Šimkovičová a Dolinková zostávajú vo vláde, koalícia ich podržala

Parlament neodvolal Martinu Šimkovičovú z funkcie ministerky kultúry, rovnako ani Zuzanu Dolinkovú z postu ministerky zdravotníctva.

šimkovičová, dolinková Martina Šimkovičová a Zuzana Dolinková. Foto: Pavel Neubauer/TASR, Ján Krošlák/TASR

Za odchod Šimkovičovej (SNS) hlasovalo 64 poslancov opozície, proti bolo 78 koalície. Presne rovnaké počty hlasov boli aj pri odvolávaní Dolinkovej (Hlas).

Na zosadenie ministeriek bolo potrebných aspoň 76 hlasov poslancov. Koaličné strany Smer, Hlas a SNS majú v parlamente 79 poslancov, opozícia 71.

Nikdy nemala byť ministerkou, hovorila opozícia o Šimkovičovej

Parlamentná rozprava k odvolaniu členiek vlády sa odohrala minulý týždeň. Ministerka Šimkovičová v prejave pred poslancami hovorila, že sa prepadla kultúra politikov v prejavoch do najhlbšej žumpy a túto úroveň progresívci a liberáli prenášajú do rodín a škôl. „Chápem, že veľmi ťažko znášate volebnú porážku a odvolávanie členov vlády je pre vás politický rituál,“ tvrdila.

Opozičná SaS vyhlásila, že Šimkovičová sa nikdy nemala stať ministerkou kultúry. „Ministerstvo nestojí na strane umelcov, hercov či novinárov, ale naopak, rozdeľuje spoločnosť. Nulový rešpekt voči kultúrnej obci a diskriminačné vyjadrenia dokazujú, že Martina Šimkovičová nikdy nemala byť ministerkou kultúry,“ povedal predseda SaS Branislav Gröhling.

Poslanec Jozef Hajko z KDH v rozprave uviedol, že ministerka kultúry si zaslúži známku nedostatočná. Kritizoval ju za takzvaných našich ľudí, ktorí sa dostávajú na čelo kultúrnych inštitúcií. Spomenul zmeny v Kunsthalle alebo v Bibiane, kde si ministerka dosadila, ako uviedol Hajko, kamarátku bez skúseností a tým ukázala, ako to bude fungovať v múzeách, galériách a v RTVS.

Výčitky Dolinkovej za nemocnicu Rázsochy

Odvolanie ministerky Dolinkovej iniciovali opozičné strany PS, KDH a hnutie Slovensko. Kritizovali ju najmä za zlyhanie výstavby nemocnice na bratislavských Rázsochách.

Strana SaS reagovala, že zvolanie schôdze k odvolávaniu Dolinkovej nepodporí. Zdôvodnila to tým, že za niektoré problémy, pre ktoré chcú opoziční politici ministerku odvolávať, sú zodpovední aj niektorí z nich. Dôvody na odchod Dolinkovej však podľa SaS existujú.

Video : Zuzana Dolinková o novej bratislavskej nemocnici

Poslanec KDH a bývalý štátny tajomník rezortu zdravotníctva Peter Stachura pred časom Štandardu povedal, že zdravotníctvo nie je prioritou vlády a vláda sa venuje skôr zmenám iných zákonov. „Ministerka doteraz neprišla so žiadnymi systémovými zmenami, robí zlé rozhodnutia, ako to bolo napríklad pri pripravovanej sieti záchrannej zdravotnej služby, nadŕža súkromníkom v sektore a rovnako neplní to, čo si dala do programového vyhlásenia vlády, a teda odpolitizovať rezort,“ hovoril Stachura.

Ministerka Dolinková namietala, že koncová nemocnica Rázsochy je zlyhaním vlád Eduarda Hegera a Ľudovíta Ódora, pre ktoré pracovali jej kritici poslanec Oskar Dvořák (PS) a Marek Krajčí (Slovensko).


Elektrická energia patrí medzi tie energie, ktoré budú nielenže čoraz vzácnejšie, ale zrejme aj ich cena porastie. Na Slovensku sa elektrická energia vyrába najmä v jadrových elektrárňach, ale aj vo vodných či pomocou slnečných kolektorov.…
Prejsť na článok
Niektorí hendikepovaní sa mi ozvú priamo s myšlienkou, že už nevládzu a chcú si vziať život, opisuje psychologička Erika Mezzeyová. Volať vtedy políciu nemá zmysel, oveľa dôležitejšia je komunikácia s daným človekom a úprimný záujem…
Prejsť na článok
Dosah konsolidačného balíčka najviac zaujíma rodiny. K celkovému poklesu v disponibilných príjmoch pre priemernú rodinu ročne najviac prispejú zmeny, ktoré nesporne patrili v poslednom období k tým najdiskutovanejším – úprava rodičovského dôchodku, zmeny v DPH…
Prejsť na článok