Makó mal vplyv aj za hranicami Finančnej správy – v hazarde či u daniarov

Bývalý šéf Kriminálneho úradu Finančnej správy Ľudovít Makó, obvinený zo zneužitia verejnej funkcie, mal vplyv ďaleko za hranicami svojho úradu, informuje Nadácia Zastavme korupciu. Poukazuje na jeho prepojenia na hazardné firmy či bezpečnostné služby.

Ľudovít Makó. Foto: Ján Krošlák/TASR Ľudovít Makó. Foto: Ján Krošlák/TASR

Bývalého funkcionára Finančnej správy SR Ľudovíta Makóa zadržala pred mesiacom NAKA počas akcie Božie mlyny. Ako píše Nadácia Zastavme korupciu, vplyv bývalého funkcionára, ktorý je obvinený zo zneužitia verejnej funkcie, siahal aj za jeho pôsobisko.

Pod Kriminálny úrad Finančnej správy (KÚFS), ktorému Makó šéfoval, donedávna spadala okrem daniarov a colníkov aj kontrola hazardných hier. V oblasti hazardu však Makó dlhé roky pôsobil – existujú tu prepojenia na spoločnosti Eurogold a Eurogold Game.

Obe spoločnosti riadila Dagmar Kapusníková, dlhoročná partnerka obvineného, pričom firmy sídlia na rovnakej adrese. Figuruje tu aj prešovský podnikateľ Štefan Poláček, známejší svojou spoločnosťou z oblasti mäsových výrobkov.

„KÚFS si už od roku 2016 od Poláčeka prenajíma priestory v Ľuboticiach pri Prešove. Kto tento prenájom inicioval, Poláček pre nadáciu nezodpovedal. Ročne by mali daňoví kriminalisti za nájom platiť okolo 130-tisíc eur,“ pripomína nadácia. Na ich otázky zatiaľ neodpovedal.

Spomínané spoločnosti spadajú pod Úrad pre reguláciu hazardných hier (ÚRHH), kde sa na vysokú pozíciu dostal Makóov dlhoročný podriadený Karol Cebo. Ten zastáva miesto riaditeľa dozoru a kontroly doteraz, podľa slov ministerstva financií nemá Cebo dôveru ministra. K zmenám na vedúcich postoch zatiaľ nedošlo, na úrade však prebieha momentálne analýza.

Prepojenia

Podľa nadácie však dochádza k personálnym zmenám na samotnom KÚFS, má ísť obmenu riaditeľov a zástupcov v niektorých regiónoch. O aké rozsiahle zmeny a či došlo k nejakým interným šetreniam, sa Nadácii Zastavme korupciu zistiť nepodarilo – nemožno o tom hovoriť pre prebiehajúce vyšetrovanie, uviedla Drahomíra Adamčíková z komunikácie KÚFS.

Konflikt záujmov sa mohol diať aj v prípade súkromných bezpečnostných firiem blízkych Makóovi, ktoré nechala KÚFS strážiť svoje objekty. Ide o spoločnosti Ravi a Spoma, ktoré riadi právnik Jozef Harakaľ. Ten vystriedal vo vedení SBS firmy práve Makóa, ktorý išiel do vedenia KÚFS.

Nadácia podotýka, že ich vybrali „cez takzvaný prieskum trhu, teda nie bežnou súťažou, ale cez voľnejšie pravidlá. Sumy zákaziek sa pritom len tesne zmestili do limitu, keď sú tieto voľnejšie pravidlá povolené. Minimálne jednu zo súťaží už preveruje aj Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO).“

„Harakaľ tiež podľa Aktuality.sk spoluvlastní advokátsku kanceláriu s Borisom Rekenom, ktorý ovláda SBS Lama SK. Ide o jednu z najväčších bezpečnostných služieb na Slovensku, Makó rozdával odmeny jej zamestnancom na vianočnom večierku a jeho partnerka vo firme zastáva vysoký manažérsky post,“ dodáva Nadácia Zastavme korupciu.

Lama SK získala zákazky napríklad aj na diaľničnom tuneli Višňové, pričom Národná diaľničná spoločnosť za tieto zmluvy dostala teraz pokuty za skoro 25-tisíc eur. Podľa Úradu pre verejné obstarávanie porušili diaľničiari zákon pri ôsmich zákazkách.


Zákon o tepelnej energii ukladá obyvateľom bytových domov dať si nainštalovať merače tepla. Odborníci, ktorí sa tomu venujú, upozorňujú, že z legislatívy vyplynula táto povinnosť nielen pre koncových spotrebiteľov, ale aj dodávateľov a distribútorov.
Prejsť na článok
Od januára penzie čakajú zmeny. Keď sa valorizujú dôchodky, Sociálna poisťovňa prepočíta zásluhovú výšku penzie poberateľa minimálneho dôchodku. Ak zásluhová renta prekročí minimálnu hranicu, dôchodcovi poisťovňa prestane posielať minimálny dôchodok a začne vyplácať ten zásluhový.
Prejsť na článok