestné činy nevyšetria vôbec len preto, že neboli nahlásené skôr.“

17:55 Alojz Hlina odmietol čítať svoj pozmeňujúci návrh, lebo zo sály odišiel predkladateľ zákona. Peter Pellegrini uviedol, že v treťom čítaní nemusí byť predkladateľ prítomný a Národná rada takto funguje dvadsať rokov.

Igor Matovič sa postavil pred podpredsedu parlamentu Ľuboša Blahu, nazval ho „úchylom“ a pýtal sa ho, či si myslí, že „je na Kube“. Blaha kontroval, že „toto nie je ústav pre duševne chorých“ a Matoviča vyzval, aby sa vrátil na svoje miesto.

Ľuboš Blaha a Igor Matovič. Foto: Jaroslav Novák/TASR

17:47 Poslanci schválili všetky pozmeňujúce návrhy Tibora Gašpara. Do rozpravy v rámci tretieho čítania sa prihlásilo 53 opozičných poslancov. Poslanci 78 hlasmi podporili návrh Petra Pellegriniho, aby sa vo štvrtok hlasovalo aj o treťom čítaní zákona.

17:10 Plénum o viacerých pozmeňujúcich návrhoch poslancov nehlasuje. Dôvodom je, že sa vylučujú už so schválenými bodmi spoločnej správy alebo s iným pozmeňujúcimi návrhmi, o ktorých sa hlasovalo.

16:05 Poslanci počas hlasovania o pozmeňujúcich návrhoch predložených k novele Trestného zákona schválili aj niekoľko bodov z pozmeňujúceho návrhu poslanca Ľubomíra Galka (klub Slovensko, Za ľudí, KÚ). Ten neskôr pre médiá vysvetlil, že išlo len o technickú vec. Galko navrhoval, aby sa z novely vypustilo približne 360 bodov, parlament navyše požiadal o to, aby sa o každom hlasovalo samostatne. Poslanec uviedol, že koalícia musela hlasovať za vypustenie týchto bodov, pretože potom by nemohla hlasovať o pozmeňujúcom návrhu, ktorý predložil poslanec Tibor Gašpar (Smer).

15:43 Opozičné PS, SaS a KDH kritizujú pozmeňujúci návrh, ktorým sa majú znížiť premlčacie doby v prípade znásilnenia a sexuálneho zneužívania maloletých na polovicu. Premlčacia doba by sa tak mala skrátiť z 20 rokov na 10.

15:31 Generálny prokurátor Maroš Žilinka počas Hodiny otázok v pléne parlamentu odmietol, že by mlčal pri novele Trestného zákona i to, že by sa zúčastnil nejakých tajných stretnutí. Skonštatoval, že svoje pripomienky tlmočil predsedovi národnej rady Petrovi Pellegrinimu. Do akej miery sa zapracovali v pozmeňujúcich návrhoch podľa vlastných slov nevie, pretože nepozná pozmeňujúce návrhy. Tvrdí, že na odbornej úrovni komunikoval so šéfom parlamentu, listom mu tlmočil svoje pripomienky k novele a následne sa s ním aj stretol za účasti ministra spravodlivosti Borisa Suska.

Maroš Žilinka: Foto: Martin Baumann/TASR

13:54 Hlasovanie poslancov predsedajúci Peter Pellegrini prerušil. Parlament bude pokračovať v hlasovaní po 15:00 po Hodine otázok.

13:16 Pre nesúhlas s rušením Úradu špeciálnej prokuratúry a so zmenami v trestnej legislatíve sa vo štvrtok uskutočnia protesty vo viacerých slovenských mestách. Na proteste v Poprade vystúpia aj Zlatica Kušnírová a manželia Kuciakovci. Ďalšie protesty budú v Banskej Štiavnici, Bardejove, Lučenci, Humennom, Námestove, Nových Zámkoch či v Pezinku. V zahraničí sa uskutoční päť verejných občianskych zhromaždení v Prahe, Brne, Paríži, Bruseli a v írskom Newbridge.

13:01: Šéf národnej rady Pellegrini vyhlásil hygienickú prestávku v trvaní dvadsať minút. V hlasovaní sa bude pokračovať 13:20.

12:27 Doposiaľ neprešiel ani jeden pozmeňujúci návrh opozície k vládnej novele.

12:18 Pred budovou Národnej rady SR sa zhromaždila skupina asi štyridsiatich ľudí, ktorí kritizujú novelu Trestného zákona. Protestujúci kričia „vlastizradná vláda“ alebo „semaforová vláda“. Jedna skupina vyzýva, aby sa opozícia spojila a že na tribúnu patria aj Matovič, Šeliga, Kňažko a iní.

11:46 Poslanci aktuálne hlasujú o pozmeňujúcich návrhoch. Igor Matovič (Slovensko, KÚ, Za ľudí) vo svojom pozmeňováku s 366 bodmi žiada vypustiť zmeny v trestných kódexoch.

11:15 Plénum odmietlo návrh poslanca Ondreja Dostála (klub SaS) nepokračovať v rokovaní o novele Trestného zákona. Rovnako odmietli aj návrh vrátiť zákon na dopracovanie.

11:05 Peter Pellegrini oznámil, že poslanci budú hlasovať bez prestávky až do Hodiny otázok. Ak dovtedy zmeny v trestnej legislatíve neschvália, budú pokračovať po 15:00.

10:15 Procedurálny návrh podal za štyri poslanecké kluby podpredseda SaS Branislav Gröhling, ktorý navrhol zvolať poslanecké grémium. Predseda parlamentu Peter Pellegrini ho vyhlásil.

09:40 V rokovacej sále parlamentu sa už zhromažďujú poslanci. Predseda parlamentu Peter Pellegrini (Hlas) oznámil, že rokovať sa bude o desiatej hodine.

09:20 V parlamente finišuje diskusia k novele Trestného zákona v druhom čítaní. V úvode vystúpil spravodajca a poslanec Tibor Gašpar (Smer), ktorý upravil chybu v pozmeňujúcom návrhu. Ten predložil vo štvrtok večer na poslednú chvíľu.

Tibor Gašpar. Foto: Jakub Kotian/TASR

Opoziční poslanci koalícii vyčítali vo faktických poznámkach, že predložiť pozmeňujúce návrhy večer, po tom, ako limitovali rozpravu k návrhu Trestného zákona, je pokútne, a aj tento druhý pozmeňovací návrh od Gašpara je pripravený narýchlo, zle a s množstvom chýb, a opäť ide iba o kozmetické zmeny.

Záverečné slovo k zmenám v trestnom práve si vzal aj predkladateľ novely, minister spravodlivosti Boris Susko (Smer), ktorý vyjadril súhlas s pozmeňujúcimi návrhmi poslanca Gašpara. „Zároveň konštatujem, že neudeľujem súhlas k žiadnym rozširujúcim návrhom, ktoré boli podané v rozprave zo strany opozície,“ dodal.

Susko opäť pripomenul, že „drakonické tresty, ktoré na Slovensku máme“ nie sú správne a naliehavo je ich potrebné zmeniť. „Restoratívna justícia je niečo, čo sme mali zohľadňovať v trestnej politike štátu už dávno,“ povedal. Zopakoval, že návrh rieši aj kritickú situáciu s preplnenými väznicami, v ktorých sa podľa Suska často ocitnú aj osoby, pri ktorých by sa účel trestu zabezpečil lepšie inak ako prostredníctvom výkonu trestu odňatia slobody.

(sita, tasr, im, su, lh)


Ďalšie články