V Európe i Amerike poskočili ceny. Dá sa očakávať, že pôjdu hore ešte viac

Miera inflácie v Európe i Amerike podľa očakávania rastie. Vyššie čísla zatiaľ možno vysvetliť technickými faktormi. Finančné trhy však očakávajú vyššiu infláciu aj v budúcnosti. Ďalší vývoj pandémie a zotavovania ekonomík komplikuje odhady do budúcnosti.

Ilustračný obrázok. Foto: Flickr.com Ilustračný obrázok. Foto: Flickr.com

Údaje o inflácii za marec 2021 v eurozóne aj v Spojených štátoch amerických potvrdzujú predchádzajúce očakávania. Centrálne banky zatiaľ bezprostredne nereagujú, no objavujú sa signály, že v druhom polroku môže prísť revízia doterajšej monetárnej politiky. Rast dlhodobých úrokových sadzieb zároveň naznačuje, že finančné trhy očakávajú v budúcnosti rýchlejší rast cien.

Eurozóna vykázala medziročný rast cien o 1,3 percenta po dvoch mesiacoch, keď sa miera inflácie držala na úrovni 0,9 percenta. Aktuálna hodnota je ovplyvnená zmenou cien energií, ktoré po mnohých mesiacoch poklesu výraznejšie stúpali, a to o vyše štyri percentá. Bez zahrnutia energií rástli ceny v priemere o jedno percento. To zodpovedá vývoju v priebehu posledného roka, keď mieru inflácie primárne ovplyvňoval práve energetický trh.

Vyššiu mieru inflácie vykazujú Spojené štáty, kde ceny medziročne narástli poskočili o 2,6 percenta. Číslo je výrazne ovplyvnené rastúcimi cenami energií, a to až o vyše 13 percent. Cena benzínu vzrástla skoro o štvrtinu. V porovnaní s Európou rástli rýchlejšie aj ceny potravín, zdvihli sa o 3,5 percenta.

Vysoká miera inflácie ako dôsledok výkyvov ceny ropy

Rast miery inflácie nie je prekvapujúci. O niektorých dôvodoch, prečo očakávať vyššie inflačné čísla, písal Štandard tu. V marci sa začal prejavovať vplyv nízkej porovnávacej základne, ktorú vytvorila prudká reakcia trhov a vlád na začiatku pandémie čínskeho koronavírusu na jar minulého roku.

Najvýraznejšie sa efekt nízkej porovnávacej základne prejavuje na cenách energií. Koncom februára a začiatkom marca 2020 ceny ropy prudko poklesli a opätovne začali rásť až od mája. V súčasnosti, teda približne rok od vypuknutia pandémie v Európe, sa tieto ceny vracajú na predpandemickú úroveň. Podrobnejšie o cenách ropy písal Štandard tu.

Keďže ropa predstavuje základnú energetickú surovinu, jej ceny sa premietli do výrazného poklesu cien energií v rámci indexu spotrebiteľských cien. Hoci v priebehu uplynulého roku cena ropy pozvoľna rástla, ceny energií stále zaostávali za hodnotami z predchádzajúceho roku. Tým znižovali hodnotu indexu a posúvali vypočítanú mieru inflácie smerom nadol.

Od marca tohto roku sa začína prejavovať opačný efekt. Súčasné ceny, ktoré sa vracajú na predpandemickú úroveň, sa budú porovnávať s neobvykle nízkymi úrovňami z pandemického obdobia. Aj preto bude vykazovaná miera inflácie v najbližších mesiacoch, prirodzene, vyššia. Keďže dôvody sú primárne technické, táto inflácia nevyvoláva výraznejšie obavy.

Finančné trhy očakávajú vyššiu infláciu

Ak odhliadneme od technických faktorov, v ekonomike stále zostávajú prítomné iné dôvody, prečo možno očakávať vyššiu infláciu. Podstatné nástroje majú v rukách centrálne banky. Tie sa snažia stimulovať ekonomiky nízkymi úrokovými sadzbami. To spravidla vedie k rastu peňažnej zásoby a tlaku na rast cien. Centrálne banky svojou politikou signalizujú, že z vyššej inflácie zatiaľ obavy nemajú a v prvom rade chcú pomôcť ekonomikám prekonať krízu.

Aktuálne však dochádza na trhu k rastu úrokových sadzieb, najmä dlhodobých. Znamená to, že trhy centrálnym bankám príliš neveria. Hoci banky sľubujú dlhodobo udržiavať nízke úrokové sadzby, veritelia žiadajú prémiu za očakávanú infláciu. O podstatnejších zmenách v monetárnej politike sa možno bude rozhodovať už v druhom polroku 2021 v závislosti od toho, ako rýchlo bude postupovať ekonomické oživenie po pandémii.

Dnes je v ekonomických predikciách mnoho neznámych. Na prvom mieste je to ďalší vývoj pandémie, aktuálne najmä rýchlosť a úspešnosť očkovania. Ďalším faktorom je rýchlosť a rozsah fiškálnych opatrení a ich reálny dosah na ekonomickú aktivitu. Európa začne rozbiehať svoj plán obnovy, USA zas aktívne pripravujú stimulačný program.

Neznámou napokon zostáva aj reakcia ľudí na otvorenie ekonomík po skončení pandémie. V prípade domácností nie je zrejmé, do akej miery budú dobiehať odloženú spotrebu, či a ako zmenia svoje spotrebiteľské správanie. Pri podnikateľoch je zase otázka, nakoľko odvážne sa budú po skúsenostiach z pandemických čias púšťať do nových investičných projektov.


Elektrická energia patrí medzi tie energie, ktoré budú nielenže čoraz vzácnejšie, ale zrejme aj ich cena porastie. Na Slovensku sa elektrická energia vyrába najmä v jadrových elektrárňach, ale aj vo vodných či pomocou slnečných kolektorov.…
Prejsť na článok
Niektorí hendikepovaní sa mi ozvú priamo s myšlienkou, že už nevládzu a chcú si vziať život, opisuje psychologička Erika Mezzeyová. Volať vtedy políciu nemá zmysel, oveľa dôležitejšia je komunikácia s daným človekom a úprimný záujem…
Prejsť na článok
Dosah konsolidačného balíčka najviac zaujíma rodiny. K celkovému poklesu v disponibilných príjmoch pre priemernú rodinu ročne najviac prispejú zmeny, ktoré nesporne patrili v poslednom období k tým najdiskutovanejším – úprava rodičovského dôchodku, zmeny v DPH…
Prejsť na článok